Na českou kandidaturu bude Platini čekat marně, Euro nebude

Luděk Mádl Luděk Mádl
27. 3. 2014 8:15
Uzávěrku přihlášek ke kandidatuře na spolupořádání fotbalového Eura 2020 Česko nestihne.
Takže na Čechy už nečekáme, jedeme bez nich, jako by říkal Michel Platini, prezident UEFA
Takže na Čechy už nečekáme, jedeme bez nich, jako by říkal Michel Platini, prezident UEFA | Foto: Reuters

Praha - Na pracovním stole Michela Platiniho, prezidenta UEFA, se 25. dubna objeví hora důležité pošty. V závalu kandidatur na spolupořádání fotbalového Eura 2020 bude ale obálka s razítkem pražské pošty scházet. To už je teď v podstatě jisté.

„Ohledně té kandidatury už jsem opravdu skeptický,“ přiznal ve středu odpoledne  Marcel Chládek, ministr školství, po schůzce s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

A pár hodin nato už Miroslav Pelta, předseda FAČR, vzdal kandidaturu úplně.

Podání kandidatury by totiž musela provázet vládní garance na stavbu moderního stadionu pro 30 000 diváků na pražském Strahově. A o ní si zatím mohou nechat účastníci středeční schůzky s premiérem jen zdát.

Sobotka požadované tři miliardy sportovcům nepřislíbil.  Dalším investorem čtyřmiliardového projektu by mohlo být hlavní město Praha.

Plán Miroslava Pelty, předsedy Fotbalové asociace ČR, a jeho spolubojovníka Miroslava Jansty, předsedy České unie sportu, podporovaných ministrem Chládkem, byl zřejmý: Pod tlakem blížící se uzávěrky kandidatur na spolupořádání šampionátu, který UEFA umístí netradičně do 13 zemí, zatlačit na premiéra a garance rychle získat. Jenže s tím neuspěli.

Sobotka: Nechci kauzu, jako byla hala Sazky

„Jsem pro koncepční a uvážlivé kroky vlády a odmítám jednání pod časovým tlakem,“ vyjádřil se jednoznačně Bohuslav Sobotka. „Nechci, aby se opakovaly kauzy typu hala Sazky nebo MS v Liberci,“ připomíná extrémně předraženou stavbu vysočanské arény, která takřka pohřbila český sport, a lyžařský šampionát v Liberci, kde se utopily dvě miliardy korun z veřejných rozpočtů a stejně ještě po akci zbyly dluhy.

To všechno ale ještě neznamená, že se chátrající Stadion Evžena Rošického v moderní arénu přestavovat nebude. „Tyto záležitosti zůstávají dál zcela otevřené,“ odnesl si z jednání Miroslav Pelta.

„Seznámili jsme pana premiéra s projektem Národních olympijských center. Ten si klade za úkol optimalizovat výdaje státu na sport. A tento plán se mu velmi líbil,“ líčí další účastník schůzky Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Podle této vize by se státní peníze měly v příštích letech směrovat především do šesti sportovních středisek. Víceúčelový by byl areál v Nymburce, vodní sporty by se pěstovaly v Račicích, lyžování v Harrachově, atletika v Ostravě, tenis v Prostějově a například biatlon (a možná rychlobruslení) v Novém Městě na Moravě. „A k tomu by se připojila ta rekonstrukce stadionu na Strahově,“ maluje si pořád Miroslav Jansta, předseda ČUS.

ANO i lidovci jsou kategoricky proti

Bohuslav Sobotka zatím neřekl ani ano, ani ne, ale zadal účastníkům schůzky zpracování konkrétnějších studií. „Mám za úkol vypracovat koncepci dlouhodobého financování sportu v ČR. Co se týče olympijských center, pan premiér chce vidět jejich financování rozfázované do jednotlivých let,“ říká Marcel Chládek, ministr školství.

Kejval s Janstou zase dostali za úkol zajistit, aby s tím, jak se peníze ve finále rozdělí, souhlasilo celé sportovní prostředí. „Ty peníze půjdou samozřejmě z budgetu, který je připraven pro všechny,“ podotýká Chládek.

„Jakákoli rozhodnutí o investicích typu Národního fotbalového stadionu musí být zasazena do konkrétního rozpočtového rámce a mít podporu celého sportovního prostředí,“ podtrhává jeho slova Sobotka.

„Shodli jsme se, že příští schůzka s premiérem bude nejpozději za dva až tři měsíce,“ prozradil Miroslav Jansta. Do té doby musí lobbisticky zapracovat i na dalších stranách vládní koalice. ANO i lidovci totiž investici do Národního olympijského stadionu odmítají naprosto kategoricky. A patrně je neobměkčí ani čerstvý nápad, že by se v tribuně vedle nových sídel ČOV či ČUS vybudovalo i muzeum sportu.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy