Mysterium zrady sílí. Pelta už si s Vrbou vyjasňoval, co má trenér po Euru vlastně v plánu

Luděk Mádl Luděk Mádl
28. 4. 2016 6:02
Trenér Pavel Vrba má sice smlouvu platnou i na příští kvalifikační cyklus, spekulace o jeho odchodu od fotbalové reprezentace po odehrání turnaje Euro však už zesílily natolik, že ho k vysvětlení vyzval i Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR.
Pavel Vrba a Miroslav Pelta. Budou spolupracovat i po Euru 2016. Nebo trenér změní zaměstnavatele?
Pavel Vrba a Miroslav Pelta. Budou spolupracovat i po Euru 2016. Nebo trenér změní zaměstnavatele? | Foto: ČTK

Glosář - Český fotbal obepíná tajuplné mysterium. Týká se údajného plánu Pavla Vrby opustit po Euru 2016 českou fotbalovou reprezentaci. Mnozí o tom mluví, nikdo zainteresovaný to však nepotvrzuje. Ale ani úplně nevyvrací. Jak už to bývá, pravda bude nejspíš někde uprostřed. Semínko nejistoty už je každopádně zaseto.

Pojďme si ten příběh odvyprávět pěkně chronologicky. Už loni v prosinci publikoval deník Sport spekulaci, že má Pavel Vrba v plánu vstoupit po Euru 2016 do služeb Zenitu Petrohrad.

Reprezentační kouč to odmítl a ještě na lednové schůzce s novináři se velmi hněval, jak někdo může takové nesmysly publikovat.

Přibližně před měsícem nastal zvláštní jev. Fotbalovým prostředím se opravdu lavinovitě začalo šířit sdělení, že už je všechno upečené, že Pavel Vrba má v Rusku od léta podepsanou smlouvu, a to buď s Petrohradem, nebo s Rubinem Kazaň, a že šéf asociace Miroslav Pelta už má místo něj připraveného Karla Jarolíma.

Minimálně deset obvykle dobře informovaných lidí z fotbalového prostředí v té době v neformálních rozhovorech prezentovalo reportérovi Aktuálně.cz právě uvedený scénář jako hotovou věc. S tím, že to "všichni říkají".

Následně se pak ještě v této šuškandě objevila podvarianta, že Slavia má údajně v plánu okopírovat plzeňský fotbalový vzestup tak, že angažuje jeho strůjce, tedy původní trenérsko-funkcionářský dream team Viktorie ve složení Pavel Vrba - Adolf Šádek - František Mysliveček.

Děkujeme za dotaz

Logicky následovala snaha si takové zvěsti ověřit. Na otázky adresované Pavlu Vrbovi stran jeho budoucnosti po Euru přišla ze Strahova odpověď prakticky obratem. "Děkujeme za vaše dotazy, ale trenér se k nim momentálně nebude vyjadřovat," odpovědělo tiskové oddělení FAČR.

"To je blbost," odmítl šmahem scénáře všech spekulací Miroslav Pelta.

Za prozkoumání stála i slávisticko-plzeňská větev příběhu. "Nikým jsem ve věci jakéhokoliv působení v jiném fotbalovém klubu kontaktován nebyl. Moje pozornost je plně zaměřena na Viktorii Plzeň, závěr rozjeté sezony a přípravu klubu na sezonu novou. Hezký večer, Šádek," odepsal generální ředitel plzeňského klubu na zaslanou SMS.

Tak co s tím, když nikdo z přímo zainteresovaných, ani nikdo z jejich nejbližších kruhů zprávy kolující éterem nepotvrdil a ani mimo záznam nepřipustil, že by celá věc opravdu mohla mít reálný základ?

V redakci Aktuálně.cz jsme se rozhodli počkat, zda se věci nevyvinou a zda při ověřování spekulace nenalezneme přeci jen nějaký pevnější bod.

Deník Sport se cítil být pevnější v kramflecích a minulý týden vypustil celou tu fotbalovou šeptandu do světa. Přidal ještě další uvažované tahy na trenérské šachovnici, které by odchod Vrby mohl způsobit, zejména pokud by si s sebou do Ruska vzal jako asistenta Karla Krejčího, čímž by o trenéra mohla přijít i Viktoria Plzeň. A objevilo se tu také tvrzení, že svůj odchod po Euru zvěstoval Vrba hráčům národního týmu už v průběhu listopadového srazu.

Následovala Vrbova reakce: „Dlouhodobě se odmítám vyjadřovat ke spekulacím ohledně mého dalšího působení u národního týmu, ale v tomto případě musím zareagovat. Informace, kterou deník Sport prezentoval jako dobře informovaný zdroj, který nechtěl být jmenován, je lživá. Nikdy jsem před hráče reprezentace s informací týkající se mé trenérské budoucnosti nepředstoupil, neboť k tomu doposud ani nebyl důvod. Ocenil bych zároveň, kdyby média upustila od prezentace nepravdivých informací, plynoucích z neověřených zdrojů.“

Všimněme si prosím, co přesně Vrba popírá: Nepřipouští, že by někdy něco takového řekl hráčům. Tezi, že má v plánu odejít, nechal bez komentáře.

Zdroj velmi blízký dění pak deníku Aktuálně.cz řekl, že po vzedmuté vlně spekulací už se Pavla Vrby zeptal otevřeně i Miroslav Pelta, co tedy trenér po Euru plánuje. A měl si od něj údajně vyslechnout, že žádné smlouvy nikde podepsané nejsou a že trenér s nikým nevede ani žádné konkrétní jednání.

Na partii domina může čekat i Baroš

No prima, takže je všechno v pořádku, trenér nikam neodchází a po úspěchu na Euru 2016 dovede český tým i na MS 2018 do Ruska, vykřiknou teď jistě nadšeně mnozí. Jenže ono to tak jednoduché asi nebude.

Že by si někdo tak košatý příběh opravdu úplně vycucal z prstu? Každopádně ho rozšířil po republice tak, že už s ním jako s hybnou alternativou vývoje na mnoha místech reálně počítají.

Když se třeba ptáte, co bude v létě s Milanem Barošem, dozvíte se, samozřejmě od jeho nejmenovaného šíbra a mimo záznam, že se čeká, zda opravdu Vrbu nahradí Jarolím, což by prý nahrálo dalšímu setrvání bývalé reprezentační hvězdy v Mladé Boleslavi. Zatímco zůstane-li Jarolím v klubu, asi by měl Milan Baroš silnější tendenci vrátit se do Baníku, protože by si na sklonku kariéry přeci jen rád ještě zahrál fotbal. A je evidentní, že Jarolím sází spíš na jiné koně.

Jak vidno, jedna kostička domina, do které by Vrba cvrnknul, by mohla uvést do pohybu mnohé další. Anebo je - jako v tomto konkrétním případě - naopak stabilizovat.

A teď zpátky k Pavlu Vrbovi. Džin už byl stejně vypuštěn z lahve, tak proč si ho tedy neprohlédnout trochu zblízka. A hlavně se zamyslet, z čeho vzešel. Ať už je pravý, či falešný. Nebo něco mezi tím.

Pavel Vrba je právě teď dost možná na vrcholu kariéry. A s tím se dá pracovat.

Představte si, že jste agent, který jeho služby nabízí na fotbalovém trhu práce. A jde mu to jako po másle, protože zájemcům může servírovat vskutku pohádkový, a přitom dokonce i pravdivý příběh o králi Midasovi, který kam přijde, tam mění šutry ve zlato.

Permanentní úspěch = nejlepší doporučení

Na Slovensku vyhrál ligu s Žilinou. A v Plzni pak přeměnil podprůměrný ligový tým ve východoevropské monstrum, které nejenže v konkurenci Sparty opanovalo domácí scénu, ale uhnízdilo se napevno i ve fotbalové Evropě, když dvakrát hrálo Ligu mistrů. Načež Vrba zdvihl z prachu i národní tým, nad jehož perspektivou po zoufalé kvalifikaci o MS v Brazílii mnozí zlomili hůl. Vidíte - a Vrba s ním vyhrál kvalifikační skupinu! Být trenérovým agentem, přidal byste ještě DVD se záznamem zápasu, ve kterém Vrbova mladá jízda rozšmelcovala Nizozemce na jejich vlastní půdě. A to by bylo, aby ten zázračný chlapík někoho z oslovených nezaujal!

A to dost možná i bez nějakého zprostředkovatele, Vrbův zlatý rukopis v posledních letech na kontinentu opravdu nešlo přehlédnout.

Euro může Vrbův příběh ještě posílit, nebo kapku utlumit. A příští kvalifikace bude mnohem těžší, protože ne třetí, ale druhý tým skupiny půjde do baráže, zjednodušeně řečeno. A když vám do skupiny nalosují Německo, tak asi cítíte, že na vás zbude spíš ta barážová loterie, pokud tedy vůbec.

Čili je tu trochu riziko, že za další dva roky už záře trenérského věhlasu Pavla Vrby nemusí být tak fascinující jako právě teď. Nyní by opravdu nebylo překvapující, kdyby se na nějakých seznamech možných kandidátů na trenérské pozice v ruských velkoklubech opravdu objevil. Je otázkou, v jak širokých seznamech.

A proč tak šmahem zužujeme výběr na Rusko? Angličtinu nebo němčinu už Pavel Vrba ve svém věku nejspíš nevylepší natolik, aby splnil představy zájemců ze Západu a hlavně ty svoje o patřičné komunikaci s týmem. Rusky by to šlo. A s ní můžete jít dělat kariéru právě do Ruska, na Ukrajinu, snad i do Polska.

Můžeme se jen domnívat, jestli Pavel Vrba někoho zplnomocnil, aby se mu na takovou práci na Východě poptal, nebo jestli nějaká lasa přiletěla i bez toho. O úspěšné lidi je vždycky zájem, je tedy prakticky vyloučeno, aby Pavla Vrbu přinejmenším někdo nenaťukával.

Láká ho udělat v kariéře další krok?

A pak záleží hlavně na tom, co chce on. Změna by mu přinesla návrat ke každodenní trenérské práci, která mu možná chybí. Přinesla by novou výzvu, možnost udělat v kariéře krok ještě výš než dosud. A ekonomicky by se mohl posunout někam zcela nad rámec českých možností.

Varianta, že už by opravdu měl Vrba od léta někde podepsáno, se jeví jako opravdu hodně divoká. Hlavně by bylo s podivem, kdyby se to zcela utajilo před ruskými médii.

Ale může se zatím licitovat. A když ne mezi nějakou ruskou adresou a Pavlem Vrbou, tak rozhodně mezi trenérem a českou asociací. Své další setrvání na Strahově může třeba Pavel Vrba podmínit vylepšením smlouvy nebo ještě většími pravomocemi. Už teď je má sice papírově absolutní, ale všichni se pamatujeme, co se například dělo, když musel akceptovat Peltovo doporučení, že by si Limberský mohl dát po havárii pod vlivem alkoholu a následné pantomimě s volantem reprezentační volno.

„Dlouhodobě se odmítám vyjadřovat ke spekulacím ohledně mého dalšího působení u národního týmu," konstatoval Pavel Vrba. Pokud by byl stoprocentně rozhodnutý, že u mužstva bude působit i v příštím kvalifikačním cyklu, byla by tahle strategie plná temného mlčení patrně nesmyslná. Stačilo by přece na položené otázky jasně říct: "Dost bláznivých spekulací, to si pište, že zůstávám."

Jenže nic takového jsme od něj neslyšeli. Ano, s FAČR má smlouvu ještě na příští cyklus. Ale v Plzni si jistě stále moc dobře pamatují, jak se jim z platného kontraktu vysmýkl výstupní klauzulí.

Léto odkryje karty

Zmiňovali jsme se o Rusku. Zenit Petrohrad byl sice v Evropě úspěšný, ale v domácí lize je průběžně až pátý. Kontrakt, který André Villasu-Boasovi zajišťoval plat 8,5 milionu eur na sezonu (230 milionů korun), vyprší v létě a Portugalec už oznámil, že odchází. Rubin Kazaň také zůstává za svými představami, v Evropské lize vypadl už ve skupině a v té ruské mu patří až devátá příčka. Tým vede domácí trenér Valerij Čalyj.

Údajná slávistická karta ve hře se příliš pravděpodobně nejeví, nicméně nelze úplně vyloučit, že kdyby se cíl v podobě startu v pohárové Evropě splnit nepodařilo, možná by Jaroslav Tvrdík svůj výrok o neodvolatelnosti trenéra Uhrina ještě trochu zvážil.

Je fakt, že "petrohradských" 230 milionů by asi na gáži pro jednoho člověka v Šanghaji vyškemral stěží, nicméně kdyby se prvotní čínská investice do nákupu nových hráčů (50 milionů) a jejich platů do konce smlouvy ve Slavii (dalších 50 milionů korun) patřičně nezúročila, pak by u něj reakce ve stylu "když to nejde za velké peníze, tak to půjde za ještě větší peníze" nejspíš nepřekvapila.

Musíme si prostě počkat. Třeba se nestane vůbec nic. A třeba se tu v létě přesunem trenérského krále Vrby na nějakou úplně jinou šachovnici spustí rošáda, jakou nepamatujeme.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 13 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy