25. 6. 2014 20:02
Argentina porazila na MS Nigérii 3:2, Bosna zdolala Írán 3:1.
Lionel Messi už vstřelil na šampionátu čtyři góly
Lionel Messi už vstřelil na šampionátu čtyři góly | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Argentiny si na mistrovství světa udrželi stoprocentní bilanci, když účinkování v základní skupině F zakončila vítězstvím nad Nigérií 3:2.

Hlavní postavou Jihoameričanů byl opět kanonýr Messi, který se postaral o úvodní dvě branky svého týmu. V obou případech však Afričané odpověděli vyrovnáním Musy. Rozhodl tak až v 50. minutě Rojo.

V souběžně hraném utkání Bosna a Hercegovina porazila 3:1 Írán, jemuž tak zhatila zbytek postupových šancí.

Divoký úvod i přelom poločasů

Začátek duelu Nigérie s Argentinou se odehrál ve velkém tempu. Již ve třetí minutě Messi dorazil střelu Di Maríi, která se dvakrát odrazila od tyče. O minutu později ale z prvního útoku Nigérie vyrovnal Musa povedenou střelou k pravé tyči.

Brzké vyrovnání však hru Argentiny příliš neovlivnilo, dostala se hned do několika dalších šancí a Di Maríu dvakrát vychytal Enyeama. Na druhé straně si jedinou větší příležitost vypracoval Odemwingie.

Na konci poločasu dvakrát z přímého kopu zahrozil Messi. Jeho první střelu gólman dokázal vyrazit na roh, v nastavení ale argentinský útočník podruhé v zápase skóroval, když krásně zakroutil svůj přímý kop, a v tabulce střelců se dotáhl se čtyřmi trefami na první místo k Brazilci Neymarovi.

Musa znovu vyrovnal

Podobně jako první dějství začalo i to druhé. V 47. minutě se podruhé prosadil po nedůrazu obrany Musa. Poprvé v historii tak africký tým vstřelil Argentině více než jeden gól. O necelé tři minuty později znovu strhl vedení na argentinskou stranu po rohovém kopu obránce Rojo a dočkal se premiérové trefy v reprezentačním dresu.

Messi, který se stal druhým Argentincem v historii po Diegu Maradonovi, jenž vstřelil na MS čtyři branky v řadě, nedostal šanci zkompletovat hattrick. V 63. minutě jej nahradil Álvarez. Oba týmy si pak vytvořily několik šancí, skóre ale zůstalo neměnné.

Bosna využila liknavost Íránu

Zatímco Bosna se s turnajem jistě loučila, Írán ještě živil šanci na postup. První šanci si ve 4. minutě vypracovala Bosna. Džeko se otočil v pokutovém území a jeho střelu vytáhl nad břevno Haghíghí. Íránský brankář o chvíli později chytil i hlavičku bývalého útočníka Teplic.

Írán v úvodu přenechával iniciativu soupeři a ten ji zužitkoval ve 23. minutě. Džeko si před šestnáctkou našel prostor mezi obránci a přízemní střelou otevřel skóre. Po chybně neuznané trefě proti Nigérii se tak kanonýr Manchesteru City dočkal premiérové branky na turnaji.

Vzápětí mohl srovnat Šodžáí, jeho rána však trefila pouze břevno. Íránci, kteří porazili Bosnu ve čtyřech z pěti předchozích utkání, zvýšili aktivitu, jenže jejich ofenzivní akce často končily v ofsajdu.

Íránu se obrat nepovedl

Druhý poločas zpočátku nabídl hodně nepřesností na obou stranách. V 59. minutě íránský tým chyboval při rozehrávce a rychlý protiútok zakončil umístěnou střelou Pjanič. Bosna měla dál převahu a soupeři dlouho nepůjčovala míč.

Deset minut před koncem ale nejprve těsně minul Ghúčanedžhád a právě íránský útočník za dvě minuty po chybě obrany vstřelil do odkryté branky první i poslední gól svého mužstva na šampionátu.

Za několik desítek vteřin však po úniku z pravé strany zvýšil na 3:1 Vršajevič a korunoval nejlepší zápas Bosny na MS.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina F:

Nigérie - Argentina 2:3 (1:2)
Branky: 4. a 47. Musa - 3. a 45.+1 Messi, 50. Rojo. Rozhodčí: Rizzoli - Faverani, Stefani (všichni It.). ŽK: Omeruo, Oshaniwa (oba Nigérie). Diváci: 43.285.

Nigérie: Enyeama - Ambrose, Yobo, Oshaniwa, Omeruo - Onazi, Mikel - Musa, Odemwingie (80. Nwofor), Babatunde (66. Uchebo) - Emenike. Trenér: Keshi.
Argentina: Romero - Zabaleta, F. Fernández, Garay, Rojo - Gago, Mascherano, Di María - Higuaín (90.+1 Biglia), Messi (63. Álvarez), Agüero (38. Lavezzi). Trenér: Sabella.

Bosna a Hercegovina - Írán 3:1 (1:0)
Branky: 23. Džeko, 59. Pjanič, 83. Vršajevič - 82. Ghúčanedžhád. Rozhodčí: Velasco Carballo - Alonso Fernández, Yuste (všichni Šp.). ŽK: Bešič - Ansárífárd. Diváci: 48.011.

Bosna: Begovič - Vršajevič, Šunjič, Spahič, Kolašinac - Hadžič (61. Vranješ), Pjanič, Bešič, T. Sušič (79. Salihovič) - Džeko (84. Višča), Ibiševič. Trenér: S. Sušič.
Írán: A. Haghíghí - Montazerí, Hosejní, Sadeghí, Púládí - Tajmúríján, Nekúnam - Šodžáí (46. Hajdárí), Hadžsáfí (63. Džahánbachš), Dadžagá (68. Ansárífárd) - Ghúčanedžhád. Trenér: Queiroz.