Francie se vyhne Argentině, Švýcarsko si vystřílelo postup

25. 6. 2014 23:59
Francie v posledním utkání ve skupině remizovala s Ekvádorem 0:0, Švýcarsko porazilo Honduras 3:0.
Mužstvo Didiera Deschampse proti Ekvádoru nezopakovalo skvělé výkony z minulých zápasů, hlavní úkol však splnilo | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Francie v posledním zápase skupiny E na mistrovství světa remizovali s Ekvádorem 0:0 a pojistili si první místo, díky čemuž se v osmifinále vyhnou Argentině a narazí na Nigérii.

Jihoamerického favorita vyzve naopak Švýcarsko, které smetlo Honduras výsledkem 3:0. Hattrickem se o to zasloužil Shaqiri.

Řada změn byla u Francie znát

Francouzský trenér Deschamps udělal před posledním zápasem ve skupině řadu změn a na souhře "galského kohouta" to bylo znát. Žádná ofenzivní smršť se nekonala, a to ani ze strany Ekvádoru, který k postupu potřeboval vyhrát.

První náznak registrovali diváci až ve 27. minutě, kdy Domínguez podběhl centr Sagny a Benzema málem hlavou uklízel do prázdné brány. Větší šancí byla o deset minut později hlavička Pogby ze standardní situace, ale tu už zneškodnil gólman. Na druhé straně se zase tlačil do zakončení Enner Valencia, ale ani on neuspěl.

Po přestávce nejprve zahrozil zblízka Griezmann, když trefil tyč, ale poté Antonia Valencia ostře zajel do Digneho a dostal od rozhodčího červenou kartu. Proti oslabenému Ekvádoru pak měla Francie více prostoru, ale stále se jí nedařilo vstřelit gól.

Naopak se o otevření skóre pokoušel ekvádorský Noboa. Ke konci hru Francie oživili ještě Giroud s Rémym, ale ani jim se nepovedlo docílit gólu, a tak se oba týmy rozešly bezbrankovou remízou.

Švýcaři skórovali už po šesti minutách

To v utkání Švýcarska s Hondurasem se fanoušci dočkali gólu rychle. V první šanci ještě Valladares Shaqiriho vychytal, ale o chvíli později už jen bezmocně máchl rukou do vzduchu poté, co si záložník Bayernu Mnichov navedl za vápnem míč a obstřelem se trefil přímo pod břevno.

Švýcaři, kteří potřebovali uhrát více bodů než Ekvádor proti Francii, případně zvítězit aspoň o dva góly vyšším rozdílem, poprvé na brazilském turnaji vstřelili úvodní branku a v dalším průběhu kontrolovali hru.

Po půlhodině navíc Hondurasané propadli ve středu hřiště a vzniklo švýcarské přečíslení dva na jednoho. Drmic přihrál Shaqirimu a ten sám před Valladaresem s přehledem uklidil balon k tyči. Jeho celek v pátém z šesti letošních zápasů skóroval minimálně dvakrát.

Začátek druhé půle zastihl Švýcary v nedbalkách, Honduras ale dvě nadějné šance nevyužil. Bengtson obešel brankáře Benaglia, ale těsně před čárou odvrátil balon vracející se Rodriguez.

Shaqiri zařídil padesátý hattrick MS

Švýcaři po pauze v těžkých klimatických podmínkách v Manausu poblíž amazonského pralesa ubrali z tempa a po hodině hry jim pomohl sudí Pitana, když upřel Hondurasu po přistrčení Jerryho Palaciose penaltu.

V 71. minutě evropský tým definitivně rozhodl. Drmič připravil pozici pro Shaqiriho a ten se mohl radovat z prvního švýcarského hattricku na MS od roku 1954. Tři góly v jednom utkání dal v předchozím průběhu brazilského turnaje už jen Němec Müller, Shaqiriho spoluhráč z Bayernu. Švýcarský záložník se zároveň postaral o jubilejní padesátý hattrick v historii mistrovství světa.