Kolumbie
40. Mina
70. Falcao
75. Cuadrado

Sledujte online přenos z utkání skupiny H fotbalového mistrovství světa v Rusku mezi Polskem a Kolumbií. Zápas začíná ve 20:00.

Souboj o všechno. Tak by se dal nazvat zápas skupiny H mistrovství světa v Rusku mezi Polskem a Kolumbií. Oba týmy totiž hrají o svůj holý život na tomto turnaji. V prvním utkání z pozice favoritů totiž nečekaně zklamali a podlehli svůj soupeřům shodně 1:2. Kolumbijci doplatili na brzké vyloučení a dlouhou hru v oslabení, kterou Japonsko potrestalo. Polsko zase vůbec nezačalo dobře a se Senegalem prohrávalo 2:0, podařilo se jim pak jen snížit.

Je zajímavé, že oba tyto týmy byly považovány za favority skupiny. Kolumbie se minulý šampionát dostala až do čtvrtfinále. Ve svém středu navíc měla nejlepšího střelce turnaje Jamese Rodrgizueze. Tomu tehdy úspěšný turnaj zajistil přestup do Realu Madrid. Po dobrém úvodu ale zažíval James Rodriguez ve španělském velkoklubu těžké období. Vysvobodil ho až minulé léto mnichovský Bayern. Tam se jeho kariéra zase restartovala.

James Rodriguez (Kolumbie) v kvalifikaci na MS 2018
James Rodriguez (Kolumbie) v kvalifikaci na MS 2018 | Foto: ČTK

Právě ofenzivní záložník s desítkou na zádech, který měl být největší oporou jihoamerického celku, v úvodním zápase citelně chyběl. Kvůli menšímu zdravotnímu problému nenastoupil v základní sestavě. Na hřiště se dostal až po necelé hodině hry. V tu dobu už byl stav zápasu 1:1. V šesté minutě šli totiž do vedení Japonci po penaltě Kagawy, které předcházelo vyloučení Carlose Sancheze. Před přestávkuo srovnal Quintero, ale ani následné zapojení Jamese oslabené Kolumbii nestačilo. V 73. minutě totiž rozhodl o výhře Asiatů Osako.

Také Poláci mají největší oporu v hráči mnichovského Bayernu. Robert Lewandowski je střelcem světové extratřídy. To potvrdil i v kvalifikaci, kdy byl nejlepším střelcem evropské části se 16 brankami. Jenže ani on nepomohl svému týmu k výhře. Po hodině hry po vlastním góle Cionka a trefě Nianga ztráceli se Senegalem už dvě branky. V závěru sice snížil Krychowiak, ale šlo už jen o kosmetickou úpravu skóre. Velkým zklamáním byl především výkon celého polského týmu včetně opor.

Smutný Robert Lewandowski po zápase Polsko - Senegal na MS 2018
Smutný Robert Lewandowski po zápase Polsko - Senegal na MS 2018 | Foto: Reuters

Sestava Kolumbie

Ospina - Arias, D. Sánchez, Y. Mina, Mojica - Aguilar, Barrios - Cuadrado, Quintero, James Rodríguez - Falcao (C).

Náhradníci: C. Vargas, Cuadrado - C. Zapata, Murillo, Bacca, Muriel, Uribe, Lerma, F. Díaz, Borja, Izquierdo.

Sestava Polska

Szczęsny - Ł. Piszczek, Bednarek, Pazdan - Bereszyński, Krychowiak, Góralski, Rybus - P. Zieliński, Lewandowski (C), Kownacki.

Náhradníci: Białkowski, Fabiański - Jędrzejczyk, Cionek, Milik, Linetty, Grosicki, Teodorczyk, Glik, Błaszczykowski, Peszko, Kurzawa.

Velké změny v sestavě hlásí oba týmy. Kolumbijci slaví návrat Jamese Rodrígueze, který by se měl společně s Quintetem a Cuadradem starat o servis pro kapitána Radamela Falcaa. Nucenou změnu museli udělat jihoameričané také v záloze. Vykartovaného Sancheze nahradil Barrios.

Velkých rošád doznala také sestava Polska. Změnilo se dokonce rozestavení, tým okolo Lewandowského začne se třemi obránci. Nemastný neslaný výkon z prvního zápasu odnesli posazením na lavičku náhradníků velká jména jako Błaszczykowski, Grosicki nebo Milik.

V druhém zápase skupiny H Senegal s Japonskem dvakrát vedl, přesto se ale oba týmy rozešly smírně po remíze 2:2. Jsou tak společně v čele skupiny se 4 body a skóre 4:3. Případný poražený z tohoto zápasu tím pádem na turnaji končí.

Na hřišti už jsou oba týmy a po zaznění obou státních hymen se pustí do boje. Na zápas nejsou ale připravení jen samotní hráči, ale také fanoušci obou celků. Ti se vyzdobili mnohými dekoracemi a barvami.

Fanoušci na zápase Polsko - Kolumbie na MS 2018
Fanoušci na zápase Polsko - Kolumbie na MS 2018 | Foto: Reuters

Utkání právě odstartovalo. Polsko hraje v bílých dresech, Kolumbijci zvolili svou druhou sadu dresů v modré barvě.

1

Rybus zkoušel po přiťuknutí Zielinskiho střílet na zadní tyč, Mina ale míč srazil na roh.

5

Krásný míč z hloubi pole na Lewandowského, který ještě prodloužil na Zielińského, ten ale zaváhal a nevypálil včas.

7

Po delším ošetření Ospiny leží na zemi další hráč Kolumbie, tentokrát je to stoper Mina, kterého na zemi nechtěně přišlápl Robert Lewandowski.

9

Rybus nepřesvědčivě odvracel centr Mojicy, ale Szczesny zůstal v klidu.

13

Cuadradův centr z pravé strany odvracel bez problémů z vápna Bednarek. Na první větší šanci čekáme.

17

Kolumbie teď zkoušela poslat pár centrů, ale vždy odvracela polská obrana, jako teď, když Pazdan odhlavičkoval další centr Cuadrada z pravé strany.

18

Záložník Neapole Piotr Zieliński zkoušel pálit z dálky, ránu ale zablokoval Davinson Sanchez na roh.

20

Kolumbijci měli nadějný brejk, ale kapitán Falcao nenašel svou přihrávkou Jamese Rodrígueze.

23

Pěkná kombinace Kolumbie na pravé straně, Quintero po přihrávce od Quintera vyslal kolmicí do vápna Ariase, jeho střílený  centr ale zablokoval Pazdan.

29

Dnes již klasické schéma tohoto zápasu. Centr Cuadrada z pravé strany, který zvládla polská obrana odvrátit. Kolumbie je ale aktivnějším mužstvem.

32

Vynucené střídání v kádru Kolumbie. Zkušeného středopolaře Aguilara, který byl odnesen na nosítkách, nahradil Uribe.

36

Také Mojica z druhé strany hledal centrem Falcaa, ale opět připravená polská obrana.

37

Cuadrado se prodral do vápna přes několik protihráčů, ale střílený centr z úhlu vyrazil na roh Szczesny.

40

Kolumbie se před poločasem dočkala branky. Na krátko rozehraný roh se po ose James - Cuadrado - Quintero se vrátil k Jamesovi. Jeho centr do malého vápna zakončil vysoký obránce Yerry Mina, který zůstal úplně nehlídaný.

44

James Rodríguez už chtěl pelášit na Szczesnyho, ale zastavil ho praporek pomezního.

45

Nastavovat se budou hned 4 minuty. Napomohla k tomu ošetřování Ospiny, Miny či Aguilara.

První půle skončila. Kolumbie vede 1:0.

První půle nám nabídla zajímavou podívanou zejména z jedné strany. Polsko navazuje na svůj matný výkon z úvodního zápasu. Kolumbie navíc svojí úroveň hry proti minulému zápasu pozvedla a byla jasně lepším týmem. Většinou to zkoušeli centry ze strany, kterými to nešlo. Až ve 40. minutě po nakrátko rozehraném rohu zakončil Yerry Mina. Polsko bude muset v druhé půli hodně přidat.

Druhá půle začala.

51

Poprvé v zakončení v tomto zápase Falcao, Cuadrado místo pasu na volného Jamese Rodrígueze vracel pod sebe na Falcca, kapitán Kolumbie ale vysoko přestřelil bránu Polska.

53

Ve vápně se zjevil osamocený James Rodríguez, který z otočky okamžitě pálil, trefil ale jen obránce Bednarka.

56

V akci opět Bednarek a jeho blok, tentokrát zabránil průniku střely Quintera směr brána Szczesnyho.

57

První střídání v polském týmu. Kownackiho nahradil na hrací ploše Grosicki.

58

První velká šance Polska. Robert Lewandowski si dokázal zpracovat dlouhý pas od Bednarka, ale Ospina skvěle vyběhl, zmenšil úhel a donutil šutéra Bayernu, aby jej trefil.

61

V akci Bednarek, tentokrát ale v negativním slova smyslu. Dostává první žlutou kartu utkání po zastavení Uribeho na půli hřiště.

67

Polsko kromě akce Lewandowskiho ještě nezahrozilo, Kolumbie si hlídá své vedení a aktivně brání svůj výsledek.

70

Polské akcie na tomto turnaji klesají ještě níž. Kolumbie totiž přidává druhou branku. Quintero opět ukázal svou výjimečnou levačku, kterou vyslal kolmici mezi obránce Polska na Falcaa. Kanonýr kalibru Falcaa si pak sám proti Szczesnymu poradil a ranou šajtlí zvýšil na 2:0.

72

Další střídání Polska. Bereszyńskiho nahradil na trávníku Teodorczyk.

73

Podruhé střídají také Kolumbijci. Tvůrce druhé branky Quintero přepustil své místo Lermovi.

75

Polští fanoušci smutní, Kolumbie totiž střílí třetí branku a definitivně pohřbívá poslední naděje na postup. James Rodríguez z levé strany vyslal do úniku Cuadrada, kterého polská obrana nechala volného. Křídelník Juventusu pak tváří tvář svému spoluhráči Szczesnymu nezaváhal.

78

V závěru si odpočine i kapitán Radamel Falcao. Toho na hrací ploše nahradil Carlos Bacca.

80

Poslední střídání Polska, Glik nahradil Pazdana.

83

Ošetřován je opět Ospina, který ale bude muset pokračovat. Kolumbie totiž už třikrát střídala.

84

Uribe z úhlu překonal patičkou Szczesnyho, Bednarek ale míč odkopl před brankovou čarou.

88

Ještě jednou se připomněl Lewandowski, jeho ránu z dálky limitovaný Ospina tak tak vyškrábl na roh.

90

Nastavovat se bude pět minut.

Zápas skončil, Kolumbie vítězí 3:0, Polsko na turnaji po základní skupině skončí.

Máme utkání za sebou a je třeba dodat, že bylo naprosto jasnou záležitostí. Kolumbie byla od začátku lepším týmem, svou převahu zúročila ale až těsně před poločasovou přestávkou. Yerry Mina vyskočil na centr Jamese Rodrígueze nejvýš a otevřel skóre. V druhé půli se snažili Poláci s utkáním něco udělat, ale jedinou pořádnou šanci měl Lewandowski a neuspěl v ní. Během krátké chvíle pak polské šance pohřbili Falcao a Cuadrado.

Polsko je tak před posledním zápasem skupiny proti Japonsku bez šance na postup. Výsledky i výkony polského týmu na turnaji v Rusku jsou obrovským zklamáním. Naproti tomu Kolumbie se po skvělém výkonu vrací do hry o postup. O ten si zahraje ve čtvrtek se Senegalem.

Ode mě je to dnes vše, děkuji vám pozornost a přeji dobrou noc.