Kolumbie
57. Kane
Rozhodující penalta Dier
90+3 Mina

Dobrý večer, vítejte u online přenosu z osmifinálového utkání fotbalového mistrovství světa v Rusku mezi Anglií a Kolumbií. Zápas začíná ve 20:00.

Za pár desítek minut se v Moskvě pustí do boje poslední dva osmifinalisté. Sedm postupujících do čtvrtfinále již známe. Máme jisté tři dvojice. Mezi nejlepšími osmi se utkají Uruguay s Francií, Brazílie s Belgií a domácí Rusko s Chorvatskem. Teď zbývá jen dořešit, kdo se stane soupeřem Švédska, které přehrálo Švýcarsko 1:0. Zahrají si o to Angličané s Kolumbií. A možná kromě zápasu Uruguaye s Portugalskem jde o nejvyrovnanější osmifinálovou dvojici. Podle kurzů jsou favority Angličané, ale nemělo by jít o jasnou záležitost.

Oba týmy totiž v základní skupině nasbíraly shodný počet bodů. Podívejme se nejprve na situaci ostrovního celku. Tým Garetha Southgata letos není ani doma pod takovým tlakem, na jaký býval Albion zvyklý z minulých šampionátů. Kromě Harryho Kanea žádná megastar v týmu, na nejvyšší úrovni neodzkoušený trenér a nejmladší kádr v historii. Navíc s nečekaným rozestavením s třemi (pěti) obránci. Anglický tým vzbuzoval před turnajem zájem, avšak už ne jako jeden z hlavních favoritů. Tato úloha mu ale zřejmě sedí a zatím předvádí víc než výběry této země na předešlých mistrovstvích.

Přeci jen ale Albion má jednu star. Alfou a omegou úspěchu tohoto týmu je jeho kapitán, kanonýr Tottenhamu Harry Kane. Ten už pár sezón patří k nejlepším střelcům anglické ligy a celé Evropy. A vůdčí roli převzal konečně i v národním týmu. Nejprve dvěma brankami, z nichž jedna byla až v nastavení, rozhodl o výhře nad houževnatým Tuniskem 2:1. No a v duelu s Panamou svůj výkon vylepšil a skóroval hned třikrát. Pomohl tak k vysoké výhře 6:1. S pěti brankami vládne střeleckým tabulkám. Když v posledním duelu proti Belgii nenastoupil, Anglie prohrála 0:1 a zajistilo ji to tak se šesti body druhé místo.

Harry Kane slaví gól v zápase Anglie - Panama na MS 2018
Harry Kane slaví gól v zápase Anglie - Panama na MS 2018 | Foto: Reuters

A také to Anglii přihrálo vítěze skupiny H Kolumbii. Ta si na turnaji počínala trošičku odlišněji, přesto zakončila svou skupinovou fázi se stejným počtem bodů jako její dnešní soupeř. Vstup do turnaje se ale Jihoameričanům nepovedl úplně podle představ. V úvodu utkání s Japonskem totiž dostal Sanchez červenou kartu a Asiaté kopali penaltu. Nakonec oslabená Kolumbie prohrála 1:2 a čelila hrozbě vyřazení. Další duely museli svěřenci kouče Pekermana vyhrát. A to se jim povedlo. Nejprve přejeli matné Polsko 3:0 a v závěrečném duelu poslali domů i Senegal po výhře 1:0. Hrát pod tlakem tomuto týmu zřejmě svědčí.

Jenže v klíčovém duelu se budou muset Kolumbijci obejít bez svého nejlepšího hráče. James Rodríguez z Bayernu Mnichov totiž nedohrál právě utkání se Senegalem kvůli zranění lýtka. To ho limitovalo už v úvodu turnaje, kdy v duelu s Japonskem naskočil v druhé půli. Proti Polsku zazářil dvěma asistencemi, následně se však problém opět ozval. Podle kouče Pekermana měll být jeho nejlepší hráč do utkání zdravotně fit. Jenže nakonec se potvrdily negativnější prognózy a záložník s číslem 10 není k utkání připraven ani jako náhradník.

James Rodriguez (Kolumbie) v kvalifikaci na MS 2018
James Rodriguez (Kolumbie) v kvalifikaci na MS 2018 | Foto: ČTK

Sestava Kolumbie

Ospina - Arias, D. Sánchez, Y. Mina, Mojica - Barrios, Ca. Sánchez, Lerma - J. Cuadrado, Quintero - Falcao (C).

Náhradníci: C. Vargas, J. F. Cuadrado - C. Zapata, Murillo, Bacca, Aguilar, Muriel, Uribe, F. Díaz, Izquierdo.

Sestava Anglie

Pickford - Walker, Stones, Maguire - Trippier, Alli, Henderson, Lingard, Young - Kane (C), Sterling.

Náhradníci: Butland, Pope - Rose, Dier, Vardy, Welbeck, Cahill, P. Jones, Rashford, Loftus-Cheek, Alexander-Arnold.

Oba týmy už jsou na hřišti a vyslechly si státní hymny. Kapitány jsou útočníci s čísly 9 Kane a Falcao. Kolumbie hraje tradičně ve žlutém, Anglie v červeném.

Utkání právě začalo. Poslední čtvrtfinalista bude znám nejpozději za tři hodiny.

5

Úvod zápasu se odehrává především na půli hřiště, oba týmy jsou obezřetné.

5

První přihrávka dopředu a Anglie hned vybojovala standardní situaci. Sterling totiž trefil ruku Miny, který chtěl vleže zablokovat jeho centr.

6

Ashley z ostrého úhlu zkusil pálit přímo na bránu, Ospina ale vyrazil. Následný centr Trippiera Mina odvrátil na roh.

8

Sterling vybojoval další standardní situaci, tentokrát roh.

10

Stones při ofenzivní standardce stáhl k zemi Lermu.

13

Sterling se dostal ke střele zpoza vápna, ale v cestě mu opět stál všudypřítomný Mina.

16

Trippierův centr našel Kanea, jenže ten byl už na zadní tyči v těžké pozici a bránu netrefil.

22

Kolumbie je hodně statická a směrem dopředu zatím nic nepředvedla.

27

Centr Younga z přímého kopu našel na zadní tyči Maguira, ale Sanchez jeho hlavičku zablokoval na roh.

31

Sterling opět v náběhu, pálil pak slabší levou zpoza vápna, ale opět rána zablokována.

37

Anglie sice více drží míč, snaží se, ale Kolumbie v bloku dobře brání a moc prostoru soupeři nenabízí. Zatím jsme bez velkých šancí.

38

Harry Kane vybojoval zpoza vápna volný přímý kop pro svůj tým. Nadějná šance pro Albion.

40

Barrios ještě před rozehraním přímého kopu hlavou udeřil Hedersona do hrudi a uviděl žlutou kartu. Příští zápas si v případě postupu nezahraje.

42

Trippier vypálil asi metr vedle od brány Ospiny.

45

Nastavovat se budou tři minuty.

45+2

První rána na Pickforda, zpoza vápna to vyzkoušel Quintero, anglický brankář ale neměl problém jeho pokus zachytit.

45+3

Delle Alli vypadá zdravotně indisponován, v poločase zřejmě půjde z hřiště dolů.

45+5

Ofsajd Falcaa znamenal konec první půle. Branku jsme neviděli.

První poločas nám příliš fotbalové krásy nenabídl. Více ze hry měla Anglie, ale o nějaké převaze mluvit nemůžeme. Albion si totiž i přes územní převahu nevypracoval žádnou velkou šanci,. Kolumbie už se dopředu nedostala skoro vůbec, jedinou ránu vyslal Quintero. Fandové budou doufat, že v druhé části uvidíme pohlednější podívanou.

Druhá půle odstartovala, oba týmy nakonec beze změny.

51

Herní obraz se vůbec nezměnil, Angličané opět drží míč, ale nedokáží se dostat do hlubokého bloku Kolumbie.

52

Arias dostal po vzdušném souboji s Kanem hodně přísnou žlutou kartu.

53

Těsně před hlavami Maguiera a Kanea odhlavičkoval míč do zámezí Davínson Sánchez.

54

Penalta pro Anglii! Carlos Sánchez několikrát přidržel Harryho Kana a americký rozhodčí neváhal odpískat. Sánchez navíc uviděl kartu v barvě svého dresu.

56

Ještě před rozehráním penalty dostal za řeči žlutou kartu Jordan Henderson. Skoro 3 minuty po faulu a přes protesty se stále nekopalo.

57

Harry Kane svým šestým gólem na turnaji otevírá skóre. Počkal si na pohyb Ospiny a uklidil míč do středu brány.

61

Střídá poprvé Kolumbie. Záložníka Lermu střídá útočník Carlos Bacca.

63

Dele Alli zůstal úplně volný na zadní tyči po centru Trippiera, ale hlavou přestřelil bránu Ospiny.

63

Další žlutou kartu za řeči uviděl Falcao.

64

Zažlutilo se i před obličejem Carlose Baccy po faulu na Stonese.

69

Žluto je na hřišti nejen kvůli dresům Kolumbie, ale také kvůli počtu karet této barvy. Další uviděl Angličan Lingard.

73

Dele Alli vyslal do vápna Lingarda, kterému už nabíhal před bránu úplně volný Harry Kane. Jeho přihrávku ale zablokoval Kanův spoluhráč z Tottenhamu Davinson Sánchez.

76

Trippier musel odvracet z vápna míč, který Bacca sklepával pro některého ze svých spoluhráčů.

79

Kolumbie se zvedá a ještě chce přidat i díky střídání. Uribe nahradil Carlose Sáncheze, penaltového hříšníka.

80

Střídá také Anglie. Z hrací plochy odchází Dele Alli, nahrazuje ho jeho spoluhráč z Tottenhamu Eric Dier.

81

Kolumbie se z ničeho nic dostala do obrovské šance. Walker ztratil lacino míč a Bacca pak poslal do šance Cuadrada. Ten však z pravé strany přestřelil bránu Pickforda.

87

Kolumbie se dále snaží hrát, Anglie se zatáhla a bude spoléhat na brejky. Na hrotu už je i obr Yerry Mina. Falcao zkoušel pálit z dálky, Pickford ale pokryl.

88

Sterlinga střídá na trávníku Jamie Vardy.

88

Střídala také Kolumbie, Quintera nahradil Luis Muriel.

90

Nastavovat se bude 5 minut.

90+2

Uribe vyslal nádhernou ránu z voleje z obrovské dálky, Pickford musel natáhnout svaly, o kterých doteď nevěděl, že je má.

90+3

Míříme do prodloužení. První roh Kolumbie znamenal hned gól. Nejvyšší z Kolumbijců Yerry Mina už potřetí na turnaji dokázal skórovat. Vyskočil nad všechny a ani Trippier na brankové čáře už nezasáhl.

Máme konec základní hrací doby. Půjdeme do prodloužení, Angličtí fanoušci se již jistě bojí jejich klasické nemesis, tedy penaltového rozstřelu. Tým, který zatím vládl při standardních situacích, dostal branku z prvního rohového kopu soupeře. Kolumbie si vysloužila prodloužení a sama ani pořádně neví jak.

92

Tvrdý souboj mezi Youngem a Barriosem hned na úvod prodloužení.

96

Kolumbii posloužil vyrovnávací gól jako polití živou vodou, v prodloužení se ženou vpřed tak, jak to neukázali za úvodních 80 minut zápasu ani jednou.

101

Bacca otřel svou hlavičku o Maguira, takže vybojoval roh.

102

Danny Rose nahrazuje Ashleyho Younga, který už vypadá fyzicky odrovnaný.

104

Centr Mojica našel Falcca na hranici bodu pro zahrání penalty, ten ale hlavou těsně minul bránu Pickforda.

První část prodloužení je za námi, aktivnější teď byli Kolumbijci, kteří vypadají i svěžejší.

106

Vardy pálil z ofsajdu, rozhodčí zvedal praporek hodně pozdě.

112

Konečně fotbalová akce Anglie. Danny Rose dostal od Hendersona nabídku do vápna, přesprintoval Minu, ale vypálil z úhlu těsně mimo.

113

Poslední střídání Anglie, Marcus Rashford nahradil Kyla Walkera.

114

Vardy centroval z pravé strany a hledal u první tyčky Lingarda, Barrios ale míč odklidil na roh.

115

Eric Dier měl na hlavě postup Anglie, ale roh Trippiera poslal jen nad bránu Ospiny.

115

Arias opouští hrací plochu, nahrazuje jej Christian Zapata.

117

Dier tečoval centr za brankovou čáru a měl se rozehrávat rohový kop. Jenže sudí to viděli jinak.

118

Cuadrado poslal ostře k zemi Rose, uviděl žlutou kartu.

120

Ještě minuta hry nás čeká.

O posledním čtvrtfinalistovi opravdu rozhodnou pokutové kopy.

Čas na poslední masáže, zformování myšlenek a jde se na to. Překoná Anglie své penaltové prokletí? Začínat kopat bude Kolumbie po losu.

Jako první šel kopat Radamel Falcao a proměnil ránou doprostřed.

I na druhé straně začínal kapitán, Harry Kane se ani počtvrté na turnaji z penalty nemýlil.,

Proměňuje také Juan Cuadrado.

Rashford opět srovnává.

Luis Muriel také proměňuje, 3:2.

Jordan Henderson neproměňuje, Kolumbie má výhodu.

Uribe odmítl poslat Kolumbii do vedení 4:2, míč napálil do břevna.

Trippier dává a před poslední sérií máme srovnáno na 3:3.

Carlos Bacca nedal! Jordan Pickford chytá a Anglie má mečbol.

Eric Dier posílá Anglii do čtvrtfinále! Penaltové prokletí je zlomeno.

Neuvěřitelné se stalo skutečností. Do dneška jen jeden jediný penaltový rozstřel ze sedmi vyhráli angličtí fotbalisté na velkých mezinárodních turnajích. Své tradičně prokletí dnes ale zlomili, Kolumbii na penalty vyřadili a zamířili do čtvrtfinále světového šampionátu, kde narazí na překvapení turnaje ze Švédska. Kolumbie míří domů.

Ode mě je to dnes vše, děkuji vám za pozornost a přeji vám dobrou noc.