1:1, 1:1
Dánsko
4. Mandužkič
1. M. Jörgensen

Hezký nedělní večer, vítejte online přenosu z osmifinálového utkání fotbalového mistrovství světa v Rusku mezi Chorvatskem a Dánskem. Zápas začíná ve 20:00.

Jedno z nejjasnějších osmifinále by mělo být podle bookmakerů i fotbalových odborníků právě klání mezi Chorvatskem a Dánskem. Před turnajem by to asi tak nikdo netipoval, jenže Chorvatsko se z pozice možného černého koně dostalo za tři utkání do pozice jednoho z favoritů na medailová umístění. Ve skupině si totiž počínalo naprosto jistě a získalo devět bodů při skóre 7:1. Naproti tomu Dánsko rozhodně nepřesvědčilo.

Chorvaté byli pasováni jako postupující ze skupiny D, ale spíše se čekalo, že půjdou dále z druhého místa za Argentinou. Jenže všechny předpoklady se začaly bořit hned v prvních duelech, kdy Chorvaté zdolali jasně Nigérii, a Argentina ztratila s Islandem. Následný vzájemný zápas mezi balkánským a jihoamerickým celkem dopadl naprosto jednoznačně. Tým okolo skvělých záložníků Modriče s Rakitičem naprosto vynuloval argentinskou ofenzívu a navíc nasázel tři branky. Na postup z prvního místa tak bylo zaděláno.

Odion Ighalo a Ivan Rakitič v zápase Chorvatsko - Nigérie
Odion Ighalo a Ivan Rakitič v zápase Chorvatsko - Nigérie | Foto: Reuters

Až v posledním zápase, kdy už Chorvaté své největší opory šetřili, přišlo herní zaváhání. Island, který ještě hrál o postup, byl proti náhradníkům Chorvatska lepším týmem a měl spousty šancí. Ty však nedokázal využít. Sice jako jediný tým dokázal proti Chorvatům skórovat, jenže i tak suverénní tým skupiny D vyhrál 2:1 a společně s Belgií a Uruguají byl jediným celkem, kterému se takový počin povedl.

Dánsko sice postoupilo z druhého místa za Francií, ale vše mohlo být také jinak. Řeč je především o úvodním duelu s Peru, kdy byl severoevropský tým pod velkým tlakem a jen díky nemohoucnosti jihoamerického týmu v koncovce a výkonu Kaspera Schmeichela v bráně vyhrál 1:0. Peruánci navíc nedali penaltu. Poté stačilo remizovat s Austrálií i v posledním duelu o nic s Francií. V tomto utkání ale bude tým kolem Christiana Eriksena jasným outsiderem a bylo by velkým překvapením, kdyby se mu povedlo uspět.

Christian Eriksen slaví gól v zápase Dánsko - Austrálie na MS 2018
Christian Eriksen slaví gól v zápase Dánsko - Austrálie na MS 2018 | Foto: Reuters

Dnes už máme za sebou jedno obrovské překvapení. Domácí Rusko dokázalo v penaltovém rozstřelu udolat favorizované Španělsko a postoupilo tak do čtvrtfinále. Tam ji čeká vítěz právě tohoto duelu Chorvatsko vs Dánsko. Domácí tak dál mohou žít šampionátem, před kterým jim málokdo věřil.

Sestava Dánska

Schmeichel - Knudsen, Kjaer (C), M. Jörgensen, Dalsgaard - Christensen, Delaney, Eriksen - Y. Poulsen, Cornelius, Braithwaite.

Náhradníci: Lössl, Rönnow - Stryger Larsen, Vestergaard, Krohn-Dehli, Kvist, Lerager, Schöne, Dolberg, Fischer, N. Jörgensen, Sisto.

Sestava Chorvatska

Subašić - Vrsaljko, Lovren, D. Vida, Strinić - Rakitić, Brozović - Rebić, Modrić (C), Perišić - Mandžukić.

Náhradníci: Livaković, L. Kalinić - Pjaca, Pivarić, Kramarić, Kovačić, Jedvaj, Ćorluka, Ćaleta-Car, Bradarić, Badelj.

Utkání právě začalo, Dánsko hraje v bílých dresech, Chorvatso ve své tmavší kombinaci.

1

Tak to je úvod zápasu. Outsider z Dánska vede od první minuty 1:0. Dlouhý aut propadl až na zadní tyč, kde z otočky vypálil po zemi Jörgensen a míč propadl za Subašiće.

4

Je srovnáno! Neskutečný úvod zápasu, Vrsaljko pronikl do vápna, chtěl vypálit, ale jeho rána byla zablokována. Jenže při odkopu Kjaer trefil Christensena a míč se odrazil zpět před bránu na Maria Mandžukiče a ten si již poradil z bezprostřední blízkosti.

8

Oba týmy se snaží uklidnit trochu hru po bláznivém úvodu, který asi nečekal nikdo.

11

Jörgensen před vápnem poslal k zemi Rebiče a zajímavá standardní situace pro Chorvatsko.

12

Perišič zkoušel levačkou pálit z přímého kopu, trefil ale jen hlavu Delayneho, odd které šel míč na rohový kop.

19

Perišič, který jako obvykle operuje na levém křídle, zkoušel z rohu vápna pálit, obranu Dánska ale nepropálil.

20

Po souboji s Knudsenem padl k zemi Mandužkič, penalta se ale nepískala, i když se jí Chorvaté vehementně domáhali.

23

Nadějný brejk Dánů vedl Eriksen, ale prováhal moment k přihrávce a jeho následná střela zpoza vápna postrádala naprosto vše, co nebezpečná rána musí mít.

27

Braithwaite se po uvolnění Eriksena blížil brance, ale Subasič dobře vyběhl a nohou vyrazil pokus dánského křídelníka.

29

Rakitičovu ránu z dálky vyrazil Schmeichel dál od sebe.

29

Dánové podcenili situaci a ve vápně měl dvě možnosti k zakončení Perišič, ale nedokázal se pořádně trefit.

32

Dánové opět aktivní, ale Eriksenův centr skončil v náručí Subašiče.

39

Na přímý kop Modriče si naskočil Lovren a jen těsně hlavou minul bránu Schmeichela.

44

Strinic poslal z levé strany přízemní centr na Rakitiče, ten vypálil z první levačkou, ale Schmeichel chytil bez problémů.

První půle je za námi.

První poločas je minulostí. Hlavní milníky se udály hned v samém úvodu. Na sklonku první minuty zápasu se po dlouhém autu Knudsena dostal míč až k Jörgensenovi, který protlačil míč za Subašiče. Hned do tří minut bylo ale srovnáno, když se se štěstím dostal k míči před bránou Schmeichela Manžukič. Poté byly zajímavé šance na obou stranách, ale branku jsme už neviděli.

46

V poločase Dánové střídají. Christensena střídá Lasse Schöne.

Druhý poločas začal.

52

Druhá půle začala o mnoho poklidněji než ta první. Oba týmy jsou daleko opatrnější. Zápas je ale vyrovnaný, očekávaná převaha Chorvatů se zatím nedostavila.

56

Dánové jsou možná i aktivnějším týmem. Braithwaite se dostal k míči ve vápně, jenže obhozením přes ležícího protihráče se dostal do ostrého úhlu a bránu Subašiče netrefil.

59

Perišičův centr nenašel nikoho ve vápně.

63

Delaney prošel do vápna jako nůž máslem, ale centr pak byl zablokován. Odrazil se sice k Braithwaitovi, ale tomu při zpracování míč utekl do zámezí.

65

Rebičova rána byla zablokována a následně míč vyboxoval do bezpečí Schmeichel.

66

Dánové podruhé střídají. Cornelius přepustil místo Nikolasi Jörgensenovi.

71

Střídají poprvé také Chorvaté. Brozoviče nahradil na hrací ploše Mateo Kovačič.

72

Dánská šance, Poulsen se uvolnil na pravé straně, našel Jörgensena ve vápně, ten ale z dobré pozice vypálil slabě přímo na gólmana Subašiče.

77

Vrsaljko byl v dobré pozici, jenže přihrávku naprosto pokazil. Schöne ale poté nalil zpátky Modričovi, jehož rána minula bránu Schmeichela.

81

Další změna v sestavě Chorvatů. Strinič opustil trávník, nahradil jej Pivarič.

84

Centr Pivariče našel hlavu Perišiče, jeho pokus skončil ale nad bránou Dánů.

86

Chorvati opět zahrozili. Rebič posadil Knudsena na zadek, jenže pak nenašel přesně ani Perišiče, ani Kovačiče.

90

Nastavují se 3 minuty.

90+3

Odražený míč se dostal k Braithwaitovi, který z voleje jen těsně netrefil bránu.

Základní hrací doba skončila, uvidíme dnes podruhé prodloužení.

Druhá půle fanouškům oběma týmů i těm neutrálním příliš mnoho fotbalové krásy nenabídla. Přesto můžeme s klidným srdcem říct, že Dánové se překvapivě minimálně vyrovnali chorvatskému týmu a klidně mohli i zvítězit. Nečekané potíže tohoto favorita. Chorvaté ví, že musí před prodloužením přidat.

Prodloužení začalo a aktivnější jsou opět Dánové.

95

Chorvati dále propadají a Dánové hrozí, nebezpečně centroval Eriksen, poté Knudsen pronikl až do vápna a srazit míč na roh musel až Lovren.

97

Ivan Perišič přepustil své místo na hřišti Andreji Kramaričovi.

98

Střídají také Dánové. Delayneho vystřídal Krohn-Dehli.

99

Lasse Schöne pálil mimo bránu. Ale Dánové stále hrozí. A hrozí o poznání víc než Chorvati.

104

Kramaričův centr byl zablokován, ale Schmeichel musel i tak zasahovat.

První část prodloužení skončila, dělí nás čtvrt hodiny od penaltového rozstřelu.

105

Sisto nahradil Braithwaita, poslední změna v dánském týmu.

108

Sisto se na levém křídle uvolnil a zkoušel z otočky pálit, bránu Subašiče ale minul.

108

Poslední střídání také v kádru Chorvatska. Mandžukiče nahradil na hřišti Badelj.

114

Už jen něco málo přes 6 minut nás dělí od dalšího penaltového rozstřelu.

114

Penalta pro Chorvatsko! Po velké chybě běžel sám na Schmeichela, udělal mi kličku a když mohl pálit do odkryté brány, poslal ho zezadu k zemi Jörgensen. Velká šance rozhodnout o vítězství.

116

Luka Modrič neproměňuje penaltu! Kopl ji opravdu mizerně a Kasper Schmeichel mu ji po vystihnutí směru dokázal lapit. Skóre se nemění.

119

Chorvatsko teď drží míč a tlačí Dánsko, ale nedostává se jim úplně nějakých šancí. Ránu Modriče dokázal Schmeichel opět chytit.

120

Kramaričův pokus o střelu z dálky skončil hodně mimo.

Je konec prodloužení, rozhodnou penalty.

Tak i podruhé dnes uvidíme penalty. Chorvati mohli rozhodnout, když Modrič kopal pět minut před koncem penaltu. Jenže záložník Realu Madrid neproměnil a rozhodnout tak musí rovnou penaltový rozstřel.

Penaltový rozstřel začíná, odstartují Dánové, konkrétně Christian Eriksen.

1

Hned na úvod selhal nejlepší dánský fotbalista Christian Eriksen.

1

Milan Badelj také nedává!

2

Simon Kjaer, dánský kapitán, se nemýlí, seveřané vedou 1:0.

2

Andrej Kramarič srovnává.

3

Krohn-Dehli se také nemýlí, Dánsko opět vede.

3

Luka Modrič se pokusil o reparát své předešlé penalty a povedlo se. Je zase srovnáno.

4

Lasse Schöne je druhým Dánem, který neproměňuje, Subašič vystihl směr a zastavil jeho pokus.

4

Levý obránce Pivarič ale také nedává! Drama pokračuje, v obou sériích, kdy nedal Dán, minul pak také Chorvat.

5

Nikola Jörgensen také nedává, Subašič chytá třetí z pěti penalt!

Chorvaté už můžou rozhodnout, na penaltu jde Ivan Rakitič.

5

Ivan Rakitič proměňuje a posílá Chorvaty do čtvrtfinále!

Neuvěřitelné drama nabídl závěr utkání Chorvatska s Dánskem. Největší zážitek za 115 minut utkání měli diváci z úvodních minut, kdy padli dvě branky během čtyř minut. Poté bylo utkání bez velkých šancí, favorit z Chorvatska nebyl lepším týmem, dost často byli aktivnější v ofenzívě také Dánové. Spád dostal zápas až právě ve 115. minutě, kdy byla po faulu na Rebiče odpískána penalta. Luka Modrič ale odmítl šanci rozhodnout a nechal vyniknout Kaspera Schmeichela.

Rozhodnout musely až penalty a v nich brankáři byli efektivnější než střelci. Přesto o jednu penaltu navíc proměnili Chorvati a slaví postup. Ve čtvrtfinále si zahrají s Ruskem.

Ode mě je to dnes vše, děkuji vám za pozornost a přeji dobrou noc.