Wales díky hattricku Balea porazil Bělorusko, Itálie drží rekord v neporazitelnosti

Aktualizováno 5. 9. 2021 23:08
Fotbalisté Itálie remizovali v kvalifikaci o mistrovství světa ve Švýcarsku bez branek. Úřadující mistři Evropy neprohráli 36. duel po sobě a vytvořili nový rekord. Wales vyhrál po obratu v "české" skupině nad Běloruskem 3:2. Všechny góly hostů na neutrálním hřišti v Kazani vstřelil kapitán Gareth Bale, z toho dva z penalty.
Gareth Bale v zápase s Běloruskem
Gareth Bale v zápase s Běloruskem | Foto: Reuters

Anglie porazila doma Andorru 4:0 a ve skupině I je po pěti zápasech stoprocentní. Německo rozstřílelo Arménii 6:0 a Španělsko Gruzii 4:0.

Italy mohl v Basileji poslat do vedení v 53. minutě Jorginho, jenže brankář Sommer jeho penaltu vychytal. Výběr trenéra Manciniho vede skupinu C o čtyři body před Švýcarskem, které ale sehrálo o dva zápasy méně. Tým z Apeninského poloostrova naposledy prohrál 10. září 2018 v Lize národů s Portugalskem.

Bulharsko, které ve čtvrtek remizovalo ve Florencii s Italy 1:1, díky gólu Čočeva z 82. minuty porazilo Litvu 1:0 a v pátém kvalifikačním duelu skupiny C zaznamenalo první vítězství.

První pokutový kop proti Bělorusku proměnil Bale už v šesté minutě. V 29. minutě vyrovnal stejným způsobem Lisakovič, na jehož gól za dvě minuty navázal Seďko. Nečekaný bodový zisk až 89. týmu žebříčku FIFA překazil po změně stran znovu Bale. Dvaatřicetiletý křídelník Realu Madrid nejprve v 69. minutě vyrovnal z další penalty a ve třetí minutě nastavení dokonal obrat pohotovou střelou ve vápně z otočky.

Bale za národní tým skóroval poprvé od října 2019 po 16 zápasech. "Je to obrovské vítězství. Tyhle zápasy, v nichž se od vás očekává výhra, jsou asi nejtěžší," řekl televizní stanici Sky Sports.

"Všechno bylo proti nám, ať už jde o cestování nebo hřiště, ale naštěstí jsme získali tři body. První poločas se nám nepovedl, ve druhém jsme začali šlapat. V kvalifikaci stále žijeme. Podlehli jsme Belgii, která má výborný tým. Je důležité, abychom vyhráli všechna zbývající utkání," uvedl Bale.

Velšané zvítězili po třech utkáních. Ostrované ztrácejí bod na druhé Čechy, přičemž odehráli o dva zápasy méně. Česko v Bruselu podlehlo vedoucí Belgii 0:3.

Anglii poslal v 18. minutě do vedení Lingard. Zbývající tři branky viděli diváci ve Wembley od 72. do 85. minuty. Nejprve se z pokutového kopu prosadil střídající Kane, poté opět Lingard a konečné skóre stanovil Saka, který stylově oslavil dnešní 20. narozeniny.

Svěřenci trenéra Southgatea jsou v čele skupiny o pět bodů před Poláky, kteří zvítězili v San Marinu 7:1. V úvodním poločasu dvakrát skóroval kanonýr Bayernu Lewandowski. Do druhého poločasu ho nahradil Buksa, který stihl hattrick. Poslední dvě branky vsítil v nastavení. San Marino vstřelilo v pátém kvalifikačním duelu první branku, stále je ale bez bodu. Bod za Polskem se nachází Albánie, jež doma gólem Broji z 87. minuty zdolala Maďary 1:0.

Německo pod trenérem Flickem navázalo na čtvrteční kvalifikační výhru 2:0 nad Lichtenštejnskem. O triumfu proti Arménii rozhodlo ve Stuttgartu už v prvním poločase, v němž dvakrát skóroval Gnabry, poté se trefili Reus s Wernerem. Po změně stran se prosadili Hofmann a střídající Adeyemi. Němci se dostali do čela skupiny J o dva body před dnešního soupeře.

Bod na druhou Arménii ztrácí Rumunsko po domácí výhře 2:0 nad Lichtenštejnskem. Island vybojoval se Severní Makedonií remízu 2:2, přestože po 54 minutách prohrával o dvě branky.

Španělsko proti Gruzii vyhrálo úvodní poločas o tři góly. Postupně se mezi střelce zapsali Gaya, Soler a Torres. Konečný výsledek stanovil Sarabia. "La Roja" se dostali do čela skupiny B o bod před Švédy, kteří sehráli o dva duely méně. Kosovo v nastavení získalo alespoň bod za domácí remízu 1:1 s Řeckem.

Kvalifikace MS 2022 ve fotbale:

Skupina B:

Badajoz: Španělsko - Gruzie 4:0 (3:0)

Branky: 14. Gaya, 25. Soler, 41. Torres, 63. Sarabia.

Sofia: Bulharsko - Litva 1:0 (0:0)

Branka: 82. Čočev. ČK: 83. Michajlov (Bulharsko).

Brusel: Belgie - ČR 3:0 (2:0)

Branky: 8. Lukaku, 41. E. Hazard, 65. Saelemaekers.

Kazaň: Bělorusko - Wales 2:3 (2:1)

Branky: 29. z pen. Lisakovič, 31. Seďko - 6. a 68. obě z pen., 90.+3 Bale.

Londýn: Anglie - Andorra 4:0 (1:0)

Branky: 18. a 78. Lingard, 72. Kane z pen., 85. Saka.

Serravalle: San Marino - Polsko 1:7 (0:4)

Branky: 48. Nanni - 67., 90.+2 a 90.+4 Buksa, 5. a 21. Lewandowski, 16. Swiderski, 44. Linetty.

1. Anglie 5 5 0 0 17:1 15
2. Polsko 5 3 1 1 18:7 10
3. Albánie 5 3 0 2 5:6 9
4. Maďarsko 5 2 1 2 10:9 7
5. Andorra 5 1 0 4 3:12 3
6. San Marino 5 0 0 5 1:19 0