Polsko utrpělo debakl s Kolumbií a už nemůže postoupit, Anglie zničila Panamu šesti góly a jde dál

Aktualizováno 24. 6. 2018 22:04
Angličané postupují ze své skupiny společné s Belgií. Polsko po porážce s Kolumbií končí.
Radost Radamela Falcaa
Radost Radamela Falcaa | Foto: Reuters

Kazaň - Fotbalisté Kolumbie porazili v druhém utkání na mistrovství světa v Rusku Polsko 3:0 a udrželi si šanci na postup. O jasné výhře jihoamerického týmu rozhodli Yerry Mina, Radamel Falcao a Juan Cuadrado. Polsko dosud nezískalo ani bod a v posledním duelu skupiny H proti Japonsku už nemůže zabojovat o první účast v osmifinále od roku 1986.

Anglie zaznamenala svou nejvyšší výhru v historii mistrovství světa, když deklasovala Panamu 6:1. Navázali na vítězství nad Tuniskem a již po druhém zápase si zajistili postup ze skupiny G spolu s Belgií. Hattrickem přispěl k jasné výhře Harry Kane, který v Rusku dal už pět branek a dostal se do čela tabulky střelců. Dvakrát dnes skóroval John Stones.

Anglie dosud nikdy nedala na MS více než čtyři branky, tentokrát to ale zvládla už za poločas, který ovládla 5:0. V minulosti na MS jen Jugoslávie v roce 1974 nastřílela Zairu do poločasu ještě o gól více.

Panama prožívá hrozivý debut na šampionátu, když předtím prohrála 0:3 s Belgií. Dočkala se alespoň svého prvního zásahu, o který se postaral kapitán Felipe Baloy.

Proti Anglii ukázala Panama velké nedostatky zejména při bránění standardních situací. Už v osmé minutě kopal Trippier rohový kop, jeho spoluhráči ve vápně skvěle odtáhli své obránce a do volného prostoru si naběhl zcela volný Stones, který hlavou otevřel skóre.

Následně utíkal obraně Lingard, byl faulován a penaltu proměnil Kane tvrdou střelou do horního rohu branky. Lingard se pak sám zapsal mezi střelce, když z 20 metrů krásně zakroutil míč mimo dosah brankáře.

Ve 40. minutě Anglie udeřila opět ze standardní situace, z nichž dala šest z dosavadních osmi branek na turnaji, a to po hezkém signálu. Na lob za obranu si naběhl Kane, hlavou posunul míč na volného Sterlinga, který sice gólmana ještě nepokořil, ale Stones z dorážky už ano. Anglický stoper v předchozích 27 startech za národní tým ani jednou neskóroval, ale tentokrát se zapsal mezi střelce hned dvakrát.

Při další standardní situaci hráči Panamy předvedli několik zápasnických chvatů a sudí za jeden z nich nařídil další penaltu. Kane ji proměnil téměř totožnou střelou.

Do druhé půle Angličané vstoupili s vědomím, že se už nemusí nikam hnát, přesto přidali ještě jednu branku. Loftus-Cheek vypálil z dálky a míč se odrazil od paty probíhajícího Kanea mimo dosah panamského gólmana. Kanonýr Tottenhamu tak šťastně zkompletoval hattrick a stal se teprve třetím anglickým fotbalistou, který dal tři branky v jediném utkání na MS. Předtím se to povedlo jen ​Geoffu Hurstovi a Garymu Linekerovi.

Pak už Anglie ubrala a Panama se dostala do několika šancí. Nakonec se dočkala i branky poté, co také využila standardní situaci a centr z levé strany ve skluzu proměnil v gól Baloy. V 37 letech se stal čtvrtým nejstarším střelcem v historii šampionátu. Věkový rekord drží s 42 roky Kamerunec Roger Milla.

Senegal ve druhém zápase na mistrovství světa s Japonskem dvakrát neudržel vedení a remizoval 2:2. Oba týmy mají ve skupině H po čtyřech bodech.

Senegalce v Jekatěrinburgu poslal do vedení v 11. minutě Sadio Mané, ještě před pauzou odpověděl Takaši Inui. Afričanům vrátil náskok v 71. minutě Moussa Wagué, ale po chvíli vyrovnal střídající Keisuke Honda.

Mistrovství světa ve fotbale v Rusku:

Skupina G:

Anglie - Panama 6:1 (5:0).

Branky: 22. z pen., 45. z pen. a 62. Kane, 8. a 40. Stones, 36. Lingard - 78. Baloy. Rozhodčí: Griša (Eg.) - Achík (Mar.), Ahmed (Súdán) - Makkelie (video, Niz.). ŽK: Loftus-Cheek - Cooper, Escobar, Murillo. Diváci: 43.319.

Anglie: Pickford - Walker, Stones, Maguire - Trippier (70. Rose), Loftus-Cheek, Henderson, Lingard (63. Delph), Young - Kane (63. Vardy), Sterling. Trenér: Southgate.

Panama: Penedo - Murillo, R. Torres, Escobar, Davis - G. Gómez (69. Baloy) - Bárcenas (69. Arroyo), Cooper, Godoy (62. Avila), J. Rodríguez - Pérez. Trenér: H. Gómez.

skupina H:

Japonsko - Senegal 2:2 (1:1)

Branky: 34. Inui, 78. Honda - 11. Mané, 71. Wagué. Rozhodčí: Rocchi - Di Liberatore, Tonolini - Irrati (video, všichni It.). ŽK: Inui, Hasebe - Niang, Sabaly, Ndoye. Diváci: 32.572.

Japonsko: Kawašima - Sakai, Jošida, Šodži, Nagatomo - Hasebe, Šibasaki - Haraguči (75. Okazaki), Kagawa (72. Honda), Inui (87. Usami) - Osako. Trenér: Nišino.

Senegal: K. Ndiaye - Sabaly, Koulibaly, Sané, Wagué - B. Ndiaye (81. Ndoye), A. Ndiaye (65. Kouyaté), Gueye - Sarr, Niang (86. Diouf), Mané. Trenér: Cissé.

Polsko - Kolumbie 0:3 (0:1)

Branky: 40. Mina, 70. Falcao, 75. Cuadrado. Rozhodčí: Ramos - Torrentera, Hernández (všichni Mex.) - Vigliano (video, Arg.). ŽK: Bednarek, Góralski (oba Pol.). Diváci: 42.873.

Polsko: Szczesny - Piszczek, Bednarek, Pazdan (80. Glik) - Bereszyňski (72. Teodorczyk), Krychowiak, Góralski, Rybus - Zieliňski, Lewandowski, Kownacki (57. Grosicki). Trenér: Nawalka.

Kolumbie: Ospina - Arias, D. Sánchez, Mina, Mojica - Aguilar (32. Uribe), Barrios - Cuadrado, Quintero (73. Lerma), Rodríguez - Falcao (78. Bacca). Trenér: Pekerman.