Vylučte Írán z fotbalového mistrovství světa, požaduje organizace po smrti mladé ženy

Sport ČTK Sport, ČTK
30. 9. 2022 12:32
Lidskoprávní organizace Open Stadiums vyzvala Mezinárodní fotbalovou federaci (FIFA) k vyloučení Íránu z letošního mistrovství světa v Kataru. Důvodem je podezřelá smrt mladé ženy po zadržení kvůli porušení přísného islámského kodexu oblékání.
Účastnice protiíránských protestů po smrti Mahsy Amíníové v tureckém Istanbulu
Účastnice protiíránských protestů po smrti Mahsy Amíníové v tureckém Istanbulu | Foto: Reuters

Dvaadvacetiletá Mahsa Amíníová zemřela ve vazbě poté, co ji zatkla mravnostní policie.

Podle úřadů byl příčinou smrti infarkt, rodina ale uvedla, že policie dívku bila. Smrt vyvolala v Íránu i ve světě masové protesty.

Přidala se k nim i organizace Open Stadiums, která bojuje za právo íránských žen chodit na fotbalové zápasy.

V dopise vyzvala předsedu FIFA Gianniho Infantina k vyloučení reprezentace ze šampionátu v Kataru.

"Íránský fotbalový svaz je nejen komplicem vládních zločinů, ale je také nebezpečím pro ženské fanynky všude, kde národní tým hraje. Na fotbale by mělo být bezpečno pro všechny," napsali představitelé Open Stadiums.

"Proto pochybujeme nad tím, proč by FIFA měla dát Íránu možnost vystoupit na světové scéně, když nejenže nerespektuje základní lidská práva, ale vraždí a mučí vlastní lid. Kde jsou zásady FIFA, které má zavedené ve vlastních pravidlech? Proto vyzýváme FIFA, aby na základě článků tři a čtyři okamžitě vyloučila Írán z letošního šampionátu v Kataru," přidala organizace.

Zmíněné články regulí FIFA se týkají lidských práv a mimo jiné zakazují diskriminaci na základě pohlaví, rasy, víry atd. Trestem může být i vyloučení z federace.

FIFA ani íránský svaz se k výzvě zatím nevyjádřili. Írán se má na prosincovém šampionátu v Kataru představit v základní skupině spolu s Anglií, Walesem a výběrem USA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Indonésii bude hrozit až rok vězení za nemanželský sex

Indonéský parlament v úterý schválil nový trestní zákoník, který mimo jiné zakazuje nemanželský sex a soužití nesezdaných párů. Nová norma, která se bude vztahovat na Indonésany i cizince, počítá s trestem až jednoho roku vězení za pohlavní styk osob, které neuzavřely manželství. Zákon musí ještě podepsat prezident, uvedly agentury AP a Reuters. Platnost zákazu i pro cizince kritizují mimo jiné firmy podnikající v cestovním ruchu.

Nový trestní zákoník má vstupovat v platnost postupně v příštích třech letech. Nyní je v Indonésii trestná manželská nevěra, ale nikoliv předmanželský sex.

Nový zákoník kritizují zástupci firem podnikajících cestovního ruchu. Místopředseda jejich sdružení firem Maulana Yusran označil zákon za "zcela kontraproduktivní". Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19. V Indonésii je řada populárních turistických destinací, například ostrov Bali.

Schválení zákoníku podle agentury ukazuje na posilování konzervativních sil v nejlidnatější muslimské zemi na světě. Podle kritiků nové paragrafy posílí policejní kontrolu nad morálkou, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy