Vítězný gól Japonců proti Španělsku byl regulérní. FIFA zveřejnila záběry

2. 12. 2022 18:46
Diskutabilní gól fotbalistů Japonska ve čtvrtečním utkání se Španělskem na mistrovství světa v Kataru, díky němuž zvítězili 2:1 a zajistili si osmifinále na úkor Německa, byl regulérní.
Radující se Japonci.
Radující se Japonci. | Foto: Reuters

Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) na Twitteru zveřejnila záběry, na základě nichž rozhodčí branku správně uznali, jelikož míč celým objemem neopustil hrací plochu.

Celek z Pyrenejského poloostrova poslal do vedení v 11. minutě Álvaro Morata. Ve 48. a 51. minutě ale skóre otočili střídající Ricu Doan a další záložník Ao Tanaka. Vítěznou trefu Japonců musel potvrdit videorozhodčí, jelikož další nový muž na hřišti Kaoru Mitoma stihl odcentrovat před branku na skórujícího Tanaku jen těsně předtím, než balon celým objemem přešel brankovou čáru.

"Jiné kamery mohou ukazovat zavádějící záběry, ale na základě dostupných důkazů nebyl míč úplně mimo hru," sdělila FIFA. Tým rozhodčích použil záběry z brankové kamery, "aby zjistil, jestli je míč ještě částečně na čáře, nebo ne".

Japonci si díky tomu zajistili účast mezi 16 nejlepšími celky. Německu nebyla nic platná ani výhra 4:2 nad Kostarikou. Na světovém šampionátu Němci premiérově nepostoupili ze skupiny podruhé za sebou.