Fotbal "domů" nepřijde. Angličané nezvládli prodloužení a prohráli s Chorvaty

11. 7. 2018 22:39
Ve finále mistrovství světa doplní Francouze Chorvati. V semifinále v Moskvě porazili Anglii 2:1 po prodloužení a poprvé v historii zabojují o zlaté medaile na světovém šampionátu.
Mario Mandžukič slaví gól v semifinále MS 2018 Chorvatsko - Anglie
Mario Mandžukič slaví gól v semifinále MS 2018 Chorvatsko - Anglie | Foto: Reuters

Moskva - Fotbalisté Chorvatska otočili semifinále mistrovství světa s Anglií, díky gólu Maria Mandžukiče v prodloužení zvítězili 2:1 a poprvé v historii postoupili do finále. Svěřenci Zlatka Daliče si v neděli o zlato zahrají s Francií, Albion v sobotním duelu o třetí místo čeká Belgie.

Anglii v moskevských Lužnikách poslal do vedení už v páté minutě Kieran Trippier z přímého kopu. V 68. minutě srovnal Ivan Perišič, který ve 109. minutě připravil vítěznou branku Mandžukičovi.

Chorvaté získají druhou medaili v dějinách po bronzu na MS 1998. Angličané prohráli druhé ze tří semifinále v historii, uspěli pouze na domácím zlatém šampionátu v roce 1966.

Hned první střela v zápase skončila gólem. Chorvatský kapitán Modrič v nebezpečné vzdálenosti od branky fauloval Alliho, přímého kopu se ujal Trippier a míč zatočil přes zeď do horního růžku. Bek Tottenhamu si připsal premiérový zásah v reprezentaci, "Tři lvi" dali ze standardní situace devátý z dvanácti gólů na šampionátu.

Angličané měli dál převahu a stoper Maguire z rohu hlavičkoval těsně vedle. Chorvaté se rozjížděli pomalu, z jejich první větší šance Perišič střílel nepřesně.

Ve 30. minutě Kane nejprve trefil brankáře Subašiče a z dorážky tyčku, ale gól by stejně neplatil kvůli těsnému ofsajdu nejlepšího střelce turnaje. Pak zahrozili i Chorvaté, když Rebičovu tvrdou ránu zlikvidoval gólman Pickford. Na druhé straně Lingard z dobré pozice přestřelil.

Chorvaté se ve druhém poločase výrazně zlepšili a v 68. minutě vyrovnali. Na Vrsaljkův centr si v šestnáctce naběhl Perišič, odpoutal se od bránícího Walkera a zakončil akrobatickým kopem. Angličané marně reklamovali vysokou nohu záložníka Interu Milán.

Ostrovní tým inkasoval v pátém z šesti zápasů na turnaji, znervózněl a začal chybovat. Perišič mohl o chvíli později otočit skóre, ale po rychlé kličce křížnou střelou trefil tyčku a Rebičovu slabou dorážku chytil Pickford.

Také v závěr byli aktivnější "Vatreni". Pickford vyrazil ránu Mandžukiče z úhlu, po špatném vyboxování brankáře Evertonu nepotrestal Perišič a oblouček poslal nad břevno.

V první části prodloužení byl nejprve blízko gólu anglický stoper Stones, jehož hlavičku z brankové čáry odvrátil bek Vrsaljko a zastoupil překonaného Subašiče. Jeho protějšek Pickford zase zblízka výborně vychytal Mandžukiče.

Útočník Juventusu Turín ale ve 109. minutě už svou druhou velkou šanci proměnil, když ho Perišič našel hlavičkou za obranou. Chorvaté si zbytek prodloužení bez větších problémů pohlídali a mohli slavit historický úspěch. Anglii porazili potřetí v historii a poprvé od roku 2007.

Mistrovství světa ve fotbale - semifinále:

Chorvatsko - Anglie 2:1 (1:1, 0:1) po prodloužení

Branky: 68. Perišič, 109. Mandžukič - 5. Trippier. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.) - Makkelie (video, Niz.). ŽK: Mandžukič, Rebič - Walker. Diváci: 78.011.

Chorvatsko: Subašič - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinič (95. Pivarič) - Rakitič, Brozovič - Rebič, Modrič (119. Badelj), Perišič - Mandžukič (115. Čorluka). Trenér: Dalič.

Anglie: Pickford - Walker (112. Vardy), Stones, Maguire - Trippier, Alli, Henderson (97. Dier), Lingard, Young (91. Rose) - Sterling (74. Rashford), Kane. Trenér: Southgate.