Skvělý Cavani poslal Ronalda a spol. domů. Uruguay jde do čtvrtfinále

30. 6. 2018 21:56
Uruguay slaví postup do čtvrtfinále mistrovství světa ve fotbale. Portugalsko porazila 2:1 a za necelý týden se střetne s Francií.
Edinson Cavani vstřelil obě branky Uruguaye.
Edinson Cavani vstřelil obě branky Uruguaye. | Foto: Reuters

Soči - Fotbalisté Uruguaye se stali druhými čtvrtfinalisty mistrovství světa v Rusku. Jihoamerický celek porazil v osmifinále úřadující evropské šampiony Portugalce dvěma góly Edinsona Cavaniho 2:1 a mezi nejlepších osm týmů na MS postoupil po osmi letech.

Cavani na stadionu v Soči v sedmé minutě otevřel skóre hlavičkou a v 62. minutě rozhodl technickým obstřelem ke vzdálenější tyči. Na 1:1 srovnal o sedm minut dříve Pepe.

Uruguay se ve čtvrtfinále utká s Francií a bude usilovat o první postup do semifinále MS od roku 2010, kdy skončila čtvrtá. Portugalsko naopak prohrálo v základní hrací době teprve druhý z posledních 33 soutěžních zápasů a na třetí postup do čtvrtfinále nedosáhlo.

Uruguay vstoupila do zápasu výborně a v sedmé minutě po skvělé akci otevřela skóre. Cavani našel dlouhým pasem napříč hřištěm Suáreze, ihned nasprintoval do vápna a hlavou v plném běhu proměnil centr od spoluhráče z útoku ve vedoucí gól.

Uruguay ve zbytku první půle zahustila prostor před svým pokutovým územím a nepustila Portugalce do větší šance. Naopak v polovině první půle protáhl na druhé straně brankáře Patrícia Suárez.

Na začátku druhém půle se Uruguayci na chvíli nechali zatlačit a soupeř toho využil k vyrovnání. Po nakrátko rozehraném rohovém kopu zůstal volný Pepe a hlavou nedal Muslerovi šanci. Portugalský stoper dal v 99. utkání za reprezentaci šestý gól.

Uruguay inkasovala první branku v letošním roce, v předchozích šesti duelech včetně utkání s českým týmem na březnovém turnaji v Číně (2:0), udržela čisté konto. Série neprůstřelnosti jihoamerického týmu se zastavila na 597 minutách.

Uruguayci se však obdrženým gólem nenechali zdeptat a v 62. minutě opět vedli. Bentancur posunul míč na Cavaniho a ten technickou ranou placírkou k tyči obstřelil Patrícia. Dvě největší hvězdy daly pět ze sedmi gólů Uruguaye na turnaji v Rusku: Cavani se trefil třikrát, Suárez dvakrát.

Portugalci znovu přidali a srovnat mohl Bernardo Silva, jenže Muslerovu chybu nepotrestal a prázdnou branku netrefil. O chvíli později musel střídat zraněný Cavani a ze hřiště mu pomáhal portugalský kapitán Ronaldo.

Portugalci v závěru měli velký tlak, útok šel podpořit i brankář Patrício, ale srovnat se jim nepovedlo. Mistři světa z let 1930 a 1905 Uruguayci vyhráli i sedmý letošní zápas a na MS si připsali čtyři výhry v základní hrací době za sebou poprvé od 50. let.

Mistrovství světa ve fotbale - osmifinále:

Uruguay - Portugalsko 2:1 (1:0)

Branky: 7. a 62. Cavani - 55. Pepe. Rozhodčí: Ramos - Torrentera, Hernández (všichni Mex.) - Geiger (video, USA). ŽK: Ronaldo (Portug.). Diváci: 44.873.

Uruguay: Muslera - Cáceres, Giménez, Godín, Laxalt - Nández (81. Sánchez), Torreira, Vecino, Bentancur (63. Rodríguez) - Suárez, Cavani (74. Stuani). Trenér: Tabárez.

Portugalsko: Patrício - Pereira, Pepe, Fonte, Guerreiro - B. Silva, Carvalho, Adrien Silva (65. Quaresma), Mário (84. Fernandes) - Guedes (74. André Silva), Ronaldo. Trenér: Santos.