Tady trénuje fotbalový bůh. Ve stínu borovic chystá dobyvatel Ronaldo další tažení za svým snem

Karel Häring Karel Häring
19. 6. 2018 8:31
Reportáž z tréninkového tábora Portugalců, kde se všechno točí kolem největší hvězdy šampionátu.
fotbal, MS 2018, Cristiano Ronaldo při tréninku Portugalska
fotbal, MS 2018, Cristiano Ronaldo při tréninku Portugalska | Foto: Reuters

Moskva (od našeho zpravodaje) - Na obřím plakátu v tréninkovém centru Portugalců jsou seřazeni hráči jeden vedle druhého. Cristiana Ronalda v odhodlaném postoji najdete až sedmého zleva - obklopeného ostatními. Ale to je snad jediný případ, kdy nevyčnívá v hlavní roli.

Je pondělí ráno a do přípravného střediska Portugalska se sjíždějí novináři. Musí se proplést úzkými ulicemi vesničky Kratovo obsypané dřevěnými ploty, které chrání soukromí pro majitele přebývající ve větších či menších, opravených i zanedbaných "dačách".

Areál normálně slouží klubu ze sousedního Ramenskoje - FK Saturn, jehož barvy oblékal sedm let (2004-2010) český brankář Antonín Kinský. I rozlehlé centrum je obehnáno neprůhledným, z větší části plechovým plotem. V těchto dnech navíc střežené policisty. A jako pojistka proti "šmírákům" slouží vysoké borovice a břízky, které obklopují tři travnatá hřiště (jedno s umělým povrchem) a dopřávají stín i hotelu.

Zástupci médií obsazují místa v tiskovém středisku, chystá se krátká tisková konference, na kterou přichází útočník André Silva. Do velkolepé podívané v souboji se Španělskem (3:3) vstoupil na závěrečných deset minut.

Na úvod dostává jednu zdvořilostní otázku, zda věří, že ve středu proti Maroku nastoupí v základu, ale pak už bez váhání padne dotaz, na jehož odpověď si přijela většina novinářů. Jak důležitý je Cristiano Ronaldo?

"Hrát po jeho boku, to je jako sen. Je nejlepší na světě, vedle něj vám připadá, že věci jdou snadněji. Na hřišti si rozumíme, dokážeme si vzájemně otvírat prostory, je příjemné vedle něj hrát," hlásí mimo jiné Silva.

A už brzy si může spolupráci procvičit na tréninku. Hvězda Realu Madrid přichází mezi posledními. Jako obvykle, s vykasanými trenýrkami až k tříslům.

Rozcvičuje se ve trojici, v níž je i člen realizačního týmu. Přihrávka, zpracování, pár nožiček a balon pokračuje dál. Když má chuť, chvíli si míč hýčká o něco déle, udělá jich pět šest. Následuje rozcvička s balonem a pak už se pro veřejnost trénink zavírá. Přípravy na druhé vystoupení jdou do finiše.

Jestliže u Argentiny se téměř vše točí okolo Lionela Messiho, tak v případě Portugalska je míra zbožňování a výjimečnost významu Cristiana Ronalda snad ještě o něco výraznější. Minimálně poté, co svým jednapadesátým hattrickem zařídil úřadujícím evropským šampionům cennou remízu se Španělskem.

On sám.

Tak jako už poněkolikáté v kariéře.

Jako třeba v baráži o MS 2014, kdy ve dvojutkání se Švédskem nejprve zajistil domácí výhru 1:0 a poté třemi góly v odvetě (3:2) poslal svůj tým do Brazílie.

Jako třeba v posledním utkání ve skupině na EURO 2016, v němž Portugalce dovedl k postupové remíze dvěma zásahy, třebaže v předchozím průběhu turnaje příliš nezářil.

Tým trenéra Fernanda Santose nakonec turnaj překvapivě vyhrál. Ronaldo si ale splnil jen část svého snu. V ideálním případě to měl být on, kdo rozhodl o takovém triumfu. Finále však vinou zranění nedohrál, a tak se samovolně pasoval do role asistenta trenéra a od lajny neustále rozdával pokyny.

Názory na jeho počínání se tehdy rozcházely. Je to sobec, který chce být za každou cenu v hlavní roli? Ne pro Portugalce. "Nikdo jiný v tu chvíli netrpěl tak jako on," prohlásil kouč. "Je to úžasný lídr a nejlepší hráč na světě."

K roli respektovaného vůdce se musel dopracovat. Vlastně dospět. Vždycky požadoval od spoluhráčů maximální výkon, ale s věkem pochopil, že účinnější než křik a frustrované rozhazování rukou je podpora ostatním. Tak jako ji převedl ve čtvrtfinálovém penaltovém rozstřelu na EURO ve Francii, když se na svůj kop chystal Joao Moutinho.

Evidentně se mu příliš nechtělo, jelikož čtyři roky předtím neuspěl ve stejné situaci proti Španělům. Ronaldo k němu přišel: "Nic se neděje, to dáš, umíš je kopat. A když prohrajeme, nepos… se z toho, teď už je to v božích rukou. Buď silný, umíš je."

Moutinho šel a proměnil.

Ronaldo umí dojmout své krajany i mimo hřiště. Před odletem na šampionát do Ruska se objevilo video, na kterém ještě vyběhl z autobusu, když uviděl venku stát plačícího kluka. Ten předtím nestihl získat jeho podpis. Otřel mu slzy a vyfotil se s ním, ještě ho párkrát objal a podepsal mu dres.

Video Cristiana Ronalda s malým fanouškem:

Video: Youtube.com

Největší emoce v Portugalsku pochopitelně vyvolávají jeho výkony na hřišti. Už jsou od něj zvyklí na ledacos, ovšem jeho one-man show proti Španělsku dostala i jedenáctimilionovou zemi. "Oněměl jsi nás!" vzkázal mu list A Bola.

Více než tento titulek momentálně spojuje tým s fanoušky jiné heslo: Conquista o sonho. Dobývejme náš sen. Cristiano Ronaldo za ním jde odhodláním a nemilosrdností konkvistadorů.

Pokud se mu to podaří, twitterový účet portugalského národního týmu napíše asi ještě větší euforický nesmysl než po vyrovnávací trefě z úvodního duelu:
JAKSDFDSAHFLJASDFK.JASKDFAS!!!!!!! GOLOOO!!!!! RONALDO!!!!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

Další zprávy