Švýcaři v divoké přestřelce srazili Srby a jdou dál. Kamerun porazil Brazílii

2. 12. 2022 22:00
Dramatickou přímou bitvu o osmifinále fotbalového MS v Kataru zvládlo lépe Švýcarsko, které přestřílelo Srby 3:2. Švýcaři postupují z druhého místa skupiny G a utkají se s Portugalskem. První zůstala Brazílie, přestože v závěrečném duelu prohrála s Kamerunem 0:1. V osmifinále čeká jihoamerického favorita Jižní Korea.
Jedna ze strkanic v třaskavém duelu mezi Švýcarskem a Srbskem na MS.
Jedna ze strkanic v třaskavém duelu mezi Švýcarskem a Srbskem na MS. | Foto: Reuters

Přestřelku v Dauhá odstartoval ve 20. minutě švýcarský záložník Xherdan Shaqiri. V 26. a 35. minutě skóre otočili Aleksandar Mitrovič s Dušanem Vlahovičem, ale další otočku zařídili ve 44. a 48. minutě Breel Embolo s Remem Freulerem.

Výběr země helvétského kříže zopakoval vítězství z druhého kola skupinové fáze na šampionátu 2018 v Rusku, kde zdolal stejného soupeře 2:1. Švýcaři postoupili do play off MS potřetí v řadě, Srbové naopak na premiérovou účast v osmifinále nedosáhli.

Brazilci padli po 17 zápasech

Fotbalisté Kamerunu na mistrovství světa překvapivě porazili Brazílii 1:0, ale ve skupině G obsadili třetí místo a neprošli do vyřazovací fáze. "Kanárci" navzdory první ztrátě na katarském turnaji postoupili z první pozice a v pondělním osmifinále vyzvou Jižní Koreu.

Utkání v Lusailu rozhodl ve druhé minutě nastaveného času kapitán Vincent Aboubakar, který byl vzápětí vyloučen. Pětinásobní světoví šampioni prohráli poprvé po 17 utkáních. Kamerunci na MS zvítězili poprvé od roku 2002 a po devíti zápasech. Brazilce doprovodilo do osmifinále Švýcarsko díky výhře 3:2 nad Srbskem.

Mistrovství světa ve fotbale v Kataru - Skupina G:

Srbsko - Švýcarsko 2:3 (2:2)

Branky: 26. A. Mitrovič, 35. Vlahovič - 20. Shaqiri, 44. Embolo, 48. Freuler. Rozhodčí: Rapallini - Belatti, Bonfá - Vigliano (video, všichni Arg.). ŽK: S. Milinkovič-Savič, Pavlovič, Gudelj, A. Mitrovič, Milenkovič, Lukič, Rajkovič (mimo hřiště) - Widmer, Vargas, Xhaka, Schär. Diváci: 41.378.

Srbsko: V. Milinkovič-Savič - Milenkovič, Veljkovič (55. Gudelj), Pavlovič - Živkovič (78. Radonjič), S. Milinkovič-Savič (68. Maksimovič), Lukič, Kostič - Tadič (78. Djuričič) - A. Mitrovič, Vlahovič (55. Jovič). Trenér: Stojkovič.

Švýcarsko: Kobel - Widmer, Akanji, Schär, Rodriguez - Sow (68. Fernandes), Xhaka, Freuler - Shaqiri (68. Zakaria), Embolo (90.+6 Okafor), Vargas (83. Fassnacht). Trenér: Yakin.

Kamerun - Brazílie 1:0 (0:0)

Branka: 90.+2 Aboubakar. Rozhodčí: Elfath - Atkins, Parker (všichni USA) - Hernández (video, Šp.). ŽK: Tolo, Kunde, Fai Collins, Aboubakar - Militao, Bruno Guimaraes. ČK: 90.+3 Aboubakar. Diváci: 85.986.

Kamerun: Epassy - Fai Collins, Wooh, Ebosse, Tolo - Anguissa, Kunde (68. Ntcham) - Mbeumo (64. Toko Ekambi), Choupo-Moting, Ngamaleu (86. Ngom Mbekeli) - Aboubakar. Trenér: Song.

Brazílie: Ederson - Daniel Alves, Militao, Bremer, Alex Telles (55. Marquinhos) - Fabinho, Fred (55. Bruno Guimaraes) - Antony (79. Raphinha), Rodrygo (55. Éverton Ribeiro), Martinelli - Gabriel Jesus (64. Pedro). Trenér: Tite.