Anglie zlomila v penaltách prokletí a postupuje. Švédsko je ve čtvrtfinále MS po 24 letech

Aktualizováno 4. 7. 2018 0:21
Angličtí fotbalisté mohli Kolumbii porazit už v základní hrací době, ale inkasovali v nastaveném čase. Ve čtvrtfinále MS vyzvou Švédy, kteří udolali Švýcarsko.
Angličané slaví postup v zápase Kolumbie - Anglie na MS 2018
Angličané slaví postup v zápase Kolumbie - Anglie na MS 2018 | Foto: Reuters

Moskva - Posledními čtvrtfinalisty mistrovství světa v Rusku se stali fotbalisté Anglie. V dnešním osmifinále v Moskvě porazili Kolumbii 4:3 v penaltovém rozstřelu, který v historii šampionátů zvládli poprvé. V normální hrací době i po prodloužení skončil zápas 1:1. Dalším soupeřem výběru trenéra Garetha Southgatea bude Švédsko. To porazilo Švýcary 1:0.

Anglie měla zápas od začátku pod kontrolou, ale převahu dlouho nedokázala gólově vyjádřit. Dočkala se až v 58. minutě, kdy Kanea fauloval Carlos Sánchez, anglický útočník sám proměnil nařízenou penaltu a šestým gólem si upevnil první místo v pořadí střelců. Kolumbie ale ve třetí minutě nastavení vyrovnala, když se po rohu prosadil stoper Yerry Mina. V prodloužení gól nepadl a v penaltovém rozstřelu rozhodl o výhře 4:3 Eric Dier.

"Udrželi jsme nervy na uzdě, ale na penalty jsme se poctivě připravovali a probírali jsme se opravdu hodně přes technickou stránku, tak i přes práci brankáře. Hráči si všechno vzali k srdci a odvedli skvělou práci," uvedl trenér Anglie Southgate. "Jsem zklamaný, protože mi bylo líto hráčů. Jsem totiž přesvědčený, že si zasloužili postoupit," přidal kouč Kolumbie Pekerman.

První poločas patřil Anglii, která ale územní převahu dokázala proměnit pouze v minimum šancí. Nejprve Kane hlavičkoval nad branku a ve 42. minutě z přímého kopu vystřelil vedle Trippier. Kolumbie, které opět chyběla největší hvězda Rodríguez, zahrozila až v samém závěru, ale Quintero trefil jen připraveného gólmana Pickforda.

Po přestávce se obraz hry nezměnil a v 58. minutě se Anglie ujala vedení. Carlos Sánchez fauloval Kanea, který poté ranou doprostřed branky proměnil nařízenou penaltu. Anglický útočník si tak šestým gólem upevnil vedení v tabulce střelců šampionátu.

Anglie nadále kontrolovala zápas a pomáhal ji k tomu i nervózní výkon Kolumbijců, kteří často faulovali a sbírali žluté karty. Jihoameričané dokázali zahrozit až v 82. minutě po Walkerově chybě, ale Cuadrado po brejku zamířil v dobré pozici nad břevno.

Kolumbie poté soupeře zatlačila a v nastavení se dočkala vyrovnání. Gólman Pickford vyrazil dalekonosnou ránu Uribeho na roh a po něm se hlavou prosadil stoper Mina, pro kterého šlo už o třetí branku na šampionátu. "Dostat gól takhle v nastavení je velká rána, ze které je těžké se vzpamatovat. Ale nám se to povedlo, především proto, že jsme nezpanikařili a drželi se celou dobu plánu," uvedl Dier.

Jihoameričané ožili a aktivní byli i v prodloužení.Největší šance nastavené půlhodiny si ale připsala Anglie. Střídající Rose prolétl kolumbijskou obranou a jen těsně minul vzdálenější tyč. Když po rohovém kopu v ideální pozici neuspěl ani hlavičkující Dier, zamířil zápas do penaltového rozstřelu, který Anglie na světové scéně ještě nikdy nezvládla. Neuspěla v něm v letech 1990, 1998 ani 2006.

A kousek od vyřazení byla i tentokrát. Jako první totiž neproměnil na konci třetí série Henderson a Uribe mohl poslat Kolumbii do vedení 4:2, jenže trefil břevno. Vzápětí vyrovnal Trippier, a když po něm neuspěl ani Bacca, rozhodl Dier o první výhře Anglie ve vyřazovací části velkého turnaje od roku 2006. Tehdy si také naposledy zahrála čtvrtfinále mistrovství světa.

"Nikdy jsem v takové situaci nebyl, ale cítil jsem, že musím dát gól, protože v závěru jsem nedal hlavičku, takže jsem rád, že jsem to odčinil," prohlásil Dier. "Na penalty jsem se připravoval a studoval jsem všechny dostupné materiály. Neřeším, že nejsem nejvyšší brankář, protože záleží na tom, jak se při penaltě rozhodnete a jestli ji chytíte. A já se rozhodl dobře a vyrazil ji rukou," přidal Pickford.

Švédové v osmifinále v Petrohradu porazili Švýcarsko 1:0 a mezi nejlepší osmičku MS postoupili poprvé od roku 1994, kdy získali bronz.

"Jsme všichni hrozně šťastní, ale musíme dnešní postup rychle strávit a myslet na sobotní utkání. Nejsme uspokojeni tím, že jsme se dostali do čtvrtfinále, chceme vyhrát i další zápas," řekl novinářům trenér Švédska Janne Andersson.

Vyrovnané utkání v Petrohradu rozhodl v 66. minutě záložník Emil Forsberg, jehož střelu tečoval obránce Manuel Akanji do vlastní branky. V nastavení dostal Švýcar Michael Lang červenou kartu a jeho mužstvo se nedočkalo prvního postupu do čtvrtfinále po 64 letech.

"Jsme nesmírně zklamaní, protože jsme určitě chtěli víc. Když Švédové vstřelí gól, stává se z nich extrémně těžký oříšek k rozlousknutí. Byli jsme jednoduše horší," uvedl kouč Švýcarska Vladimir Petkovic.

Do prvních větších šancí se dostal švédský útočník Berg. Nejprve mu po Toivonenově přistrčení nevyšla střela, v deváté minutě zase Bergovi v dobré pozici zblokoval ránu stoper Akanji. Následnou dorážku Ekdal poslal nad bránu.

Švýcarskou hru dirigoval především Shaqiri, který měl hodně prostoru k centrům do šestnáctky, po jednom z nich Zuber hlavičkoval nepřesně. V 28. minutě další Bergův pokus pohotově zneškodnil brankář Sommer.

V závěru poločasu si obě mužstva vypracovala velkou příležitost. Švýcar Dzemaili však minul a podobně na druhé straně dopadl také Ekdal, jenž byl před brankou úplně sám.

Na začátku druhého poločase měli převahu Švýcaři, ale své akce nedotáhli. V 66. minutě pak inkasovali, když Forsbergovu střelu tečoval Akanji mimo Sommerův dosah. Záložník Lipska se na turnaji trefil poprvé a oslavil jubilejní 40. reprezentační start.

Tým ze země helvétského kříže poté soupeře zatlačil. Nejblíže vyrovnání byl v 80. minutě střídající Embolo, jehož hlavičku švédská obrana odvrátila s vypětím sil. Brankáři Olsenovi na čáře pomohli Forsberg a poté kapitán Granqvist. Olsen v závěru ještě chytil Seferovicovu hlavičku.

V nastaveném čase unikajícího Olssona zezadu strčil Lang a dostal červenou kartu. Rozhodčí po zhlédnutí videa místo penalty nařídil přímý kop, ale Toivonen z něj Sommera nepřekonal a neoslavil dnešní 32. narozeniny gólem. Švédové náskok udrželi a neinkasovali v pátém z posledních šesti utkání. Na MS poprvé od roku 1958 vyhráli dva zápasy po sobě.

"Znamená pro mě strašně moc, že jsme dokázali vyhrát takovým způsobem. Nedali jsme Švýcarsku příliš šancí. Když vidím to, co jsme tady společně dosáhli, mám slzy v očích a jsem moc hrdý," podotkl Forsberg.

Švýcarsko prohrálo v normální hrací době teprve druhý z posledních 26 duelů a na vítězství nad Švédskem čeká od roku 1994. "V posledních 15 minutách jsme se pokusili hrát emotivněji a myslím, že se naše hra zlepšila. Nakonec to ale nestačilo," konstatoval Petkovic.

Mistrovství světa ve fotbale v Rusku - osmifinále:

Švédsko - Švýcarsko 1:0 (0:0)

Branka: 66. Forsberg. Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan (všichni Slovin.) - Orsato (video, It.). ŽK: Lustig - Behrami, Xhaka. ČK: 90.+4 Lang (Švýcarsko). Diváci: 64.042.

Švédsko: Olsen - Lustig (82. Krafth), Lindelöf, Granqvist, Augustinsson - Claesson, Svensson, Ekdal, Forsberg (82. Olsson) - Berg (90.+1 Kiese Thelin), Toivonen. Trenér: Andersson.

Švýcarsko: Sommer - Lang, Djourou, Akanji, Rodriguez - Behrami, Xhaka - Shaqiri, Dzemaili (73. Seferovic), Zuber (73. Embolo) - Drmic. Trenér: Petkovic.

Kolumbie - Anglie 1:1 po prodl. (1:1, 0:0), pen. 3:4

Branky: 90.+3 Mina - 58. Kane z pen. Penalty proměnili: Falcao, Cuadrado, Muriel - Kane, Rashford, Trippier, Dier. Neproměnili: Uribe, Bacca - Henderson. Rozhodčí: Geiger (USA) - Fletcher (Kan.), Anderson (USA) - Makkelie (video, Niz.). ŽK: Barrios, Arias, C. Sánchez, Falcao, Bacca, Cuadrado - Henderson, Lingard. Diváci: 44.190.

Kolumbie: Ospina - Arias (116. Zapata), Mina, D. Sánchez, Mojica - Barrios, C. Sánchez (79. Uribe), Lerma (61. Lerma) - Cuadrado, Falcao, Quintero (88. Muriel). Trenér: Pekerman.

Anglie: Pickford - Walker (113. Rashford), Stones, Maguire - Trippier, Alli (81. Dier), Henderson, Lingard, Young (102. Rose) - Sterling (88. Vardy), Kane. Trenér: Southgate.