Videorozhodčí tentokrát pomohl Švédům, Koreu porazili gólem z penalty

Aktualizováno 18. 6. 2018 17:29
Švédsko porazilo ve svém úvodním duelu na mistrovství světa Jižní Koreu 1:0. Jedinou branku vstřelil z penalty Andreas Granqvist.
Andreas Granqvist slaví branku v zápase proti Koreji
Andreas Granqvist slaví branku v zápase proti Koreji | Foto: Reuters

Nižnij Novgorod - Fotbalisté Švédska vstoupili do mistrovství světa v Rusku vítězstvím 1:0 nad Jižní Koreou. Rozhodl o tom kapitán Andreas Granqvist z penalty, kterou rozhodčí Joel Aguilar nařídil až po zhlédnutí videa. Skandinávská reprezentace po šedesáti letech naplno uspěla v úvodním duelu na světovém šampionátu.

V sestavě Švédska kvůli nemoci chyběl stoper Manchesteru United Victor Lindelöf. Nahradil jej Pontus Jansson, jenž působí též v Anglii v druholigovém Leedsu. Přesto nedokázali Korejci severoevropský celek výrazněji ohrozit a na MS už v sedmém utkání po sobě nezvítězili.

Severská reprezentace se v dalším utkání v sobotu utká s Německem, Jižní Koreu čeká duel s Mexikem.

Korejští fotbalisté byli na začátku aktivnější a vypracovali si několik standardních situací. Gólovou příležitost si ale nevypracovali, hra navíc byla velkým množstvím faulů rozkouskovaná. První větší šanci přinesla až 20. minuta, Marcus Berg se ocitl osamocený před brankářem Čche Hjon-uem, který však reflexivně nohou zasáhl.

"Zhodnotili jsme všechny naše brankáře a rozhodli jsme se, že Čche Hjon-u bude nejlepší volbou proti vysokým švédským hráčům," poznamenal trenér Šin Te-jong k možná překvapivé volbě, neboť šestadvacetiletý gólman má nejméně reprezentačních zkušeností z trojice korejských brankářů, kteří odcestovali do Ruska.

V 27. minutě si při odhlavičkovávání míče přivodil zranění stehenního svalu korejský levý bek Pak Ču-ho a na hřišti jej musel nahradit Kim Min-u. "Může jít o vážné zranění, možná má sval natržený," uvedl po zápase Šin Te-jong. Z letargie fanoušky probudil až v závěru poločasu Berg, který z úhlu netrefil bránu.

Granqvistův přízemní pokus poté gólmanovi starosti nepřidělal. V nastavení úvodního dějství hlavičkoval po Lustigově centru Viktor Claesson těsně nad branku.

"Prvních deset minut soupeř držel balon na naší polovině, pomáhal si dlouhými míči. Poté jsme se do zápasu dostali, hráli jsme velmi fyzicky, hodně jsme centrovali, vytvářeli si šance ze standardních situací. Do druhého poločasu jsme museli nastoupit odvážně, protože to pořád bylo 0:0," řekl švédský kouč Janne Andersson.

Krátce po přestávce přestřelil branku Emil Forsberg. O chvíli později se poprvé do nebezpečného zakončení dostali Korejci, když Ku Ča-čchol hlavou zamířil těsně vedle. O chvíli později znovu asijskou reprezentaci podržel gólman Čche Hjon-u proti Toivonenovi.

V 63. minutě nejprve salvadorský rozhodčí Aguilar Kim Min-uův zákrok na Claessona neposoudil jako penaltový, situaci ale následně zkontroloval na videu a nakonec přisoudil Švédsku pokutový kop, který s přehledem proměnil kapitán Granqvist. Stoper ukončil 401 minut trvající gólový půst Seveřanů.

"Myslím, že penalta byla naprosto jasná, rozhodčí měl dobrou pozici a VAR ani nebyl příliš potřeba. Granqvist i po tom dlouhém čekání kopl penaltu výborně," pochválil svěřence kouč Andersson. Ani jeho protějšek Šin Te-jong si na rozhodnutí nestěžoval: "Penalta je politováníhodná, ale asi spravedlivá, rozhodnutí sudího bychom měli přijmout," uznal.

V nastavení mohl vyrovnat útočník Salcburku Hwang Hi-čchan, po I Če-songově přihrávce ve vápně hlavičkoval mimo. Korejští hráči ani jednou přímo neohrozili brankáře Robina Olsena.

Mistrovství světa ve fotbale - skupina F:

Švédsko - Korea 1:0 (0:0)

Branka: 65. Granqvist z pen. Rozhodčí: Aguilar - Zumba (oba Salv.), Mora (Kost.) - Vigliano (video, Arg.). ŽK: Claesson - Kim Šin-uk, Hwang Hi-čchan. Diváci: 42.300.

Sestavy:

Švédsko: Olsen - Lustig, Jansson, Granqvist, Augustinsson - Claesson, Larsson (81. Svensson), Ekdal (71. Hiljemark), Forsberg - Berg, Toivonen (77. Kiese Thelin). Trenér: Andersson.

Korea: Čche Hjon-u - I Jong, Čang Hjon-su, Kim Jong-kwon, Pak Ču-ho (28. Kim Min-u) - I Če-song, Ki Song-jung, Ku Ča-čchol (73. I Sung-u) - Hwang Hi-čchan, Kim Šin-uk (66. Čong U-jong), Son Hung-min. Trenér: Šin Te-jong.