Suárez poslal Uruguay a Rusko do osmifinále mistrovství světa

Aktualizováno 20. 6. 2018 20:05
Uruguay porazila Saúdskou Arábii 1:0 a má jisté osmifinále stejně jako Rusko. Naopak vedla Saúdů je bez šance na postup také Egypt.
Luís Suárez
Luís Suárez | Foto: Reuters

Rostov - Fotbalisté Uruguaye a domácího Ruska se stali prvními dvěma postupujícími do osmifinále mistrovství světa. Jihoamerický celek ve svém druhém duelu skupiny A porazil gólem Luise Suáreze Saúdskou Arábii 1:0, navázal na úvodní výhru rovněž 1:0 nad Egyptem a na MS se probojoval do vyřazovací fáze potřetí za sebou. Uruguayské vítězství vyneslo definitivu postupu i Rusku, které rovněž dosud na turnaji neztratilo ani bod a ze skupiny jde dál poprvé od roku 1986.

V posledním třetím kole skupiny A půjde už jen o to, kdo postoupí do osmifinále z prvního místa. V lepší pozici je Rusko, jemuž proti Uruguayi stačí remíza. Saúdská Arábie po debaklu 0:5 od domácího výběru ani ve druhém duelu na šampionátu neskórovala a s turnajem se rozloučí v zápase s Egyptem, který je rovněž bez bodu.

Suárez 52. reprezentačním gólem stylově oslavil jubilejní 100. start v národním dresu. Uruguay, která v březnu na turnaji v Číně porazila český celek 2:0, potvrdila formu a zvítězila popáté za sebou. Navíc v pěti letošních zápasech neinkasovala. Naopak Saúdové na světovém šampionátu podvanácté po sobě nezvítězili.

"Dokázali jsme se kvalifikovat do další fáze, to je to, co jsme chtěli a co jsme potřebovali. Samozřejmě jsou věci, které musíme zlepšit. Chceme hrát lépe, vytvářet si více šancí. Ale taky vidím hodně pozitiv. Ještě jsme nedostali ani gól, nemáme ani kartu a ani jedno zranění," pochvaloval si na tiskové konferenci uruguayský kouč Oscar Tabárez.

Saúdská Arábie po úvodním debaklu s Ruskem začala tentokrát lépe a celou první půli držela s velkým favoritem krok. Její defenziva však zaspala ve 23. minutě. Gólman Uvaís, který nahradil Majúfa, podběhl rohový kop a Suárez z první pohotově uklidil míč do prázdné branky.

Jako první Uruguayec v historii skóroval na třech různých světových šampionátech. "Jediné, co jsme chtěli, bylo vyhrát a kvalifikovat se do další fáze. Dnešek byl další ukázkou toho, jak těžké je vyhrát zápas na mistrovství světa. Jsem pyšný, že jsme potřetí za sebou postoupili ze skupiny," uvedl Suárez, který je s šesti góly spolu s Diegem Forlánem druhým nejlepším uruguayským střelcem na MS.

Do přestávky měl dvě šance na vyrovnání Bahabrí, ale nejprve jeho ránu vytáhl na roh gólman Muslera a poté saúdskoarabský záložník v solidní pozici pálil nad.

"Je třeba přiznat, že inkasovaný gól byl hodně smolný. Přestože jsme hodně drželi balon a celkem dobře kombinovali, nebyli jsme schopni vytvořit si moc šancí na vyrovnání," uvedl kouč Saúdské Arábie Juan Antonio Pizzi.

V 51. minutě vyrazil Suárezův přímý kop brankář Uvaís a pojistku nepřidal ani po hodině hry Sánchez, který hlavou po Cavaniho centru minul. Cavani pak deset minut před koncem tečoval střelu těsně mimo, dvojnásobní mistři světa z let 1930 a 1950 Uruguayci i tak už tři body udrželi.

"Náš první zápas s Ruskem nebyl dobrý, chtěli jsme hrát lépe a to se povedlo. Rozdíl mezi výkonem v prvním a druhém zápase byl absolutně obrovský. Byli jsme Uruguayi vyrovnaným soupeřem, celkově ale postoupilo lepší mužstvo," uznal Pizzi.

Mistrovství světa ve fotbale - skupina A:

Uruguay - Saúdská Arábie 1:0 (1:0)

Branka: 23. Suárez. Rozhodčí: Turpin - Danos, Gringore (všichni Fr.) - Marciniak (video, Pol.). Bez karet. Diváci: 42.678.

Sestavy:

Uruguay: Muslera - Varela, Giménez, Godín, Cáceres - Sánchez (82. Nández), Vecino (59. Torreira), Bentancur, Rodríguez (59. Laxalt) - Suárez, Cavani. Trenér: Tabárez.

Saúdská Arábie: Uvaís - Braík, Usáma Havsáví, Buláihí, Šahrání - Bahabrí (75. Kanú), Faradž, Utajf, Džasím (44. Mudžahví), Davsárí - Muválad (78. Šahláví). Trenér: Pizzi.