35. Vlahovič
20. Shaqiri
44. Embolo
48. Freuler

Hezký páteční večer, vítejte u online přenosu z utkání základní skupiny G na mistrovství světa ve fotbale v Kataru mezi Srbskem a Švýcarskem. Zápas začíná ve 20 hodin.

Srbsko

Srbové jdou do utkání poprvé od začátku s Mitrovičem i Vlahovičem. Útočné hvězdy srbské reprezentace bude doplňovat Dušan Tadič a čtyřčlenná záložná řada.

Srbsko je po dvou utkáních pouze na jediném získaném bodu. Vítězství či remíza nad Brazílií v úvodním zápase se sice moc nečekala, ale druhé utkání na šampionátu měli Srbové rozjeté parádně. Již v 53. minutě totiž nad Kamerunem vedli 3:1, když otočili nepříznivý vývoj zápasu. Pak se ale děly věci. Vincent Aboubakar v snížil a o tři minuty později se prosadil i Choupo-Moting. No a vzhledem k tomu, že v závěru branka nepadla, byla z toho poněkud divoká remíza 3:3.

Švýcarsko

Švýcarská reprezentace se dnes musí obejít bez indisponovaného brankáře Yanna Sommera. Místo něj nastoupí Kobel, jenž je gólmanem Borussie Dortmund. Do sestavy se také vrací Xherdan Shaqiri, jenž vynechal duel s Brazílií

Švýcarsko má před dnešním rozhodujícím bojem o postup lepší pozici. Ve dvou zápasech sice vstřelilo jen jednu branku, nicméně ta mu zajistila vítězství v prvním utkání proti Kamerunu. Druhé střetnutí odehráli Švýcaři velmi sympaticky, nicméně na Brazílii nakonec vinou gólu Casemira z 83. minuty nestačili. Aktuálně jsou proto reprezentanti země helvétského kříže se třemi body na druhém místě.

Postupová matematika hovoří ve prospěch Švýcarska, kterému by k postupu měla stačit i remíza. V tomto případě by totiž Kamerun musel porazit Brazílii. To se jeví jako nepravděpodobné, ale v posledních zápasech už jsme několik zaváhání favoritů viděli.

Srbsko musí na druhou stranu bezpodmínečně zvítězit. Při zmiňované výhře Kamerunu by navíc museli nastřílet o jednu branku více než kamerunská reprezentace.

Srbsko se Švýcarskem mají poměrně čerstvé vzpomínky na vzájemný souboj na mistrovství světa. Na předchozím šampionátu v roce 2018 se totiž také potkali v základní skupině, přičemž z toho bylo švýcarské vítězství 2:1. Do vedení šli tehdy zásluhou Mitroviče Srbové, avšak v druhé půli se o obrat postarala dvojice Xhaka - Shaqiri. Nutno říci, že právě toto vítězství zajistilo Švýcarsku postup z druhého místa. Z prvního šla tehdy, hádejte, Brazílie.

1.

PRVNÍ POLOČAS PRÁVĚ ZAČAL.

1.

To je neuvěřitelný nástup Švýcarska. Míč se rychle dostal do pokutového území, kde zakončoval v tutovce Embolo. Jenže jeho i dorážku Xhaky zneškodnil fantastický Milinkovič.

2.

Srbové jsou hodně zaskočení a zatím se vůbec nedostávají do kombinace. Míč letí jen ke Kobelovi.

3.

Nyní už srbská defenzíva v pohodě kombinuje a pomalu se hra přesouvá přes polovinu hřiště.

4.

Zajímavý centr na malé vápno poslal Kostič, který hledal Aleksandra Mitroviče. Srbský útočník se neprodral přes Akanjiho.

5.

Milenkovič si v pokutovém území našel centr od praporku. První roh srbské reprezentace však zůstává nevyužit.

6.

Cosi kloudného se pro změnu znovu snaží vymyslet Švýcaři. Dlouhá přihrávka na Vargase nenašla adresáta.

8.

Nepřesná švýcarská kombinace na pravé straně. Shaqirimu míč utekl do zámezí.

9.

Tadič dokázal zabojovat, načež se k němu přidal i Filip Kostič. Nakonec však míč přes brankovou čáru opustil hrací plochu.

11.

Fantastickou střelu vyprodukoval Živkovič, který si míč natáhl více na střed a pálil z výrazné vzdálenosti do tyče. Kulatý předmět pak ještě trefil Tadiče, ale od něj putoval do náruče gólmana.

12.

V pokutovém území se k míči prodíral Aleksandar Mitrovič. Jenže toho si pohlídal pozorný Manuel Akanji.

13.

Po úvodních rozpacích Srbové převzali iniciativu a masivně je podporují také fanoušci. Každopádně sledujeme velmi povedený začátek.

14.

Do pokutového území si naběhl Xhaka, kterého oslovil rozběhnutý Vargas. Zakončení z prvního doteku bylo švýcarskému kapitánovi zablokováno.

15.

První žlutou kartu zápasu vidí Silvan Widmer, který měl problém s Kostičem a stáhl jej na trávník.

16.

Standardní situace by měly být velkou zbraní srbského výběru, nicméně Tadičovi se teď nepovedla rozehrávka.

17.

Strahinja Pavlovič si to namířil až do pokutového území, avšak přihrávku poslal jen do jednoho ze Švýcarů. Srbsko tak získává další roh.

17.

Ani další centr Dušana Tadiče nepřinesl žádné nebezpečí. Nejvýše byl ve vzduchu Fabian Schär.

18.

Švýcaři se ubránili, ale z rychlého výpadu Embola nic nebylo. Pod nohy švýcarského útočníka šel důrazný Sergej Milinkovič-Savič.

19.

Neuvěřitelně rychlý Filip Kostič byl u míče před Widmerem. Opět však nepřišla přesnější přihrávka.

20.

Švýcarsko jde do vedení. Zleva se do pokutového území prosmýkl Rodríguez, jenž míč se štěstím posunul k Sowovi. Ten už mohl zakončit, ale místo toho vybídl XHERDANA SHAQIRIHO. Zkušený švýcarský reprezentant prostřelil dva blokující soupeře i gólmana Milinkoviče.

22.

Přišla další slibná akce Švýcarska. Zleva to tentokrát nevyšlo až k zakončení.

23.

Do hodně krkolomné pozice se dostal Vlahovič, jenž se sice protlačil přes obránce, ale těžkou hlavičku namířil jen vysoko do vzduchu.

25.

Srbové se pochopitelně snaží kombinovat na útočné polovině. Jenže celou akci zakončil až faul Veljkoviče.

26.

Je vyrovnáno. Z relativně nenápadné akce na levé straně odcentroval Dušan Tadič přesně na hlavu ALEKSANDARA MITROVIČE, který jej usměrnil ke vzdálenější tyči. Bránící Akanji byl, bohužel pro Švýcary, příliš daleko od zakončujícího Mitroviče.

28.

Začíná se tedy znovu téměř od nuly, ale Srbové se nadále potřebují tlačit dopředu. Jak už bylo řečeno, do osmifinále je pošle jedině vítězství.

29.

Další kombinace na útočné polovině vyústila ve faul Filipa Kostiče. Defenzíva Švýcarska si na chvíli odpočine.

30.

Pro Srby to mohlo být znovu složité. Shaqiri si skvěle naběl, když si pohlídal ofsajdovou linii, ale šajtlí trefil z pravé strany šestnáctky jen boční síť.

32.

Hodně přetažený centr na vzdálenější tyč od aktivního Xherdana Shaqiriho. Míč putoval nad hlavami všech hráčů a zamířil za brankovou čáru.

33.

Naprosto totožná situace na druhé straně, kde hledal Živkovič Mitroviče. Ten se sice k míč dostal, ale rovněž až za brankovou čárou.

34.

Ruben Vargas dojel rozehrávajícího Živkoviče a je druhým hráčem, jenž si zblízka prohlédl žlutou kartu.

35.

Srbové otáčejí nepříznivý vývoj zápasu. Míč až k hranici pokutového území dostal Dušan Tadič, načež přišla poměrně slabá prostrkávačka do šestnáctky. DUŠAN VLAHOVIČ byl v těžké pozici, nicméně krkolomně zakončil do protipohybu švýcarského gólmana.

37.

Srbové se aktuálně teoreticky nemusí tlačit do útoku, nicméně jakékoliv polevení by mohlo přinést trest. Švýcaři hru mezitím postupně dostali přes polovinu hřiště.

38.

Obrovské emoce projevil Strahinja Pavlovič, který padl do Vargasovy dělovky. Tu sice zastavil hlavou, ale přesto blok náležitě oslavil.

39.

Přenesení hry na Rodrígueze nebylo ideální. Míč odskočil mimo dosah švýcarského obránce.

40.

Balon se znovu záhy dostal mimo hrací plochu a měl se kopat roh Srbska. Jenže hlavní rozhodčí situaci nevyhodnotil ideálně.

41.

Tečovaný centr Rodrígueze se snesl na malé vápno, kde se brankář Milinkovič dostal výrazně výše než skákající Embolo.

42.

Zajímavě to nyní vymyslel Embolo, který byl sám zády k bráně, tudíž nemohl zakončovat. Místo toho chtěl švýcarský obránce oslovit dobíhajícího kolegu, avšak přihrávka byla příliš pomalá.

44.

Až neuvěřitelné množství prostoru měl ve středu hřiště Djibril Sow. Finální přihrávku do vápna nakonec obstaral Rodríguez, ale tomu se dotek s míčem nepodařil.

44.

Parádní utkání pokračuje a máme vyrovnáno. Po ose Shaqiri - Sow šel míč na pravou stranu šestnáctky, odkud Widmer dokonalou přihrávkou nalezl BREELA EMBOLA. Švýcarský útočník byl zcela sám před Milinkovičem a zblízka se nemýlil.

Srbsko - Švýcarsko, MS Katar 2022
Srbsko - Švýcarsko, MS Katar 2022 | Foto: Reuters
45.

Hlavní rozhodčí nastavuje tři minuty.

45+1.

Srbové se vydali na útočnou polovinu, nicméně míč se stal kořistí švýcarské defenzívy.

45+2.

Shaqiri vytáhl další zajímavou akci, ale tentokrát z pravé strany nenašel nikoho v bílém dresu. Vargas měl k míči daleko.

45+3.

Aleksandar Mitrovič signalizuje ruku Ricarda Rodrígueze. Jenže jestli se vůbec jednalo o hru horní končetinou, byla to ruka těsně přitlačená k tělu.

45+3.

KONEC PRVNÍHO POLOČASU.

Naprosto fantastická první půle je minulostí a boj o postup vypadá stejně jako na začátku zápasu. Švýcaři si sice pozici výrazně vylepšili úvodním gólem Xherdana Shaqiriho, nicméně o patnáct minut později bylo vše jinak. Nejprve totiž hlavou vyrovnal Aleksandar Mitrovič a o několik minut později mířil přesně také Dušan Vlahovič. Zdálo se tak, že první poločas ovládnou Srbové, ale ani to se nekonalo. Ve 44. minutě totiž zaváhala obrana Srbska a Breel Embolo obnovil vyrovnaný stav.

46.

Srbové zahájili druhý poločas nepřesnou rozehrávkou do strany. Jenže ani Švýcaři si nerozuměli.

47.

Také Srbové už mají ve svých řadách žlutě obarveného hráče. Inkasoval ji Sergej Milinkovič-Savič.

48.

Švýcarsko jde zpět do vedení. Naprosto fantastickou akci teď předvedli švýcarští fotbalisté, když Shaqiri obloučkem do vápna našel Vargase. Křídelník německého Augsburgu si seběhl ze strany a patičkou míč posunul před REMO FREULERA. Na jeho razantní zakončení Milinkovič nemohl zareagovat.

50.

Srbové se znovu dostávají do ohromně složité pozice, neboť potřebují dvě branky. Navíc jsou úvodem druhé půle poněkud zaskočeni.

51.

Rodríguez při odkopu míče u postranní čáry trefil Živkoviče. Bylo to zřejmě s faulem, ale vhazovat budou Švýcaři.

52.

Vargase si na levé straně pohlídal jeden ze srbských beků. Embolo následně zajel do Pavloviče.

54.

Pomalu se chystá první střídání v sestavě Srbska. Na trávník by měl jít Gudelj.

54.

Příliš důrazný byl při obranném skluzu Granit Xhaka. Srbové budou zahrávat volný kop.

55.

Střídání Srbska: odchází Miloš Veljkovič, přichází Nemanja Gudelj.

55.

Střídání Srbska: odchází Dušan Vlahovič, přichází Luka Jovič.

56.

Předchozí volný kop nebyl rozehrán špatně, avšak Strahinja Pavlovič pak fauloval a dokonce z toho je žlutá karta.

57.

Mohlo to být o dvě branky. Zajímavý signál vytáhli Švýcaři, když míč rozehráli po zemi na Akanjiho. Ten hru přenesl na levou stranu šestnáctky, načež se sražené zakončení zjevilo před Embolem. Útočník Švýcarska zakončil trestuhodně nad bránu.

58.

Také na druhé straně se zahrával volný kop, nicméně zajímavý centr Živkoviče nenašel nikoho v srbském dresu.

60.

Ruben Vargas byl u míče později než srbský gólman, do kterého pak ještě trochu strčil. Nakonec z toho nebyla žádná velká rozmíška.

61.

Po dvou přihrávkách přes pokutové území se míč zjevil před Dušanem Tadičem. Jenže tomu zakončení vůbec nesedlo.

62.

Srby teď sráží nepřesnosti. Živkovič si to namířil na útočnou polovinu, avšak vlastní chybou o míč přišel.

63.

Velmi špatně hozený aut Rodrígueze se stal srbskou kořistí. Rychle se hra dostala do pokutového území, nicméně Kobel dokázal zpracovat Kostičovu přihrávku.

65.

Výborně to udělal Aleksandar Mitrovič, který si narazil se spoluhráčem a hledal si prostor za zády Schära. Obránce sice zasáhl srbského kanonýra rukou do těla, ale Mitrovičův pád byl příliš teatrální.

66.

Celá srbská lavička se teď vydala do hřiště a pokřikovala na některého ze švýcarských borců. Těžko říct, zda došlo k jakési provokaci ze strany jednoho ze Švýcarů s kosovskými kořeny.

66.

Žlutou kartu inkasuje náhradní gólman Predrag Rajkovič.

68.

Střídání Srbska: odchází Sergej Milinkovič-Savič, přichází Nemanja Maksimovič.

68.

Střídání Švýcarska: odchází Djibril Sow, přichází Edmilson Fernandes.

69.

Střídání Švýcarska: odchází Xherdan Shaqiri, přichází Denis Zakaria.

70.

Dobrou přihrávku do běhu dostal Filip Kostič, proti kterému se ale postavil Denis Zakaria.

71.

V pokutovém území si přistrčením obránce pomohl Aleksandar Mitrovič. Srbská ofenzíva je tak pro tento moment zastavena.

72.

Znovu se dostal do akce srbský kanonýr. Tentokrát vypálil Mitrovič jen do dobře postaveného bloku ze švýcarských fotbalistů.

73.

Nepřesnosti na obou stranách. Tempo ze začátku druhého poločasu se poněkud vytratilo, což ovšem nemusí příliš vadit Švýcarům.

75.

Manuel Akanji se přesunul do středu zálohy a namířil si to k pokutovému území. Jenže na Xhakovu přihrávku nedosáhl.

76.

Srbové se sice přesunuli na útočnou polovinu, ale jejich kombinace probíhá velmi daleko od brankáře.

77.

Luka Jovič si v šestnáctce pomohl faulem. Na správném místě byl bránící Zakaria, jenž pro Švýcary zajistil chvíli odpočinku.

78.

Střídání Srbska: odchází Dušan Tadič, přichází Filip Djuričič.

78.

Střídání Srbska: odchází Andrija Živkovič, přichází Nemanja Radonjič.

79.

Schär musel absolvovat tvrdý střet s Pavlovičem. Ten už má na kontě žlutou kartu a může být rád, že teď neviděl další.

80.

Další nedovolený zákrok v podání srbského hráče. V tomto případě fauloval Saša Lukič.

81.

Kartónek žluté barvy pro Nemanju Gudelje a navíc to přináší zajímavou standardku pro Švýcary.

82.

Hodně hlasitě se teď ozval Aleksandar Mitrovič, kterému už trochu tečou nervy. Obdržel za to žlutou kartu.

82.

V závěru 82. minuty obstaral rozehrávku Švýcarska Manuel Akanji a div, že z toho nebylo vedení o dvě branky. Fotbalista Manchesteru City rozvlnil boční síť.

83.

Střídání Švýcarska: odchází Ruben Vargas, přichází Christian Fassnacht.

85.

Srbští fotbalisté se s blížícím se závěrem vůbec nemohou dostat do potřebného tempa. Drží sice míč na útočné polovině, ale to je tak všechno.

86.

Rodriguez míč v pohodě pokryl tělem a nechal jej doputovat za brankovou čáru. Švýcarský gólman si tak přichystá odkop.

87.

Breel Embolo byl stažen ve středu hřiště. Švýcaři mají výhodu a nikam nespěchají.

88.

Švýcaři naprosto kontrolují hru a každou přihrávku si dávají přesně do nohy. Srbové jsou naopak zcela bez chuti a elánu.

89.

Mohlo být definitivně hotovo. Na levé straně se zjevil úplně osamocený Fassnacht, kterému však nevyšel první dotek a srbský gólman včas vyběhl.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje sedm minut.

90+1.

Švýcaři hru rychle přesunuli na útočnou polovinu. Fassnacht neměl dostatek prostoru, nicméně dokázal míč udržet daleko od vlastního pokutového území.

90+3.

V souběžně hraném utkání poslal Kamerun do vedení Vincent Aboubakar. Brazilci jsou tak blízko od překvapivé prohry.

90+4.

Velká strkanice poblíž srbské brány. V centru dění je Milenkovič a z druhé strany Granit Xhaka.

90+5.

Granit Xhaka dostává žlutou kartu.

90+5.

A bez žluté karty nezůstal ani Nikola Milenkovič.

90+5.

O vyloučení si říká Aleksandar Mitrovič, který nemá dost a stále se chce hádat.

90+6.

Střídání Švýcarska: odchází Breel Embolo, přichází Noah Okafor.

90+7.

Dobře to udělal Fassnacht, jenž míč posunul k postranní lajně. Tam navíc vybojoval vhazování.

90+8.

Ještě jeden nákop půjde na útočnou polovinu Srbska. Míč si chystá gólman srbského výběru.

90+9.

Žlutou kartu ještě vidí Fabian Schär.

90+9.

Kostičův centr odvrátil Akanji. Navíc jde dopředu Rodriguez.

90+10.

Srbové měli ještě jednu šanci. Odvrácený centr se zjevil před Radonjičem, nicméně jeho skákavá rána putovala jen vedle brány.

90+10.

Zřejmě poslední žlutá karta. Tentokrát pro Sašu Lukiče.

90+10.

KONEC UTKÁNÍ.

Dnešní velmi kvalitní utkání je tedy u konce a máme jisto o posledních postupujících. Lepší vstup do zápasu měli Švýcaři, kteří šli zásluhou Xherdana Shaqiriho do vedení. Následně sice Aleksandar MitrovičDušanem Vlahovičem otočili nepříznivý vývoj zápasu, ale do kabin se šlo za vyrovnaného stavu. Ten ve 44. minutě zařídil Breel Embolo.

V druhém poločase bylo jisté, že Srbové potřebovali vstřelit dvě branky a navíc jim vůbec nevyšel začátek druhé půle. Ve 48. minutě totiž vedení na stranu Švýcarska vrátil Remo Freuler, jenž zakončil parádní akci a stanovil finální skóre. V závěru už se Srbové nezmohli na nic než na strkanici se Xhakou a z postupu se tak raduje Švýcarsko.