Srbové třemi góly otočili zápas s Kamerunem, Afričané se ale dokázali vrátit

Aktualizováno 28. 11. 2022 15:01
Fotbalisté Srbska remizovali na mistrovství světa v Kataru 3:3 s Kamerunem, nad kterým vedli už 3:1. Oba týmy ve skupině G poprvé bodovaly.
Fotbalisté Kamerunu po vyrovnání zápasu se Srbskem
Fotbalisté Kamerunu po vyrovnání zápasu se Srbskem | Foto: Reuters

Gólovou přestřelku odstartoval v 29. minutě kamerunský stoper Jean-Charles Castelletto, v nastaveném čase prvního poločasu ale zařídili obrat Strahinja Pavlovič a Sergej Milinkovič-Savič. Náskok ještě navýšil v 53. minutě Aleksandar Mitrovič, v 63. a 66. minutě však vyrovnali Vincent Aboubakar a Eric Choupo-Moting.

Kamerun bodoval na MS po osmi porážkách a odvrátil hrozbu vyrovnání negativního rekordu Mexika z let 1930 až 1958. Po úvodní prohře 0:1 se Švýcarskem má africký celek na kontě bod stejně jako Srbsko, které podlehlo 0:2 Brazílii.

Dnes se hraje od 17:00 SEČ ještě duel Brazílie - Švýcarsko, vítěz si zajistí postup do osmifinále. Ve třetím kole skupiny G se v pátek utkají Kamerun - Brazílie a Švýcarsko - Srbsko.

Kamerunský kouč Rigobert Song před utkáním vyřadil z kádru brankářskou jedničku Andrého Onanu, s kterým se podle médií nepohodl, a k šestému reprezentačnímu zápasu tak nastoupil Devis Epassy. "André je pro nás důležitý hráč, ale tým je vždycky na první místě. Chtěl vyškrtnout z nominace pro utkání, což jsme mu umožnili," řekl Song po zápase novinářům.

Devětadvacetiletý Epassy se blýskl hned v 10. minutě, kdy konečky prstů vytěsnil na tyč Mitrovičův obstřel z úhlu. Historicky nejlepší střelec srbské reprezentace měl ještě větší šanci o chvíli později, sám na malém vápně ale v ideální pozici minul.

Africký celek potrestal neproměněné šance soupeře v 29. minutě. Kundeho centr z rohového kopu propadl až na zadní tyč na Castelletta a stoper Nantes si připsal premiérovou trefu v národním týmu.

Srbové dokázali z tlaku vytěžit ještě do poločasové přestávky obrat. V první minutě nastavení zužitkoval Tadičův centr z přímého kopu hlavou Pavlovič a o dvě minuty později na přední tyči nedosáhl Epassy na střelu Milinkoviče-Saviče. Poprvé v historii MS skóroval jeden tým dvakrát během nastaveného času úvodního dějství.

Mitrovič se přece jen dočkal krátce po změně stran, když zakončil do prázdné branky pohlednou kombinaci čtyř srbských hráčů. Útočník Fulhamu dal 51. reprezentační gól a jako první Srb se prosadil na MS podruhé. "V tu chvíli jsme zápas naprosto kontrolovali. Dali jsme tři góly, měli i další šance, ale nedokázali jsme soupeře dorazit," litoval srbský kouč Dragan Stojkovič.

V 63. minutě se krásnou akcí blýskl i na druhé straně střídající Aboubakar jenž vyřešil rychlý brejk lobem přes gólmana Vanju Milinkoviče-Saviče. Nejlepší kamerunský střelec navíc vzápětí vyzval ke skórování Choupa-Motinga a bylo opět vyrovnáno.

"Na takovém turnaji musíte ukázat touhu po vítězství. Moji spoluhráči odehráli skvělý první poločas, navzdory některým chybám. Po pauze jsme na to navázali, i mně osobně výkon celého týmu pomohl. Cítili jsme, že soupeřům postupně docházejí síly," uvedl Aboubakar, jenž se stal prvním střídajícím Afričanem s gólem a asistencí v utkání MS.

Bláznivý zápas už další branku nenabídl, vysokým skóre ale navázal na dosud jediný vzájemný duel obou týmů. V přípravném utkání v roce 2010 zvítězili Srbové 4:3.

Mistrovství světa ve fotbale - skupina G (Vakra):

Kamerun - Srbsko 3:3 (1:2)

Branky: 29. Castelletto, 63. Aboubakar, 66. Choupo-Moting - 45.+1 Pavlovič, 45.+3 S. Milinkovič-Savič, 53. A. Mitrovič. Rozhodčí: Hassan Mohamed - Hammadí, Mahrí (všichni SAE) - Gallo (video, Kolumbie). ŽK: N'Koulou, Bassogog (mimo hřiště) - Milenkovič, Jovič (mimo hřiště). Diváci: 39.789.

Kamerun: Epassy - Fai, Castelletto, N'Koulou, Tolo - Kunde (67. Ondoua), Hongla (55. Aboubakar), Anguissa (81. Gouet) - Mbeumo (81. N'Koudou), Choupo-Moting, Toko Ekambi (67. Bassogog). Trenér: Song.

Srbsko: V. Milinkovič-Savič - Milenkovič, Veljkovič (78. Babič), Pavlovič (56. S. Mitrovič) - Živkovič (78. Radonjič), Lukič, Maksimovič, Kostič (90.+2 Djuričič) - Tadič, A. Mitrovič, S. Milinkovič-Savič (79. Grujič). Trenér: Stojkovič.