Írán zahrál Piquému na housle a vstřelil gól z ofsajdu, tři body ale berou Španělé

Podívejte se na fotogalerii ze středečních duelů fotbalového MS
Portugalci gólem Cristiana Ronalda přehráli Maroko 1:0...
.... a se čtyřmi body se přiblížili osmifinále.
Africký tým se naopak druhou porážkou odsoudil k jistotě, že si nezahraje ve vyřazovací části.
Ronaldo na moskevských Lužnikách rozhodl už ve čtvrté minutě a s 85 góly se stal nejlepším reprezentačním střelcem Evropy.
Aktualizováno 20. 6. 2018 23:05
Íránští fotbalisté potrápili na mistrovství světa Španělsko, s nímž nakonec po velkém boji prohráli 0:1. Gól si přitom vstřelili v podstatě sami a jejich branku zase pro ofsajd neuznal videorozhodčí. V další velké šanci na konci druhé půle nejprve Amirí zahrál Piquému na housle a následně Teramí zblízka přestřelil odkrytou branku.

Kazaň - Fotbalisté Španělska na mistrovství světa v Rusku zvítězili 1:0 nad Íránem a se čtyřmi body mají blízko k postupu do vyřazovacích bojů. Naopak asijský tým zřejmě bude potřebovat v posledním utkání porazit úřadující mistry Evropy Portugalce, aby prošel do dalších bojů.

Španělé museli dlouho dobývat hluboký obranný blok soupeře a těžko se dostávali do zakončení. Až v 54. minutě je vysvobodil šťastným gólem Diego Costa, který skóroval potřetí na turnaji. Íránci také dali gól, ale branka Sajjeda Ezatolahího neplatila kvůli ofsajdu.

Írán inkasoval teprve ve druhém z posledních 15 soutěžních zápasů. Španělsko protáhlo neporazitelnost trvající od mistrovství Evropy 2016 na 22 zápasů a nový trenér Fernando Hierro si připsal první výhru.

"Bylo velmi těžké dostat se do dobrého rytmu, protože oni hodně zahustili prostor a často se hra přerušovala. Ale nelhali jsme na předzápasové tiskové konferenci, když jsme říkali, že Írán je velmi těžký soupeř. Věděli jsme, co nás čeká. A hráči to zvládli jako jeden tým. Jsme velmi šťastní za tři body," řekl Hierro.

Íránci udělali tři změny v sestavě oproti vítěznému zápasu s Marokem a vedle zraněného Češmího se nedostalo ani na kapitána Šodžáíe a největší hvězdu Džahánbachše. Hierro ve španělské nominaci místo Kokeho poslal do hry ofenzivnějšího Vázqueze a na pravou stranu obrany se vrátil Carvajal, který doléčil zranění z finále Ligy mistrů.

Už proti Maroku se Íránci většinu zápasu spíše bránili a čekali na šanci, která přišla v závěru. Proti Španělsku ale byli zalezlí v hlubokém obranném bloku ve svém vápně a jen nechávali soupeře kombinovat kolem. V defenzivní lajně bylo často i šest hráčů vedle sebe, před nimi další tři a alespoň k půlce se občas podíval pouze útočník Azmún.

Španělé se v zahuštěném prostoru těžko prosazovali, ačkoli drželi míč přes 80 procent času. K přímému ohrožení branky se v první půli dostal jen David Silva z přímého kopu. Jinak íránská obrana vždy stačila nebezpečí zažehnat.

V 53. minutě pak mohl přijít šok, poté co po dlouhém autu tvrdě vypálil Ansárífárd a rozvlnil síť, ale jen boční, i když mnoho fanoušků na stadionu už slavilo. Ansárífárd se jen zklamaně chytil za hlavu.

A mrzet ho to mohlo o to víc, že už za minutu prostrčil Iniesta míč na Diega Costu, který se snažil uvolnit, obránce Rezajíán mu chtěl míč vypíchnout, ale udělal to tak nešťastně, že trefil Costu do holeně a od ní se odrazil míč do branky. Útočník Atlética Madrid dal třetí gól na turnaji a devátý v posledních devíti startech za Španělsko.

"Měl jsem trochu štěstí u své branky, ale jsem spokojený. Ukázali jsme potřebnou trpělivost a klid," řekl Diego Costa.

Soupeř musel hru otevřít a najednou dokázal být nebezpečný. Po standardní situaci dokonce Ezatolahí skóroval, jenže sudí gól kvůli ofsajdu neuznali a správnost rozhodnutí potvrdila i konzultace s videorozhodčím.

Španělé mohli vedení navýšit po chytrém signálu z rohového kopu, jenže po střele Ramose dokázali Íránci vlastními těly v poloze ležmo na brankové čáře zabránit dorážce.

Až na poslední čtvrthodinu se do hry dostal nejlepší střelec nizozemské ligy Džahánbachš, který hru Íránu hodně oživil a málem připravil gól pro Taremího. Ten ale hlavou přestřelil.

"Když se na to podíváme tenisovou terminologií, tak jsme nevyužili náš první mečbol na postup, ale pořád máme druhý proti Portugalsku. A přestože dnes odcházíme jako poražení, tak jsme i vítězi, protože dnes jsme se toho hodně naučili," řekl kouč Íránu Carlos Queiroz. "Předvedli jsme bojovný výkon proti jednomu z hlavních kandidátů na titul. Ukázali jsme, že jsme schopni se s takovými celky měřit. Zasloužili bychom si lepší výsledek. Jsem na své hráče pyšný a oni by měli být pyšní sami na sebe," dodal.

Mistrovství světa ve fotbale v Rusku - skupina B:

Írán - Španělsko 0:1 (0:0)

Branka: 54. Diego Costa. Rozhodčí: Cunha - Taran, Espinosa (všichni Urug.) - Vigliano (video, Arg.). ŽK: Amirí, Ebrahimí (oba Írán). Diváci: 42.718.

Sestavy:

Írán: Baíranvánd - Rezajíán, Hosejní, Púralígandží, Hadžsáfí (69. Mohammadí - Ezatolahí, Ebrahimí - Ansárífárd (74. Džahánbachš), Amirí (86. Ghoddos), Taremí - Azmún. Trenér: Queiroz.

Španělsko: De Gea - Carvajal, Piqué, Ramos, Alba - Busquets, Iniesta (71. Koke) - David Silva, Isco, Vázquez (79. Asensio) - Diego Costa (89. Rodrigo). Trenér: Hierro.