Drama na závěr skupiny. Portugalsko a Španělsko jsou po remízách v osmifinále

Aktualizováno 25. 6. 2018 23:28
Portugalsko remizovalo s Íránem 1:1. Maroko překvapivě uhrálo bod se Španělskem. Zápas skončil poměrem 2:2.
Portugalsko remizovalo s Íránem a v osmifinále ho čeká Uruguay.
Portugalsko remizovalo s Íránem a v osmifinále ho čeká Uruguay. | Foto: Reuters

Saransk - Fotbalisté Portugalska na mistrovství světa v Rusku v závěrečném utkání základní skupiny B remizovali 1:1 s Íránem a z druhého místa tabulky postoupili od osmifinále, kde je čeká Uruguay. Mistry Evropy poslal do vedení Ricardo Quaresma, Cristiano Ronaldo poté nedal penaltu a o vyrovnání se postaral z pokutového kopu Karím Ansárífárd. Vítězství a senzační postup mohl Íránu vzápětí zajistit Amirí, který ale ve velké šanci trefil jen boční síť.

"Spravedlnost ve fotbale neexistuje, ale kdyby ano, tak by musel Írán vyhrát. Protože soupeř sice kontroloval hru, ale my jsme měli v klíčových okamžicích navrch a zasloužili bychom si vyhrát," řekl portugalský trenér Íránu Queiroz. "Hlavní je, že jsme postoupili," uvedl kouč Portugalska Santos.

Portugalsko mělo podle očekávání od začátku navrch a už ve třetí minutě musel zasahovat Baíranvánd po Ronaldově střele. V deváté minutě si íránský gólman vybral slabší chvilku, nejistě vyboxoval míč jen na vápno, ale Mário pohotovou ranou odkrytou branku netrefil. Írán zahrozil až po půlhodině hry, kdy Ezatolahí hlavičkoval přímo do brankáře Patrícia.

Ronaldo poté tvrdě vypálil z dálky, ale skóre se měnilo až ve 45. minutě. Quaresma si vyměnil míč s Adrienem Silvou a následně skóroval z hranice vápna nádhernou střelou šajtlí do horního rohu. Pro portugalský výběr to byl pátý gól na turnaji, ale první, který nedal Ronaldo.

Hvězdný útočník Realu Madrid se mohl prosadit v 53. minutě, kdy ho fauloval Ezatolahí a rozhodčí po konzultaci s videem nařídil rekordní 19. penaltu na tomto mistrovství. Jenže brankář Baíranvánd střelu k pravé tyči vyrazil a připravil Ronalda o pátý gól, kterým by se dotáhl na nejlepšího střelce Angličana Kanea.

V 81. minutě navíc Ronaldo v souboji uhodil loktem Rezajíán a sudí po shlédnutí videa mu dal žlutou kartu. "Na rozhodčí a video mám jasný názor, ale musím opatrně volit slova, protože lidé z FIFA poslouchají," uvedl Queiroz. "Loket je jasná červená. Pravidla neřeší, jestli to byl Ronaldo, Messi, nebo někdo jiný. Dnes Ronaldo nedostal kartu jen proto, že je hvězda," dodal.

Írán se do šancí příliš nedostával, přesto dokázal zápas zdramatizovat. V nastaveném čase rozhodčí po konzultaci s videem nařídil pokutový kop za ruku Cédrica a Ansárífárd vyrovnal. Amirí měl pak možnost stát se íránským hrdinou, ale v koncovce selhal.

Portugalsko získalo pět bodů stejně jako Španělsko, ale kvůli menšímu počtu vstřelených branek obsadilo druhou příčku v tabulce. Írán skončil o bod třetí a poslední bylo s jedním bodem Maroko.

Maroko sahalo po senzační výhře nad Španělskem

Fotbalisté Španělska se stali dalším osmifinalistou mistrovství světa. V závěrečném třetím utkání skupiny B zachránili v nastavení remízu 2:2 s již vyřazeným Marokem a postoupili z prvního místa o skóre před Portugalskem. Svěřenci trenéra Fernanda Hierra v nedělním osmifinále vyzvou domácí Rusko.

"Byl to pro nás těžký zápas, ale vyhráli jsme se štěstím skupinu, což musíme brát pozitivně. Ale samozřejmě se můžeme zlepšit, jsou věci, na kterých určitě musíme zapracovat," řekl na tiskové konferenci Hierro. "Nejsem spokojený ani nespokojený, že hrajeme v osmifinále s Ruskem. Máme především radost z postupu," dodal španělský kouč.

Maročan Chálid Butaíb sice ve 14. minutě v Kaliningradu otevřel skóre, ale Španělé rychlé vyrovnali díky Iscovi. V 81. minutě vrátil outsiderovi vedení střídající Júsuf Nasjrí. Ve druhé minutě nastavení pak vyrovnal náhradník Iago Aspas, jehož trefu potvrdil až videorozhodčí. Španělský tým prodloužil svou sérii bez porážky na 23 utkání.

"V zápase jsme trpěli, ale to musí každý jejich soupeř. Španělská sestava namixovaná z hráčů Realu Madrid a Barcelony je výjimečná," ocenil soupeře trenér Maroka Hervé Renard.

Mistrovství světa ve fotbale - skupina B:

Írán - Portugalsko 1:1 (0:1)

Branky: 90.+3 Ansárífárd z pen. - 45. Quaresma. Rozhodčí: Cáceres - Cardozo, Zorrilla (všichni Par.) - Irrati (video, It.). ŽK: Hadžsafí, Azmún - Guerreiro, Quaresma, Ronaldo, Cédric. Diváci: 41.685.

Írán: Baíranvánd - Rezajíán, Hosejní, Púralígandží, Hadžsáfí (56. Mohammadí) - Taremí, Džahánbachš (70. Ghoddos), Ezatolahí (76. Ansárífárd), Ebrahimí, Amirí - Azmún. Trenér: Queiroz.

Portugalsko: Patrício - Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro - Quaresma (70. B. Silva), Carvalho, Adrien Silva, Mário (84. Moutinho) - Ronaldo, André Silva (90.+6 Guedes). Trenér: Santos.

Španělsko - Maroko 2:2 (1:1)

Branky: 19. Isco, 90.+1 Aspas - 14. Butaíb, 81. Nasjrí. Rozhodčí: Irmatov - Rasulov, Saidov (všichni Uzb.) - Zwayer (video, Něm.). ŽK: Ahmadí, N. Amrabat, Da Costa, Busúfa, Kadžuí, Hakimí (všichni Mar.). Diváci: 33.973.

Španělsko: De Gea - Carvajal, Piqué, Ramos, Alba - Busquets, Thiago (74. Asensio) - Silva (84. Rodrigo), Isco, Iniesta - Diego Costa (74. Aspas). Trenér: Hierro.

Maroko: Kadžuí - Dirár, Da Costa, Saís, Hakimí - Ahmadí, Busúfa - N. Amrabat, Bilhanda (63. Fadžr), Zijach (85. Buhaddúz) - Butaíb (72. Nasjrí). Trenér: Renard.