Španělé zahájili boj o MS osmigólovou smrští, Kosovo v premiéře bodovalo

5. 9. 2016 23:10
Kvalifikace mistrovství světa měla na programu další zápasy úvodního kola základních skupin. Španělé si s chutí zastříleli, zářil Wales a jeho hvězda Gareth Bale, Turci s Chorvaty se rozešli smírně.
Spoluhráči gratulují Diegu Costovi k jedné z branek do sítě Lichtenštejnska.
Spoluhráči gratulují Diegu Costovi k jedné z branek do sítě Lichtenštejnska. | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Španělska vstoupili do kvalifikace mistrovství světa drtivou výhrou 8:0 nad Lichtenštejnskem. O překvapení se ve skupině I postaralo Kosovo, které v soutěžní premiéře po přijetí do FIFA uhrálo remízu 1:1 ve Finsku.

Španělé se přitom s Lichtenštejnskem v prvním poločase trápili, když se trefil jen Diego Costa. Jenže ve druhé půli outsidera jasně přehráli a nastříleli mu sedm branek. To se jim za poločas povedlo poprvé od roku 1983, kdy deklasovali Maltu 12:1. Po dvou gólech dali Diego Costa, Álvaro Morata a David Silva.

Kosovu FIFA v posledních dnech povolila, aby mohlo nastoupit šestnáct hráčů, kteří se v této zemi narodili, ale v minulosti už nastoupili za jiný národní tým. A to se kvalifikačnímu nováčkovi vyplatilo. Finsko sice doma vedlo, jenže v 60. minutě srovnal z penalty někdejší norský reprezentant Valon Berisha.

Zazářil i hvězdný útočník Realu Madrid Gareth Bale, který dovedl Wales k výhře 4:0 nad Moldavskem, když dvě branky dal a na jednu nacentroval. Zařídil tak týmu nejvyšší soutěžní výhru od roku 2003, kdy Velšané přehráli rovněž 4:0 Ázerbájdžán.

V repríze souboje ze základní skupiny na červnovém mistrovství Evropy uhrálo Chorvatsko remízu 1:1 s Tureckem. Chorvaté sice vedli po penaltě Ivana Rakitiče z 44. minuty, avšak ještě před poločasem srovnal Hakan Calhanoglu a skóre se pak už nezměnilo.

Utkání Albánie s Makedonií bylo v 77. minutě přerušeno kvůli silnému dešti. Rozhodčího k tomu donutily špatná viditelnost i hrozba zranění hráčů, po chvíli čekání delegát rozhodl o tom, že se zápas dohraje v úterý.

Utkání kvalifikace na MS 2018 ve fotbale:

Skupina D:

Tbilisi: Gruzie - Rakousko 1:2 (0:2)

Branky: 78. Ananidze - 16. Hinteregger, 42. Janko. Rozhodčí: Kulbakov (Běl.).

Cardiff: Wales - Moldavsko 4:0 (2:0)

Branky: 51. a 90.+4 Bale, 39. Vokes, 45. Allen. Rozhodčí: Liany (Izr.).

Bělehrad: Srbsko - Irsko 2:2 (0:1)

Branky: 63. Kostič, 69. Tadič z pen. - 3. Hendrick, 80. Murphy. Rozhodčí: Kassai (Maď.).

Skupina G:

Škodra: Albánie - Makedonie nedohráno

Utkání bylo za stavu 1:1 v 77. minutě předčasně ukončeno kvůli dešti, dohrávat se bude v úterý.

Haifa: Izrael - Itálie 1:3 (1:2)

Branky: 35. Ben Haim - 14. Pellé, 31. Candreva z pen., 83. Immobile. Rozhodčí: Karasjov (Rus.). ČK: 55. Chiellini (Itálie).

León: Španělsko - Lichtenštejnsko 8:0 (1:0)

Branky: 10. a 66. Diego Costa, 82. a 83. Morata, 59. a 90. Silva, 55. Roberto, 60. Vitolo. Rozhodčí: Evans (Wales).