Southgate udělal z nervózních Angličanů pohodáře. Albion se pokusí zbořit střed pole

Marek Janoš Marek Janoš
11. 7. 2018 8:43
Žádná nervozita, ale ani přílišná laxnost. Zdá se, že trenér Southgate dokázal uklidnit mladý anglický tým a připravit jej na rozhodující bitvu.
Trenér Anglie Gareth Southgate.
Trenér Anglie Gareth Southgate. | Foto: Reuters

Moskva - Už jen jeden zápas dělí Anglii od vysněného finále. Země je na nohou a po letech skepse žije fotbalem. S heslem "fotbal se vrací domů" chtějí Angličané dobýt Rusko.

Mezi anglickou veřejností panuje před zápasem s Chorvatskem optimistická nálada. Papírově se jedná o slabšího soupeře, ale novináři na ostrovech varují, že Angličané zatím na turnaji nepodstoupili žádný těžký zápas. Za soupeře ze světové extratřídy lze označit Belgii, proti té ale největší hvězdy odpočívaly.

"Důležitým faktorem rozhodujícím o úspěchu na mistrovství světa je to, jak se dokáže tým vyrovnávat s tlakem na úspěch," řekl pro BBC před semifinále bývalý trenér německé reprezentace Jürgen Klinsmann. A hned dodal: "Angličané se zdají výborně naladění. Berou turnaj vážně a zároveň si nedělají hlavu z tlaku okolo," pochválil tým Garetha Southgatea.

Trenér reprezentace dokázal do značné míry odbourat tlak přísných anglických médií. Oproti svým předchůdcům se rozhodl nezavírat hráče před novináři, ale naopak tým otevřít. Hráči dokonce hráli s žurnalisty během MS šipky a bowling.

Sedmačtyřicetiletý trenér pracoval na tom, aby se tým cítil v pohodě, a podle všeho se mu to dokonale povedlo. Parta kolem Harryho Kanea vypadá uvolněná, se zdravým týmovým duchem a ochotou bojovat jeden za druhého.

Klinsmann přirovnal anglický tým k německé reprezentaci na MS v roce 2006, kterou tehdy sám trénoval. Němci tehdy na domácím šampionátu nastoupili s poměrně mladým týmem a skončili třetí.

Angličané mají na turnaji společně s Francií druhý nejmladší tým s průměrným věkem 26 let.

Naproti tomu Chorvati mají poměrně zkušený tým. Největší hvězdy Rakitič, Modrič a Mandžukič jsou třicátníci, věkový průměr týmu je téměř 28 let.

Právě energie a dravost anglických mladíků by mohla utkání rozhodnout v jejich prospěch.

Zajímavé bude sledovat souboj ve středu pole. Modrič a Rakitič budou čelit soubojům s Hendersonem, Allim a Lingardem. "Rozhodne nasazení, energie a vůle po vítězství," je si jistý ostřílený Klinsmann.

Anglie sklízí plody vynikající práce s mládeží. Nastupující generace je toho zřejmým důkazem. A přijít mají další hráči. V mládežnických týmech je řada výjimečně talentovaných hráčů, po kterých už na ostrovech není kvůli vysoké konkurenci poptávka.

Přišla doba, kdy i ti nejtalentovanější hráči z Anglie míří hrát do Evropy. Příkladem může být osmnáctiletý Jadon Sancho, který přestoupil z Manchesteru City do Dortmundu, kde má větší uplatnění.

Klinsmann navzdory nadějné budoucnosti Angličany varuje: "využijte šance, dokud se nabízí. Podobná už přijít nemusí." Naráží tím na extrémní vyrovnanost jednotlivých reprezentací. "Pokud by se hrálo třeba až za dva měsíce, mohly být v semifinále klidně čtyři úplně jiné týmy," pošťouchl fanoušky.

Ti se už těší na semifinálovou bitvu. Vždyť Anglie bude hrát o finále mistrovství světa teprve potřetí v historii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

Další zprávy