Práce v kanceláři ji ničila. Začala trénovat a s Američankami může dorovnat rekord

Marek Janoš Marek Janoš
7. 7. 2019 12:30
John Ellis sedí za klávesami varhan a hraje známou hymnu liverpoolského fotbalového klubu You’ll Never Walk Alone. Nad nástrojem visí fotografie jeho dcery Jill Ellisové, která v neděli povede fotbalistky USA jako trenérka ve finále mistrovství světa proti Nizozemsku, jež vede temperamentní Nizozemka Sarina Wiegmanová.
Nejlepší trenérka Jill Ellisová na předávání Zlatého míče FIFA 2015
Nejlepší trenérka Jill Ellisová na předávání Zlatého míče FIFA 2015 | Foto: Reuters

Trenérka Američanek může v neděli vyrovnat dosavadní historický rekord. Dovršila by tak úspěšnou reprezentační dráhu.

Přitom to dlouho nevypadalo, že by život Ellisové mohl fotbal jakkoli ovlivnit. Vyrůstala v Anglii 70. let, kdy to neměl ženský fotbal na Ostrovech jednoduché. Teprve v roce 1971 fotbalová asociace zrušila pravidlo zakazující ženským týmům hrát zápasy na klubových hřištích. Místo fotbalu chodila Ellisová běhat.

"Měla v sobě vrozenou zarputilost, nikdy jsem nic takového neviděl," popsal její běžecké tréninky otec John Ellis, který byl sám asistentem u americké ženské reprezentace.

Všechno se změnilo, když se rodina na počátku 80. let přestěhovala do Spojených států. Dospívající Jill hrála po ulicích fotbal se svým bratrem a zároveň spoustu věcí pochytila od otce, který založil jednu z prvních akademií "socceru" v USA.

Dlouho to ale stále nevypadalo, že by se Jill Ellisová mohla fotbalem živit. Odešla na univerzitu a po jejím skončení začala pracovat na dobré pozici v telekomunikační firmě. "Po nějaké době jsem si ale řekla, že nechci sedět za počítačem," vzpomínala Ellisová pro CNN Sports.

V tu dobu také přišla nabídka od její známé, aby dělala asistentku trenéra na Marylandské Univerzitě. Plat byl ale velmi nízký. "To si děláte srandu, že s tímhle vzděláním půjde na tak špatně placenou pozici, řekla mi žena, když se to dověděla," zavzpomínal John Ellis.

Otec ji ale podpořil, a tak začala její trenérská dráha.

Poté putovala na univerzity ve Virginii a v Illinois, kde měla možnost vybudovat celý fotbalový tým. S tím nakonec došla až do finále univerzitní ligy. "Z hráček dokázala dostat maximum. Někdy šla až za hranici," popisoval Joe Mallia, který byl součástí jejího trenérského štábu.

Některé z hráček, které prošly její výchovou, se dostaly do národního týmu a později i na mistrovství světa.

Sama Ellisová prožila mistrovství 2011 jako asistentka a na minulém šampionátu v Kanadě už dovedla USA k titulu mistryň světa z pozice hlavní trenérky. Poté ovšem přišlo období, kdy bojovala o bytí a nebytí u reprezentace. Po vyřazení na penalty ve čtvrtfinále olympiády se proti ní vzbouřila část hráček a u prezidenta svazu Sunila Gulatiho se dožadovala jejího odvolání. Ten ovšem odolal.

Americkou trenérku kritizovala i veteránka Hope Solová. "Přála bych jí, aby byla silnou osobností, ale není jí," pustila se do trenérky nedlouho po vyřazení z olympiády. "Je závislá na svých asistentech," dodala hráčka, se kterou americká asociace za doby Ellisové ukončila smlouvu poté, co ve zmiňovaném čtvrtfinále turnaje Solová označila Švédky za "zbabělé slabošky."

V neděli může Ellisová vyrovnat historický rekord, pokud vyhraje. Dosud pouze jeden trenér, Vittorio Pozzo, dokázal se svým týmem vyhrát dvě mistrovství světa (v letech 1934 a 1938).

Až nadejde čas finálového utkání, bude osmdesátiletý otec trenérky John Ellis sedět ve svém křesle před televizí ve floridském domě společně s manželkou Margaret a pokojem bude znít melodie You'll Never Walk Alone.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy