Poláci podpořili Čechy a v Anglii nepoklekli, Němci šokovali porážkou s outsiderem

Aktualizováno 1. 4. 2021 7:24
O pořádný rozruch se ve středečním kvalifikačním duelu o mistrovství světa s Anglií postarali fotbalisté Polska, kteří před zahájením utkání napodobili český tým a místo symbolického pokleknutí na podporu boje proti rasismu ukázali na nápis "Respect". Fotbalovou senzaci zase způsobili Němci, kteří prohráli při posledním kvalifikačním zápase s koučem Joachimem Löwem 1:2 se Severní Makedonií.
Poláci před zápasem ve Wembley na rozdíl od domácích fotbalistů nepoklekli.
Poláci před zápasem ve Wembley na rozdíl od domácích fotbalistů nepoklekli. | Foto: Reuters

Pokleknutím na jedno koleno sportovci zejména na britských ostrovech a v USA už rok demonstrují podporu hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). To získalo na síle po smrti George Floyda, jenž skonal po tvrdém zákroku amerického policisty Dereka Chauvina.

K tomuto gestu se v minulosti přihlásila i česká fotbalová reprezentace, která na koleno poklekla při zápase Ligy národů ve Skotsku. V úterním duelu proti Walesu už se ale Češi rozhodli pokleknutí nahradit poukázáním na kampaň UEFA proti rasismu, xenofobii a netoleranci. A Poláci se k tomuto postoji včera připojili.

"K hnutí Black Lives Matter se stavíme neutrálně a apoliticky," vysvětlila gesto polských fotbalistů jejich asociace v tiskové zprávě. "Ale současně zdůrazňujeme, že jsme společně a silně proti jakýmkoliv projevům rasismu a netolerance. I proto hráči ukázali na heslo 'UEFA Respect', které mají na levém rameni, a které odkazuje na kampaň evropské federace proti rasismus, xenofobii a intoleranci."

V samotném zápase se museli reprezentanti Polska obejít bez zraněného Roberta Lewandowského, což bylo na hřišti ve Wembley hodně znát. Poláci navíc v 19. minutě inkasovali po proměněné penaltě Harryho Kanea. Ten potrestal faul Helika a stal se s 10 góly z pokutových kopů nejúspěšnějším Angličanem v historii.

Svěřenci kouče Paula Sousy se však ve druhé půli zlepšili a po trefě Modera živili šanci na bod. Jejich naději ale zničil pět minut před koncem po tvrdé ráně Harry Maguire. Angličané zůstali v kvalifikaci stoprocentní a upevnili si vedení ve skupině I.

Němci prohráli v kvalifikaci po 35 zápasech

Fotbalisté Německa prohráli při posledním kvalifikačním zápase s koučem Joachimem Löwem 1:2 se Severní Makedonií. Ve skupině o MS jsou až třetí.

Němci do dneška drželi úctyhodnou kvalifikační sérii 35 zápasů bez porážky, přičemž ta poslední se datovala do roku 2001, kdy prohráli 1:5 s Anglií. Nicméně už závěr první půle ukázal, že to nebudou mít snadné, protože v nastaveném čase otevřel skóre sedmatřicetiletý útočník Goran Panděv.

Mistři světa z roku 2014, kteří v minulých dnech porazili Island (3:0) a Rumunsko (1:0), vyrovnali po hodině hry, kdy sudí Karasev odpískal po zákroku Alioskiho pokutový kop a Gündogan oživil šanci na obrat. Jenže místo závěrečného tlaku přišel šok: po povedené týmové kombinaci se trefil z brejku jednadvacetiletý záložník Neapole Elif Elmas.

Rumuni selhali

Fotbalisté Rumunska s Nicolaem Stanciuem a Florinem Nitou ztratili v kvalifikačním duelu o MS 2022 vedení 2:1 na hřišti Arménie a po obratu v posledních třech minutách, který završil proměněnou penaltou Tigran Barsegjan, prohráli 2:3. V neúplné tabulce skupiny J zůstali se třemi body čtvrtí, naopak Arménie ani ve třetím zápase nezaváhala.

Duel v Jerevanu, kam mohl na tribuny omezený počet fanoušků, měl sice bezbrankovou úvodní půli, avšak strhující druhou část. V té nejprve otevřel skóre domácí Spercjan, nicméně Cicaldau se prosadil dvakrát a vývoj otočil. Ve chvíli, kdy záložníka Slavie Stanciua nahradil v 74. minutě Tanase, byli Rumuni na nejlepší cestě za třemi body.

Jenže o chvíli později viděl červenou kartu Puscas a Arméni využili početní převahu k obratu. Nejprve tři minuty před koncem základní části vyrovnal Harojan a hned nato po faulu Cretua v pokutovém území překonal gólmana Sparty Nitu z nařízené penalty Barsegjan. Rumuni prohráli druhý zápas po sobě, zato tým Joaquína Caparróse zůstal stoprocentní.

Skupina B:

Španělsko - Kosovo 3:1 (2:0). Branky: 34. Olmo, 36. Torres, 75. Moreno - 70. Halimi.

Řecko - Gruzie 1:1 (0:0). Branky: 76. vlastní Kakabadze - 78. Kvaracchelija.

1. Španělsko 3 2 1 0 6:3 7
2. Švédsko 2 2 0 0 4:0 6
3. Řecko 2 0 2 0 2:2 2
4. Gruzie 3 0 1 2 2:4 1
5. Kosovo 2 0 0 2 1:6 0

Skupina C:

Litva - Itálie 0:2 (0:0). Branky: 47. Sensi, 90.+4 Immobile z pen.

Skupina D:

Bosna a Hercegovina - Francie 0:1 (0:0). Branka: 61. Griezmann.

Ukrajina - Kazachstán 1:1 (1:0). Branky: 20. Jaremčuk - 59. Mužikov.

1. Francie 3 2 1 0 4:1 7
2. Ukrajina 3 0 3 0 3:3 3
3. Finsko 2 0 2 0 3:3 2
4. Bosna a Hercegovina 2 0 1 1 2:3 1
5. Kazachstán 2 0 1 1 1:3 1

Skupina F:

Rakousko - Dánsko 0:4 (0:0). Branky: 58. a 74. Skov Olsen, 63. Mähle, 67. Höjbjerg.

Moldavsko - Izrael 1:4 (1:1). Branky: 29. Carp - 45.+2 Zahavi, 57. Solomon, 65. Dabbur, 66. Natcho. ČK: 50. Nicolaescu (Mold.).

Skotsko - Faerské ostrovy 4:0 (1:0). Branky: 7., 53. McGinn, 60. Adams, 70. Fraser

Skupina I:

Andorra - Maďarsko 1:4 (0:1). Branky: 90.+2 Pujol z pen. - 45.+2 Fiola, 51. Gazdag, 58. Kleinheisler, 90. Nego.

Anglie - Polsko 2:1 (1:0). Branky: 19. Kane z pen., 85. Maguire - 58. Moder.

San Marino - Albánie 0:2 (0:0). Branky: 63. Manaj, 86. Veseli.

Skupina J:

Arménie - Rumunsko 3:2 (0:0). Branky: 56. Spercjan, 87. Harojan, 89. Barsegjan z pen. - 62. a 72. Cicaldau. ČK: 78. Puscas (Rum.).

Německo - Severní Makedonie 1:2 (0:1). Branky: 62. Gündogan z pen. - 45.+2 Panděv, 85. Elmas.

Lichtenštejnsko - Island 1:4 (0:2). Branky: 79. Frick - 12. Sävarsson, 45.+1 Bjarnason, 77. Palsson, 90.+3. Sigurjónsson z pen.

1. Arménie 3 3 0 0 6:2 9
2. Severní Makedonie 3 2 0 1 9:4 6
3. Německo 3 2 0 1 5:2 6
4. Rumunsko 3 1 0 2 5:6 3
5. Island 3 1 0 2 4:6 3
6. Lichtenštejnsko 3 0 0 3 1:10 0