Škrtel oslabil Slováky červenou, Anglie zlomila zápas až v poslední minutě nastavení

Aktualizováno 4. 9. 2016 22:59
Slovenští fotbalisté zahájili kvalifikaci na mistrovství světa ve fotbale v roce 2018 porážkou 0:1 s Anglií. Poslední půl hodinu přitom Slováci hráli bez vyloučeného Martina Škrtela. Svěřenci Jána Kozáka za celý zápas nedokázali vystřelit na branku Joe Harta, Anglie se prosadila až v poslední minutě zápasu, kdy se trefil Adam Lallana.
Martin Škrtel
Martin Škrtel | Foto: Reuters

Trnava -  Úspěšnou soutěžní premiéru prožil na lavičce Anglie trenér Sam Allardyce. Jeho svěřenci v nedělním úvodním duelu kvalifikace o MS 2018 proti Slovensku zvítězili 1:0, i když rozhodli až v páté minutě nastavení. V kvalifikačních kláních drží Angličané neporazitelnost od října 2009.

Fotbalisté Německa zvítězili v zápase kvalifikace mistrovství světa v Norsku 3:0 a vedou tabulku "české" skupiny C. Thomas Müller si připsal dva góly a asistenci. Ázerbájdžán vyhrál na hřišti San Marina 1:0 díky trefě Ruslana Gurbanova z 45. minuty.

Němci si došli pro pohodovou výhru

Němci se dostali do vedení v Oslu po čtvrthodině hry, když se po závaru ve vápně prosadil Müller. Po chvíli mohl vyrovnat King, útočník anglického Bournemouthu ale přestřelil Neuerovu branku. V závěru poločasu zvýšil Kimmich a oslavil premiérovou trefu za národní tým.

Asistoval mu spoluhráč z Bayernu Mnichov a střelec první branky Müller, který se navíc v druhém poločase zapsal do statistik dalším gólem, tentokrát hlavou po Khedirově přesném centru. V závěru mohl čtvrtý zásah přidat střídající Brandt, jeho pokus ale zneškodnil gólman Jarstein.

Ázerbájdžán byl podle očekávání od začátku aktivnějším týmem, domácí několikrát podržel gólman Aldo Simoncini. Ve 40. minutě mělo San Marino také štěstí, když Nazarovův přímý kop zastavila tyč. Těsně před přestávkou ale hosté přeci jen otevřeli skóre, když Ismajlovův centr zprava hlavou zužitkoval Gurbanov. Útočník Gabaly dal svůj první reprezentační gól.

Další problém pro outsidera přišel v 53. minutě, kdy byl po faulu na Sadygova vyloučen obránce Brolli. Hosté ale pojistku i přes množství šancí nepřidali.

Rooney překonal Beckhama

Wayne Rooney se stal anglickým hráčem v poli s největším počtem zápasů v reprezentačním dresu. Na Slovensku nastoupil k 116. duelu za národní tým a definitivně překonal Davida Beckhama. Úplné prvenství drží gólman Peter Schilton se 125 zápasy.

První dějství v Trnavě nepřineslo jedinou střelu na branku. V 57. minutě obdržel za faul na Kanea druhou žlutou kartu domácí stoper Škrtel a Slovensko muselo odolávat tlaku Angličanů v deseti.

Už to vypadalo, že domácí i v oslabení udrží cenný bod, když je zachránila i tyč po střele Lallany, v páté minutě nastavení ale právě fotbalista Liverpoolu prvním reprezentačním gólem rozhodl o tříbodovém zisku Anglie.

Polsko vedlo po poločase v Kazachstánu 2:0 po gólech Kapustky a Lewandowského z penalty, z Astany si ale odvezlo pouze bod. Po přestávce se totiž dvakrát prosadil Chižničenko. Stejný osud postihl Litvu proti Slovinsku, za které v nastavení srovnal Cesar. Dánsko porazilo 1:0 Arménii gólem Eriksena, který mohl v 72. minutě pojistit výhru z penalty, gólmana Beglarjana však nepřekonal.

Malta šla do šaten o poločasové přestávce s nadějným stavem 1:1 se Skotskem, druhou půli ale ovládli hosté a nakonec zvítězili 5:1. První skotský hattrick v kvalifikaci MS od roku 1969 vstřelil Robert Snodgrass.

V rumunské Kluži padaly góly až v závěru. V 85. minutě otevřel skóre Popa, o dvě minuty později ale vyrovnal černohorský útočník Jovetič. Rozhodnout mohl v sedmé minutě nastavení Stanciu, neproměnil ale pokutový kop.

Kvalifikace na MS 2018 ve fotbale:

Skupina C:

Serravalle: San Marino - Ázerbájdžán 0:1 (0:1)

Branka: 45. Gurbanov. Rozhodčí: Delferiére (Belg.). ČK: 53. Brolli (San Marino).

Sestavy:

San Marino: A. Simoncini - Brolli, Cesarini, D. Simoncini, Palazzi, M. Berardi - F. Berardi (73. Rinaldi), Tosi, Chiaruzzi (54. Gasperoni), Hirsch - M. Vitaioli (85. Valentini). Trenér: Manzaroli.

Ázerbájdžán: K. Agajev - Mirzabekov, Medveděv, Sadygov, Dašdemirov - Garajev - Ismajlov, Amirgulijev, Nazarov (78. Machmudov), Gurbanov (70. Alaskarov) - Ramazanov (90. Šejdajev). Trenér: Prosinečki.

Oslo: Norsko - Německo 0:3 (0:2)

Branky: 15. a 60. Müller, 45. Kimmich. Rozhodčí: Collum (Skot.).

Sestavy:

Norsko: Jarstein - Svensson, Hovland, Nordtveit, Aleesami - Tettey - Berisha, Henriksen (61. Selnäs), Johansen (67. Jenssen), Diomande - King (72. Sörloth). Trenér: Högmo.

Německo: Neuer - Kimmich, Höwedes, Hummels, Hector - Khedira (84. Weigl), Kroos - Müller, Özil, Draxler (85. Meyer) - Götze (72. Brandt). Trenér: Löw.

Skupina E:

Astana: Kazachstán - Polsko 2:2 (0:2)

Branky: 51. a 59. Chižničenko - 9. Kapustka, 35. Lewandowski z pen. Rozhodčí: Gözübüyük (Niz.).

Kodaň: Dánsko - Arménie 1:0 (1:0)

Branka: 17. Eriksen. Rozhodčí: Lechner (Rak.).

Kluž: Rumunsko - Černá Hora 1:1 (0:0)

Branky: 85. Popa - 87. Jovetič. Rozhodčí: Taylor (Angl.).

Skupina F:

Trnava: Slovensko - Anglie 0:1 (0:0)

Branka: 90.+5 Lallana. Rozhodčí: Mažič (Srb.). ČK: 57. Škrtel (SR).

Vilnius: Litva - Slovinsko 2:2 (2:0)

Branky: 32. Černych, 34. Slivka - 77. Krhin, 90.+3 Cesar. Rozhodčí: Soares Dias (Portug.)

Ta'Qali: Malta - Skotsko 1:5 (1:1)

Branky: 14. Effiong - 10., 61. z pen. a 84. Snodgrass, 53. Martin, 78. Fletcher. Rozhodčí: Aranovskij (Ukr.). ČK: 59. Caruana, 90.+1 Gambin (oba Malta).