Slováci velebí legionáře z české ligy. Díky nim zdolali Kypr a mají druhou výhru

7. 9. 2021 23:08
Fotbalisté Slovenska zdolali v kvalifikaci o postup na MS 2022 Kypr 2:0, když obě branky vstřelili hráči působící v české lize. Svěřenci trenéra Štefana Tarkoviče získali ve skupině druhou výhru a uchovali si reálnou naději na postup.
Slovenský útočník Ivan Schranz slaví gól, kterým otevřel skóre kvalifikačního duelu s Kyprem | Foto: Reuters

Slovensko vsítilo obě branky až ve druhé půli. Nejprve se trefil slávistický útočník Schranz a po něm liberecký obránce Koscelník. Výběr trenéra Tarkoviče ztrácí čtyři body na Chorvatsko a vedoucí Rusko. Chorvaté porazili Slovinsko 3:0, Rusko zdolalo Maltu 2:0.

Nizozemsko rozdrtilo i zásluhou hattricku Memphise Dempaye Turecko 6:1. "Oranjes" dali úvodní gól už po necelé minutě, kdy Klaasen zužitkoval Depayovu přihrávku.

Letní posila Barcelony se následně proměnila ve střelce. V 16. minutě zvýšila na 2:0 a ve 38. minutě proměnila pokutový kop. Hattrick dokonal Depay devět minut po přestávce. To už hosté hráli v oslabení, jelikož minutu před koncem prvního poločasu obdržel stoper Söyüncü druhou žlutou kartu. Za domácí poté skórovali střídající Gil a Malen, poslední slovo měl hostující Ünder.

Nizozemcům patří ve skupině G první místo díky lepšímu skóre před Norskem. Seveřané zdolali Gibraltar 5:1, třikrát se mezi střelce zapsal jednadvacetiletý kanonýr Haaland. Černá Hora remizovala s Lotyšskem bez branek.

Semifinalisté posledního Eura Dánové zůstali po šesti kvalifikačních zápasech stoprocentní, Izrael rozstříleli 5:0. O výhře rozhodli už v prvním poločase. Na kodaňském stadionu Parken se postupně prosadili Poulsen, Kjaer a Skov Olsen. Po změně stran skórovali Delaney a v nastavení Cornelius.

Seveřané, přemožitelé Česka na ME, jsou v čele skupiny F o sedm bodů před Skoty, kteří porazili ve Vídni Rakousko 1:0. Jediný gól obstaral po půlhodině hry Dykes z penalty. Faerské ostrovy zdolaly Moldavsko 2:1.

Úřadující mistři světa z Francie porazili Finsko 2:0, dvěma góly rozhodl Antoine Griezmann. Svůj tým poslal do vedení ve 25. minutě, pojistku přidal devět minut po změně stran.

"Les Bleus" neprohráli ani šesté utkání v kvalifikaci a skupinu D vedou o sedm bodů před Ukrajinou a právě Finskem. Ukrajina, kterou ve středu čeká přípravný zápas s Českem v Plzni, sehrála o duel méně, Seveřané dokonce o dva.

Portugalsko i bez Cristiana Ronalda vyhrálo v Ázerbájdžánu 3:0. Šestatřicetiletý hvězdný útočník minulou středu dvěma góly v závěru zařídil obrat a vítězství 2:1 nad Iry. Zároveň překonal světový rekord v počtu reprezentačních branek. Se 111 zásahy překonal o dva góly Íránce Alího Daeího.

Vedení týmu jej následně uvolnilo pro zbytek srazu, aby se mohl dříve připojit ke svému staronovému mužstvu Manchesteru United. Vynechal tak přípravný duel proti Kataru, který Portugalci ovládli 3:1. Do utkání v Ázerbájdžánu nemohl zasáhnout kvůli karetnímu trestu.

Tým z Pyrenejského poloostrova rozhodl v Baku o plném bodovém zisku v rozmezí 26. až 31. minuty, kdy se trefili Silvové Bernardo a André. Konečný výsledek stanovil v 75. minutě Jota.

Portugalsko triumfovalo potřetí za sebou a vede skupinu A o dva body před Srbskem, jež v Irsku remizovalo 1:1. Hosté přišli v Dublinu o vítězství v 87. minutě, kdy si dal vlastní branku Milenkovič.

Kvalifikace MS 2022 ve fotbale:

Skupina A:

Ázerbájdžán - Portugalsko 0:3 (0:2)

Branky: 26. B. Silva, 31. A. Silva, 75. Jota.

Irsko - Srbsko 1:1 (0:1)

Branky: 87. vlastní Milenkovič - 21. Milinkovič-Savič.

Branky: 25. a 54. Griezmann.

Bosna a Hercegovina - Kazachstán 2:2 (0:0)

Branky: 74. Pjanič z pen., 86. Menalo - 52. Kuat, 90.+5 Zajnutdinov.

Dánsko - Izrael 5:0 (3:0)

Branky: 28. Poulsen, 31. Kjaer, 41. Skov Olsen, 58. Delaney, 90.+1 Cornelius.

Rakousko - Skotsko 0:1 (0:1)

Branka: 30. Dykes z pen.

Faerské ostrovy - Moldavsko 2:1 (0:0)

Branky: 68. Olsen, 72. Vatnsdal - 84. Milinceanu.

Nizozemsko - Turecko 6:1 (3:0)

Branky: 16., 38. z pen. a 54. Depay, 1. Klaasen, 80. Til, 90. Malen - 90.+2 Ünder. ČK: 44. Söyüncü (Turecko).

Norsko - Gibraltar 5:1 (3:1)

Branky: 27., 39. a 90.+1 Haaland, 23. Thorstvedt, 59. Sorloth - 43. Styche.

Černá Hora - Lotyšsko 0:0

1. Nizozemsko 6 4 1 1 22:6 13
2. Norsko 6 4 1 1 12:5 13
3. Turecko 6 3 2 1 16:13 11
4. Černá Hora 6 2 2 2 8:9 8
5. Lotyšsko 6 1 2 3 7:10 5