Senzace dokonána. Belgie nepřetlačila Chorvatsko a loučí se, trenér hned rezignoval

Aktualizováno 1. 12. 2022 19:22
Obhájce bronzu Belgie po remíze 0:0 s Chorvatskem skončila na fotbalovém MS už ve skupině. Naopak úřadující vicemistři světa postoupili do osmifinále. Z prvního místa jde dál Maroko, které porazilo Kanadu 2:1 a v play off je po 36 letech.
Belgičtí fotbalisté Axel Witsel a Jan Vertonghen vstřebávají zklamání z vyřazení z MS 2022 už ve skupině | Foto: Reuters

Souboj dvou medailistů z předchozího světového turnaje v Rusku nabídl zejména ve druhém poločase řadu šancí, žádná z nich však neskončila gólem.

Po čtvrthodině hry Carrasco fauloval ve vápně Kramariče a rozhodčí Taylor nařídil pro Chorvatsko penaltu. Kapitán Modrič se postavil proti spoluhráči z Realu Madrid brankáři Courtoisovi.

Do hry však zasáhl videorozhodčí a sudí Taylor po zhlédnutí opakovaných záběrů pokutový kop odvolal kvůli těsnému ofsajdu, který předcházel faulu.

Ve druhé půli střídající kanonýr Lukaku hlavičkoval do náruče gólmana Livakoviče. Následně převzali iniciativu obhájci stříbra, Cortouis ale při svém 100. reprezentačním startu "Rudé ďábly" podržel. Nejprve vytáhl Kovačičův pokus nad branku a potom vyrazil Brozovičovu i Modričovu střelu.

Následně zahazoval velké šance Lukaku. Po hodině hry se k němu odrazil míč ve vápně, jenže hráč Interu Milán nastřelil tyč. Přesně nezamířil ani v 87. minutě, kdy se od něho odrazil balon vedle tyče. Pak ho v malém vápně našel střídající Thorgan Hazard, jenže Lukaku si jeho centr ideálně nezpracoval a Livakovič míč včas chytil.

V nastavení se s 68 trefami historicky nejlepší střelec Belgie natahoval po míči, ten mu ale včasným skluzem sebral stoper Gvardiol, hrající kvůli zlomenému nosu v ochranné masce.

Ihned po vyřazení rezignoval trenér "Rudých ďáblů" Roberto Martínez. "Byl to můj poslední zápas s národním týmem," potvrdil španělský odborník.

Rozhodnutí prý učinil už před začátkem turnaje v Kataru. "Po třetím místě na mistrovství světa 2018 jsem měl spoustu nabídek, ale chtěl jsem zůstat loajální a dodržet kontrakt. Teď naše cesta skončila. Mé rozhodnutí ale nemá nic společného s vyřazením," ujistil Martínez.

Kanada se bodu nedočkala

Maroko poslal už ve 4. minutě do vedení Hakím Zijach a v polovině úvodního dějství přidal pojistku Júsuf Nasjrí. Ve 40. minutě Kanaďané po vlastním gólu Najífa Adžuirda snížili. Africký tým si ještě do přestávky mohl vzít dvougólové vedení zpět, Nasjrího trefa ale neplatila kvůli tomu, že spoluhráč Adžuird stínil brankáři.

Přestože už před zápasem neměly Javorové listy naději na postup, hnaly se po přestávce za vyrovnáním. V 71. minutě jim scházely k vyrovnání centimetry. Hutchinson hlavičkoval do břevna, od něhož se míč odrazil do země a celým objemem jen těsně nepřešel brankovou čáru. Dorážející Johnston poslal balon nad.

Maročané s vypětím sil výhru uhájili, navázali na nečekané vítězství nad Belgií a ovládli skupinu bez porážky se sedmi body. Při své šesté účasti na světovém šampionátu teprve podruhé prošli do vyřazovacích bojů, kde dosud byli jen v roce 1986.

"Chtěli jsme přepsat historii. Vyhrát skupinu, to nedokáže každý. Měli jsme ve skupině vicemistry světa a semifinalisty minulého mistrovství a dokázali jsme se proti nim prosadit. Zasloužili jsme si postoupit," rozplýval se trenér Maročanů Valíd Radžradžuí.

Kanaďané na MS nebodovali ani při své druhé účasti a prohráli všech šest dosavadních duelů.

Mistrovství světa ve fotbale - skupina F:

Chorvatsko - Belgie 0:0

Rozhodčí: Taylor - Beswick, Nunn (všichni Angl.) - Fritz (video, Něm.). ŽK: Dendoncker (Belgie). Diváci: 43.984.

Chorvatsko: Livakovič - Juranovič, Lovren, Gvardiol, Sosa - Modrič, Brozovič, Kovačič (90.+2 Majer) - Kramarič (64. Pašalič), Livaja (64. Petkovič), Perišič. Trenér: Dalič.

Belgie: Courtois - Dendoncker (72. Tielemans), Alderweireld, Vertonghen - Meunier (87. E. Hazard), De Bruyne, Witsel, Castagne - Trossard (59. T. Hazard), Mertens (46. Lukaku), Carrasco (72. Doku). Trenér: Martínez.

Kanada - Maroko 1:2 (1:2)

Branky: 40. vlastní Adžuird - 4. Zijach, 23. Nasjrí. Rozhodčí: Claus - Figueiredo, Manis (všichni Braz.) - Bascunan (video, Chile). ŽK: Hoilett, Osorio, Adekugbe, Vitória (všichni Kanada). Diváci: 43.102.

Kanada: Borjan - Johnston, Vitória, Miller, Adekugbe (61. Koné) - Davies, Osorio (65. Laryea), Kaye (60. Hutchinson), Buchanan - Hoilett (76. Wotherspoon), Larin (60. David). Trenér: Herdman.

Maroko: Bunú - Hakimí (85. Džabrání), Adžuird, Saís, Mazráví - Amrabat - Únahí (77. Jamík), Sabirí (65. Amallá) - Zijach (76. Hamdallá), Nasjrí, Búfál (65. Abuchlál). Trenér: Radžradžuí.