Belgičané dali sbohem vysněnému finále. Francie se nadechuje k dalšímu milníku

Cesta belgických fotbalistů k vysněnému titulu skončila v semifinále. Jejich fanynky porážka s Francií bolela.
Úterní zápas skončil 1:0. Rozhodl gól Samuela Umtitiho z 51. minuty.
Duel sledovali nejvyšší představitelé obou soupeřů: královna Mathilde Belgická s králem Filipem Belgickým a francouzský prezident Emmanuel Macron.
Francouzi si o zlato z MS si zahraje potřetí v historii.
V nedělním finále v Moskvě narazí na vítěze středečního druhého semifinále mezi Chorvatskem a Anglií.
Foto: ČTK
Reuters ČTK Sport Reuters, ČTK, Sport
10. 7. 2018 23:00
Prohlédněte si fotografie z prvního semifinále fotbalového MS mezi hráči Francie a Belgie.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy