Rusové v ráži. Po pěti gólech Saúdské Arábii se trefili třikrát do sítě Egypta a mají druhou výhru

19. 6. 2018 22:04
Za Egypt už nastoupil i hvězdný útočník Mohamed Salah, z penalty však jen korigoval výsledek.
Rusové slaví první gól v zápase s Egyptem na MS 2018
Rusové slaví první gól v zápase s Egyptem na MS 2018 | Foto: Reuters

Petrohrad - Fotbalisté Ruska porazili po vydařeném druhém poločase v druhém utkání na domácím mistrovství světa Egypt 3:1 a jsou blízko postupu. Pokud ve středu neprohraje Uruguay se Saúdskou Arábií, budou mít Rusové už před závěrečným zápasem ve skupině A jistotu první účasti v osmifinále od roku 1986.

Egyptu se nepovedlo vyhrát na mistrovství světa ani na šestý pokus. Do klíčového duelu přitom v jeho dresu nastoupil v základní sestavě nejlepší střelec a hráč anglické ligy Muhammad Salah a při debutu na šampionátu vstřelil jediný gól svého týmu z penalty, jímž uzavřel skóre.

Na druhé straně dostali oproti zápasu se Saúdskou Arábií (5:0) od začátku příležitost Denis Čeryšev a Arťom Dzjuba a trenérovi Stanislavu Čerčesovovi volba vyšla na výbornou, neboť oba skórovali. Ještě předtím otevřel skóre vlastním gólem Ahmad Fasí.

Rusko do zápasu vstoupilo aktivněji a v prvním poločase mělo optickou převahu, gólovou šanci si však nevypracovalo. Ohrozit gólmana Muhammada Šanávího se pokusili například Ignaševič, Golovin nebo Čeryšev, jejich pokusům ale scházela razance či přesnost. Na druhé straně se osmělili Hasan, Muhsín a v závěru poločasu střelou z otočky Salah, avšak ani oni nenadělali gólmanovi Igoru Akinfejevovi problémy.

Start druhého dějství už přinesl změnu skóre. Šanáví vyrazil centr jen k Romanu Zobninovi a jeho nepřesnou skákavou střelu si do vlastní branky srazil kapitán Fasí. Už pět nešťastníků překonalo na MS v Rusku svého gólmana, k dorovnání rekordu z MS 1998 ve Francii chybí jediný zásah.

Dvěma góly v rozmezí tří minut pak Rusové zápas rozhodli. Nejprve Fernandes přihrávkou pod sebe našel před brankou Čeryševa a ten dal třetí gól na turnaji. V 62. minutě bylo s africkým celkem ještě hůř. Vytáhlý útočník Dzjuba si hrudí zpracoval centr, obehrál obránce Gabra a vystřelil neomylně k tyči. Rusko dalo v prvních dvou zápasech osm branek, což se naposledy pořádající zemi povedlo v roce 1934 Itálii.

Čtvrt hodiny před koncem se dostal ke slovu Salah. Po faulu na něj nejprve sudí Caceres nařídil přímý kop, po debatě s rozhodčím u videa ale změnil verdikt na penaltu, kterou egyptská hvězda s přehledem proměnila. Ruští fotbalisté tak inkasovali z první střely na jejich branku na turnaji.

Mistrovství světa ve fotbale - skupina A:

Rusko - Egypt 3:1 (0:0)

Branky: 47. vlastní Fasí, 59. Čeryšev, 62. Dzjuba - 73. Salah z pen. Rozhodčí: Caceres - Cardozo, Zorrilla (všichni Parag.) - Irrati (video, It.). ŽK: Smolov - Hasan. Diváci: 64.468.

Rusko: Akinfejev - Fernandes, Kutěpov, Ignaševič, Žirkov (86. Kudrjašov) - Zobnin, Gazinskij - Samedov, Golovin, Čeryšev (74. Kuzjajev) - Dzjuba (79. Smolov). Trenér: Čerčesov.

Egypt: Šanáví - Fasí, Gabr, Hegází, Abdal Šáfí - Hamad, Alnaní (64. Vardá) - Salah, Saíd, Hasan (68. Subhí) - Muhsín (82. Abdal Munaím). Trenér: Cúper.