Rusové se chystají ohromit svět, bídné reprezentaci navzdory. Startuje fotbalové mistrovství světa

Jiří Škuba Jiří Škuba
14. 6. 2018 6:15
Zápasem domácího Ruska a Saúdské Arábie dnes v 17.00 na Stadionu Lužniki odstartuje mistrovství světa ve fotbale.
Stadion Lužniki
Stadion Lužniki | Foto: ČTK

Moskva - Má to být velkolepý, úspěšný a bezpečný šampionát. Rusové za mistrovství světa, které otevřou dnešním zápasem proti Saúdské Arábii, utratili v přepočtu téměř 250 miliard korun. A cíl je jasný: chtějí se ukázat v jiném, moderním, západními médii "nefiltrovaném" světle.

A to doslova. Součástí okázalé prezentace jsou každodenní světelné show, které vykreslují fotbalová témata a obrazy na budovu centrální výstavní síně Manéž poblíž Rudého náměstí.

Více než milion fanoušků a tisíce novinářů mají přivítat "vymazlená" ruská města západního střihu. Rusové dychtí rozbít stereotypy o zemi s autoritářským režimem, o ponuré postkomunistické velmoci, která si ještě donedávna pěstovala svůj centrálně řízený dopingový systém.

"Fanoušci z celého světa se vrátí domů s úplně jiným obrazem o Rusku, než s jakým sem přijeli. Vnímání cizinců se díky mistrovství změní," přitakává Arťom, moskevský rodák ve středním věku.

Ještě hodiny před slavnostním zahájením fotbalového šampionátu, o které se ve čtvrtek postarají britský zpěvák Robbie Williams, ruská sopranistka Aida Garifullinová a fotbalová legenda Ronaldo, se v Moskvě horečně uklízelo. A když třeba dojdou čisticí vozy, není problém - organizátoři si umějí poradit.

Kropiči v Moskvě
Kropiči v Moskvě | Foto: Jiří Škuba

Mistrovství světa má být podle ruských politologů podobnou exhibicí, jakou byly pro Číňany olympijské hry v Pekingu před deseti lety.

"Svět, který přijede příští rok do Ruska, milion a půl lidí ze všech koutů zeměkoule, objeví, že Rusko je vstřícná země, kde si můžete užívat fotbal s domácími Rusy," prohlásil šéf Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino.

V každém případě ruská metropole udělala za poslední roky ohromný pokrok. Je otázkou, zda v posledních týdnech neproběhl v ulicích masový zátah jako v roce 1980, kdy tehdejší režim po dobu olympiády z hlavního města vysídlil "příživníky, alkoholiky, nádražní prostitutky, recidivisty a nelegální migranty". Nicméně Moskva skutečně udivuje - centrum města je příjemné a čisté, na nádražní prostitutku nenarazíte, ani kdybyste po ní náhodou pátrali.

"Po letech vidím nové město. Úplně perfektní, jsem mile překvapený. Projel jsem se i metrem, které je famózní. Zážitek. Prošel jsme si centrum, je krásné," pochvaloval si bývalý reprezentační záložník Lukáš Zelenka, který se do Moskvy vrátil po sedmnácti letech. 

Rusům na jejich image záleží víc než na výsledcích jejich Sborné. Zas takové překvapení to ale není. Ruský národní tým, jehož zápas se Saúdskou Arábií dnes v 17.00 celé mistrovství slavnostně otevře, svět asi zrovna neohromí.

Svěřenci trenéra Čerčesova nevyhráli posledních sedm zápasů a nemusí jim pomoci ani to, že jsou v jedné z nejlehčích skupin historie mistrovství světa, jak partu Rusů, Saudů, Egypťanů a Uruguayců škodolibě nazývají někteří fotbaloví experti. Domácí klesli až na 70. místo žebříčku FIFA a jsou nejníže ze všech 32 účastníků turnaje. Saúdská Arábie je na tom jen o tři pozice lépe.

Sborné ostatně příliš nevěří ani ruský prezident Vladimir Putin. "Bohužel musím uznat, že sborná nemá v poslední době dobré výsledky," nechal se slyšet šéf Kremlu. Ochlazení ruského fotbalového nacionalismu je znát i z titulních stránek největších sportovních médií, z nichž se den před zápasem místo ruských borců usmívají Messi, Ronaldo a Neymar.

Domácí Sborná vyrazí do domácího šampionátu s ligovým výběrem, mimo ruskou soutěž působí pouze brankář Vladimir Gabulov z FC Bruggy a záložník Denis Čeryšev z Villarrealu.

A místo bojového nadšení jedou v médiích diskuse, proč trenér Čerčesov nakonec nenominoval obránce Konstantina Rausche, který přitom v lednu s vidinou účasti na světovém šampionátu přestoupil z bundesligového Kolína nad Rýnem do Dynama Moskva.

Samozvaní kozáci dohlédnou na fotbalové fanoušky. Biče prý nechají doma

Ruské úřady vyzvaly samozvané kozáky, aby pomohli policii kontrolovat davy fanoušků na fotbalovém mistrovství světa. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Ve sněmovně vznikne pracovní skupina, která má bránit obstrukcím

Ve sněmovně vznikne pracovní skupina, která by měla bránit paralýze dolní komory obstrukcemi, řekla Deníku N předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Řídit by ji měl místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Skupina by se měla zabývat i potenciálními změnami jednacího řádu. Činnost komory v posledních měsících opoziční obstrukce několikrát zcela zablokovaly.

Sněmovnu letos zbrzdily obstrukce například v únoru, kdy opoziční SPD blokovala přijetí novely pandemického zákona. Hnutí bojovalo v posledních týdnech i proti snížení plateb za státní pojištěnce, stejně tak mu vadí i možné zavedení korespondenční volby. Opozice brzdila i odklad účinnosti klíčových částí nového stavebního zákona či projednávání novely zákona o střetu zájmů. Výjimkou nejsou dlouhé pauzy pro porady klubů či několikahodinové přednášení návrhů ohledně programu jednání.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Ministr Stanjura nařídil přezkum loňského prominutí DPH u plynu a elektřiny

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nařídil na základě vnějšího podnětu přezkoumat rozhodnutí své předchůdkyně Aleny Schillerové (ANO), které se týkalo prominutí DPH u plynu a elektřiny za listopad a prosinec. Cílem přezkumu je zejména ověření zákonnosti toho, zda lze skokový nárůst cen energií v posledním čtvrtletí loňského roku objektivně vykládat jako mimořádnou událost, která je ze zákona nezbytná k vydání generálního pardonu ministra financí. Uvedlo to ministerstvo. Na přezkum upozornila Česká televize. 

O prominutí DPH z dodání elektřiny a plynu rozhodla Schillerová generálním pardonem loni 20. října s cílem reagovat prominutím daně na skokový růst cen energií, a pomoci tak plošně domácnostem s rostoucími výdaji na bydlení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vnitřně vysídlených bylo loni přes 59 milionů lidí, nejvíce v historii. Polovinu tvořily děti

Konflikty a přírodní katastrofy donutily loni další miliony lidí opustit své domovy. Ve vlasti, ale mimo svůj domov, žilo loni 59,1 milionu lidí, což je nejvyšší číslo v historii. Téměř polovina z nich byly děti, uvádí dnes zveřejněná zpráva Centra pro vnitřně vysídlené osoby (IDMC) při Norské radě pro uprchlíky (NRC).

Naprostá většina vnitřně vysídlených, 53,2 milionu lidí, odešla kvůli válečným konfliktům nebo násilí probíhajícímu v 59 zemích světa. Dalších 5,9 milionu lidí přinutila ke stěhování přírodní katastrofa, nejčastěji bouře, povodně a požáry. Během loňského roku IDMC zaznamenala přes 38 milionů vynucených stěhování, přičemž někteří lidé museli prchat opakovaně.

Kvůli konfliktům a násilí jsou lidé nejčastěji vnitřně vysídleni ve střední Africe, Střední Americe, v Afghánistánu, Sýrii nebo Barmě. Přírodní katastrofy a důsledky klimatických změn nejhůře dopadají na obyvatele Asie. Šest milionů vnitřně vysídlených žije v Číně nebo na Filipínách, pět milionů v Indii. Zhruba půl milionu lidí opustilo kvůli klimatu své domovy také v Brazílii nebo ve Spojených státech.

Letošní vydání zprávy klade zvláštní důraz na situaci dětí. Zhruba 25,2 milionu vnitřně vysídlených jsou děti do 18 let. Pokud se do statistik započtou mladí až do 25 let, je jich 33 milionů ve 104 zemích.

"Důsledky jejich vysídlení dalece přesahují jejich bezprostřední bezpečnost, blahobyt a vzdělání. Zdravé a šťastné dítě s větší pravděpodobností přispěje ke spravedlivé společnosti a fungující ekonomice," uvádí IDMC.

Zpráva pracuje s daty za rok 2021, a proto nezahrnuje dopady války na Ukrajině, která začala ruskou invazí 24. února letošního roku. Zpráva tento konflikt ale v závěru zmiňuje a řadí ho mezi nejhorší migrační krize na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy