Ruský blog: Famózní Ronaldo připomněl, že žijeme v unikátní fotbalové éře

Karel Häring Karel Häring
16. 6. 2018 10:02
Cristiano Ronaldo není oblíbencem všech. Ne každému se zamlouvá jeho extrémně sebevědomé a egoistické vystupování, ovšem patří do úzké skupiny nejlepších fotbalistů v historii. Co dalšího nám rodák z Madeiry na šampionátu v Rusku ještě nabídne?
Cristiano Ronaldo
Cristiano Ronaldo | Foto: Reuters

Blog - Jedno je jisté, slavnostní zahájení mistrovství světa se neodehrálo ve čtvrtek v Moskvě, ale až v pátek v Soči bez přítomnosti Robbieho Williamse a blikajících štítů či surfů. Jeho song Let Me Entertain You převedli z reproduktorů přímo na trávník aktéři velkolepého spektáklu. Královsky nás pobavili.

Duel Portugalska se Španělskem se zařadil mezi nejlepší zápasy na velkých turnajích za mnoho let. Měl v sobě všechno, co má mít. Nasazení, góly, chyby, kontroverze, ale především vysokou kvalitu a výjimečné individuální výkony.

Diego Costa na straně Španělů byl skvělý. Předvedl typický "costovský" výkon. Jednoduše řečeno, když jde za svým cílem, tak vás škrábne, štípne, bouchne, kopne a pak čeká, co sudí dovolí. Jeho vyrovnávací gól (po vražení do Pepeho) uznal i s posvěcením videorozhodčího. Kdyby Portugalci nevyrovnali, byl by hlavní postavou pyrenejského derby on.

Jenže Cristiano Ronaldo tak nerad nechává někoho jiného v záři reflektorů (vzpomeňme si na finále Ligy mistrů, po kterém byl oslovován Gareth Bale a Portugalcova radost nebyla až tak euforická jako jindy). Nicméně páteční večer v Soči ukradl pro sebe.

Fotbal je sice kolektivní sport, ovšem výjimeční hráči vám vyhrají zápasy sami. Schválně, kdo vlastně z Portugalců kromě CR7 nějak výrazně vyčníval? Většinu zápasu dobře bránili a vyráželi do protiútoků. Ale góly nepadly po nějakých vypracovaných akcích.

Před prvním si došel Ronaldo pro penaltu. Ano, chtěl ji. Využil nešikovnosti spoluhráče z Realu a dostal šanci předvést to, co také zvládá. Položit se do vzduchu a zbytek už zajistí gravitace. Pokutový kop sebevědomě proměnil.

Druhý gól? Jen zkusil vystřelit, zbytek obstaral brankář David de Gea. I na jednoho z nejlepších gólmanů světa přišla "kariusovská" chyba.

A pak je tu třetí gól. Znovu souboj, který se mohl a nemusel pískat. Ronaldo si postaví míč, dvakrát třikrát se zhluboka nadechl a vydechl. Z předchozích čtyřiačtyřiceti přímých kopů na velkých turnajích se netrefil ani jednou. Vystřelí a De Gea nemá šanci. Cristiano Ronaldo-Španělsko 3:3.

Rodák z Madeiry není oblíbencem všech. Ne každému se zamlouvá jeho extrémně sebevědomé a egoistické vystupování (bez toho by nebyl tam, kde je), přehrávaná, až teatrální gesta. Ale patří do úzké skupiny nejlepších hráčů fotbalové historie.

Spolu s Lionelem Messim, který jde do akce v sobotu odpoledne. Uvidíme, co předvede, nicméně jisté je, že díky těmto dvěma unikátním hráčům žijeme v úžasné fotbalové době, která se hned tak nemusí opakovat. Jejich vzájemné dostihy je ženou vpřed a nám nabízí vrcholné zážitky. Fotbalové umění v nejčistší podobě servírují s takovou pravidelností a samozřejmostí, že je občas složité vymýšlet a originálně popisovat znovu a znovu jejich představení.

Fakt, že se Ronaldo jako první hráč v historii trefil na osmi různých velkých turnajích (MS a EURO) připomíná, že už z pohledu fotbalové kariéry není nejmladší. Je mu třiatřicet let, zatímco Messi oslaví za osm dní 31. narozeniny. Tohle je zřejmě poslední šampionát, na kterém se představí oba.

Možná trochu smutné pomyšlení, o to intenzivnější ale může být prožitek toho, co nám ještě v Rusku nabídnou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy