"Nezapomeňte si očistit boty." Zhrzení Francouzi použili Messiho dres jako rohožku

Rudolf Černík Rudolf Černík
23. 12. 2022 10:46
Francouzi stále těžko koušou porážku ve finále fotbalového mistrovství světa v Kataru od Argentiny. Svědčí o tom i chování jistého majitele restaurace.

Hrdina nových šampionů Lionel Messi si užívá bouřlivých oslav s nadšenými fanoušky v Argentině, ale za pár dní se bude muset vrátit do Francie.

Jeho zaměstnavatelem je totiž Paris St. Germain a je otázkou, jak ho v zemi galského kohouta přivítají.

Francouzi se totiž stále nepřenesli přes to, že právě Messi byl strůjcem vítězství ve finále turnaje. Jeden z majitelů restaurace umístil ke vchodu do svého podniku na zem Messiho dres s třicítkou a k němu nápis: "Nezapomeňte si při vstupu očistit boty."

Soudě podle toho, jak je bílý trikot zašpiněný, uposlechl výzvy nejeden zhrzený návštěvník restaurace…

Argentinci ale nejspíš nemají protivníkovi co vyčítat. Brankář mistrů světa Emiliano Martinez čelí pro změnu kritice za to, že při oslavách v Buenos Aires zesměšňoval Kyliana Mbappého, největší hvězdu Francie.

Gólman totiž držel panenku s Mbappého tváří, navíc údajně organizoval výsměšnou minutu ticha za francouzského útočníka, který ve finále nasázel hattrick. 

Představitelé francouzského svazu podle ministryně sportu Amélie Oudéaová-Casteraová poslali kvůli Martínezově chování oficiální stížnost šéfovi argentinské asociace, ona sama se možná obrátí na svůj protějšek. "Bylo to velice ubohé," citovala ministryni agentura Reuters.

V Martínezově rodném městě Mar del Plata si z toho ale nic nedělají, slavného spoluobčana tam ve čtvrtek přivítalo více než sto tisíc lidí. Centrem slavnosti byla pláž Las Toscas, kde se zápasy z Kataru včetně finálového triumfu Argentiny nad Francií během šampionátu přenášely. Policisté podle médií museli uzavřít několik ulic, aby zabránili chaosu.

"Od chvíle, kdy jsem poprvé stál v brance národního týmu, bylo mým cílem přivézt sem do Mar del Plata titul," řekl třicetiletý Martínez před davem v proslulém letovisku. A vyslyšel přání, aby předvedl stejně jako v Kataru svůj "taneček", když Aurélien Tchouaméni svou penaltu namířil vedle.

Brankář Aston Villy vychytal v penaltovém rozstřelu nejen francouzské obhájce titulu, ale i ve čtvrtfinále Nizozemce a stal se nejlepším gólmanem turnaje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Antimonopolní úřad oslovil kvůli vyšetřování růstu cen potravin 200 firem

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se zabývá 40 podněty ohledně nepřiměřeného růstu cen potravin. Kromě toho vede vlastní vyšetřování, které má zmapovat strukturu trhu a cenový vývoj v celém řetězci od zemědělce až po prodej konečnému zákazníkovi. V souvislosti s tímto vyšetřováním už úřad oslovil 200 firem ze všech částí výrobního, zpracovatelského a prodejního řetězce. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

"Úřad provádí zrychlené šetření týkající se konkrétně mouky, másla, mléka, vajec a kuřecího masa, a to v celém vertikálním řetězci od prvovýrobců přes zpracovatele až po maloobchodní prodejce. V této souvislosti už si úřad vyžádal informace od téměř dvou set podnikatelských subjektů, v současné době pak oslovuje profesní a oborová sdružení v zemědělském a potravinářském sektoru," uvedl ve zprávě předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Smyslem tohoto vyšetřování je zjistit, v které části výroby a prodeje potravin se ceny zvyšovaly cen a zda u některých firem nešlo o protisoutěžní jednání. Úřad konstatoval, že po narušení dodavatelských řetězců v době pandemie covidu a po začátku války na Ukrajině se skokové zvýšení nákladů přelévá postupně od prvovýrobců, tedy zemědělců přes zpracovatele až na koncového spotřebitele.

"Přestože ve většině případů je zdražení nejspíše výsledkem navýšení cen vstupů ve všech stupních výrobně-zpracovatelského a odbytového řetězce, v některých případech nelze vyloučit, že na růstu cen se mohly podepsat i zakázané dohody nebo zneužití dominantního postavení některých podniků, případně zneužití takzvané významné tržní síly," uvedl Mlsna.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil padesát tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50 tisíc, oznámily v pondělí turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí.

Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP. Evropská komise přislíbila poskytnout na rekonstrukci Turecka jednu miliardu eur (zhruba 24 miliard Kč).

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Pošta by mohla propustit až 4000 lidí, tvrdí odboráři

Česká pošta by podle odhadu odborářů mohla v polovině roku propustit až 4000 z celkem 25 000 lidí. Většinou půjde o zaměstnance z 300 rušených poboček, ale i další profese. Uvedl to předseda Odborového hnutí zaměstnanců České pošty Evžen Dvorský. Hnutí, které patří k menším odborovým centrálám na poště, zároveň ode dneška zahájilo stávkovou pohotovost. Další odborové organizace se k vyhlášení stávkové pohotovosti podle informací ČTK nepřipojily.

"Ke stávkové pohotovosti vyhlášené panem Dvorským se nepřipojujeme. Situaci České pošty, pošťáků a podmínky pro poskytování veřejných poštovních služeb řešíme dlouhodobě, vynakládáme velké úsilí pro změnu systému financování veřejných poštovních služeb ze strany státu. Nesouhlasíme s připravovaným rušením pracovních pozic, máme obavy z přetěžování zaměstnanců a ze zhoršení dostupnosti a kvality poštovních služeb," řekla předsedkyně největší odborové centrály, Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb, Jindřiška Budweiserová.

Odboráři již v lednu podle Budweiserové předali poslancům i ministrům petici s 27 500 podpisy, aby se situací na poště zabývali. Tuto středu se má podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) situací na poště a její plánovanou transformací zabývat vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy