Proti týmu, který Češi ještě neporazili. Švédové sklízí ovoce zlatého Eura v Praze

Sport ČTK Sport, ČTK
26. 11. 2021 22:19
V hokeji jsou Švédové nejčastějším soupeřem českého národního týmu, na trávníku se obě země tak často nepotkávají. V březnu na sebe narazí v semifinále baráže o postup na fotbalové mistrovství světa 2022 v Kataru, hrát se bude na severu Evropy. Podívejte se na představení švédského soupeře.
Zlatan Ibrahimovic v kvalifikaci o MS 2022.
Zlatan Ibrahimovic v kvalifikaci o MS 2022. | Foto: Reuters

Švédové byli v roce 1904 mezi zakládajícími členy FIFA a v prvním oficiálním zápase rozstříleli o čtyři roky později Nory 11:3. Dvanáctkrát hráli na mistrovství světa, sedmkrát na mistrovství Evropy, kam se kvalifikují nepřetržitě od roku 2000.

V roce 1958 byli Švédové stříbrní na MS, z let 1950 a 1994 mají bronz. Třetí byli také na Euru 1992, ale v 21. století zatím nedokázali na úspěšná 90. léta v tomto stylu navázat.

Nicméně reprezentace "Tří korunek" patří stabilně mezi širší evropskou špičku a na světovém šampionátu v Rusku před třemi lety zazářila postupem do čtvrtfinále. Porazila tam Jižní Koreu, Mexiko a v osmifinále Švýcarsko, načež ji vyřadila Anglie. Na MS 2010 a 2014 švédský tým chyběl, stejně jako Češi, kteří se nekvalifikovali ani na MS 2018.

Švédové jsou v žebříčku FIFA osmnáctí, Česku patří 31. místo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Londýnská policie vyšetřuje sérii večírků v rezidenci Borise Johnsona

Londýnská policie oznámila, že vyšetřuje řadu večírků, které se konaly v rezidenci a kanceláři premiéra Borise Johnsona v době protiepidemických uzávěr.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

České firmy obchody na Ukrajině neutlumují, na místě je ale obezřetnost

České firmy podle státní agentury CzechTrade zatím své obchody na Ukrajině z důvodu tamní krize neutlumují. Situace na trhu je stále standardní, agentura nemá žádné informace, že by byly zrušené nebo zpožděné dodávky do země. Na místě je ovšem zvýšená obezřetnost. Firmy by měly objednávky dodávat až po obdržení platby a při uzavírání nových smluv by měly s právníky detailně probrat body týkající se mimořádných okolností. Uvedla to ředitelka zahraniční kanceláře CzechTrade na Ukrajině Oksana Antonenko. 

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a také v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy