Polský gambit. Cash se narodil v Anglii, ale bude reprezentovat zemi své mámy

ČTK ČTK
26. 10. 2021 18:22
Fotbalista Aston Villy Matty Cash dostal polské občanství a bude moci za novou zemi hrát už v listopadových zápasech kvalifikace o postup na mistrovství světa.
Fotbalista Aston Villy Matty Cash.
Fotbalista Aston Villy Matty Cash. | Foto: Reuters

Čtyřiadvacetiletý krajní obránce či záložník se narodil v Anglii, ale jeho matka pochází z Polska.

Polský fotbalový svaz se o Cashe zajímal už od roku 2019, kdy hrál za Nottingham. Loni přestoupil do Aston Villy, kde nastupuje pravidelně na pravém kraji obrany. Občanství oficiálně obdržel dnes.

"Je to důležitý den pro mě a mou rodinu. Chci poděkovat panu (polskému) prezidentovi (Andrzeji Dudovi), rodině a všem ostatním, kteří mi k tomu pomohli. Udělám pro tuhle zemi maximum," napsal Cash polsky na twitteru.

Polsko, jehož portugalský trenér Paulo Sousa měl o Cashe velký zájem, je ve své kvalifikační skupině druhé tři body za Anglií. V posledních dvou zápasech se utká s Andorrou a Maďarskem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy