Trápení favoritů završila Brazílie. "Kanárci" s houževnatými Švýcary pouze remizovali 1:1

17. 6. 2018 22:06
Brazílie se zařadila po bok dalších favorizovaných týmů, které do MS vstoupily nevýraznými výkony. Argentina jen remizovala s Islandem, Německo dokonce podlehlo Mexiku a "Kanárci" nevyzráli na Švýcarsko, s nímž plichtili 1:1.
Neymar v zápase Brazílie - Švýcarsko na MS 2018
Neymar v zápase Brazílie - Švýcarsko na MS 2018 | Foto: Reuters

Rostov - Fotbalisté Brazílie ve svém úvodním vystoupení na mistrovství světa v Rusku jen remizovali se Švýcarskem 1:1. Největšího favorita na zlato poslal ve 20. minutě do vedení Philippe Coutinho, ale pět minut po přestávce nečekaně srovnal Steven Zuber a v závěru "Kanárci" zahodili řadu gólových šancí. Tabulku skupiny E tak po prvních zápasech vede Srbsko, které v dalším duelu změří síly se Švýcarskem. Brazílii čeká Kostarika.

Nerozhodně skončil i jediný předchozí vzájemný souboj na MS v roce 1950. Brazílie na světových šampionátech ztratila v úvodním zápase body poprvé od roku 1978, po devíti utkáních. V letošních roce "Kanárci" poprvé nezvítězili. Švýcaři potvrdili aktuální dobrou formu a posedmé za sebou neprohráli.

V brazilské sestavě nechyběla největší hvězda Neymar, který se stihl před šampionátem uzdravit z vážného zranění nohy, v prvním poločase jej ale zastínili spoluhráči. V první velké šanci se objevil ve 12. minutě Paulinho, sám před brankářem ale špatně trefil míč.

Za osm minut už favorit vedl. Marcelův centr odvrátila obrana ke Coutinhovi a ten zpoza vápna povedenou střelou s pomocí tyče překonal Sommera. Záložník Liverpoolu se prosadil při premiéře na světovém šampionátu hned z prvního pokusu. Brazílie dala od roku 1966 na MS už 37. gól zpoza šestnáctky, což je o 11 více než jakýkoli jiný celek.

"Kanárci" se pak snažili kontrolovat hru a nepouštět Švýcary do šancí. V nastavení první půle mohl zvýšit Silva, ale hlavou po rohovém kopu zamířil nad. Švýcarsko v první půli zahrozilo jen v úvodu, kdy Dzemaili v dobré pozici střílel příliš vysoko.

Pět minut po přestávce však výběr helvétského kříže nečekaně srovnal. Po Shaqiriho rohovém kopu zůstal po lehkém přistrčení bránícího Mirandy na malém vápně nepokrytý Zuber a hlavičkou pod břevno zaznamenal čtvrtý reprezentační gól. Brazílie inkasovala po 527 minutách.

"Kanárci" byli z vyrovnání zaskočení jen chvíli a pak se snažili opět strhnout vedení na svou stranu. Jenže v 70. minutě Coutinho pálil mimo a o chvíli později rozhodčí Ramos neposoudil zákrok Švýcara Akanjiho jako penaltový.

Brazílie vystupňovala tlak, ale vítězný gól jí nebyl souzen. Neymar hlavičkoval jen do středu branky, střídajícího Firmina vychytal Sommer a Miranda pálil těsně mimo. V závěru nastavení pak Augustovu střelu vykopl obránce a Brazílie tak v součtu s nepovedeným závěrem domácího šampionátu před čtyřmi lety nevyhrála na MS potřetí za sebou.

Mistrovství světa ve fotbale - skupina E:

Brazílie - Švýcarsko 1:1 (1:0)

Branky: 20. Coutinho - 50. Zuber. Rozhodčí: Ramos - Torrentera, Hernández (všichni Mex.) - Valeri (video, It.). ŽK: Casemiro - Lichtsteiner, Schär, Behrami. Diváci: 43.109.

Brazílie: Alisson - Danilo, Silva, Miranda, Marcelo - Casemiro (60. Fernandinho), Paulinho (67. Augusto) - Willian, Coutinho, Neymar - Gabriel Jesus (70. Firmino). Trenér: Tite.

Švýcarsko: Sommer - Lichtsteiner (87. Lang), Schär, Akanji, Rodriguez - Behrami (71. Zakaria), Xhaka - Shaqiri, Dzemaili, Zuber - Seferovic (80. Embolo). Trenér: Petkovic.