Podle FIFA je 99,3 procenta rozhodnutí sudích na MS správných. Nemáme jediný skandál, upozorňuje

ČTK ČTK
29. 6. 2018 20:29
Podle šéfa sudích Coliny si veřejnost všímá pouze 0,7 procenta špatně posouzených případů, přitom drtivá většina rozhodnutí rozhodčích byla správná.
Grzegorz Krychowiak a rozhodčí Nawaf Shukralla v zápase Polsko - Senegal na MS 2018
Grzegorz Krychowiak a rozhodčí Nawaf Shukralla v zápase Polsko - Senegal na MS 2018 | Foto: Reuters

Moskva - Mezinárodní fotbalová federace FIFA si pochvaluje, že díky zavedení videoasistenta je 99,3 procenta rozhodnutí sudích na světovém šampionátu správných.

Fungování videa na turnaji si pochvaluje i šéf projektu videa v české lize Roman Hrubeš. Kritika, ke které občas trenéři na turnaji v souvislosti s videem sáhli, podle něj souvisí jen s tím, že je projekt stále teprve v začátcích a hráči, trenéři i fanoušci si na něj stále teprve zvykají.

"Vnímám to pozitivně, byť některá rozhodnutí vyvolávají otázky, jak je to nastavené, jak probíhá komunikace a podobně. Ale plusy převažují nad minusy. A ukazuje se, že to fotbal potřebuje," řekl Hrubeš ČTK. "Projekt videa je pořád nový, vyvíjí se a MS je první velký turnaj, na kterém je video v akci. Dva roky není dostatečná doba, aby se to dostalo hráčům, trenérům i divákům pod kůži," míní český expert.

Způsob využití videa zástupci některých týmů na MS kritizovali, zejména kouč íránských fotbalistů Carlos Queiroz, mluvilo se o neodpískaných penaltách v zápasech Nigérie s Argentinou, Švédska s Německem či Srbska se Švýcarskem. Podle statistik FIFA však v 48 zápasech video kontrolovalo 335 rozhodnutí, v 17 případech do hry zasáhlo a hlavní sudí dostal možnost svůj verdikt změnit.

"A nemáme jediný skandál," upozornil člen komise sudích FIFA Massimo Busacca. "Všechny zajímá jen těch 0,7 procenta rozhodnutí, ale nikdo neřeší, že 99,3 procenta rozhodnutí je správně," dodal šéf sudích FIFA Pierluigi Collina, podle něhož na minulém šampionátu byla úspěšnost jen 95 procent.

Podle Hrubeše diskuzi vzbuzovaly především situace z "šedé zóny", které pro někoho porušením pravidel jsou a pro jiného nikoli. "Pořád v tom hraje roli lidský faktor a největší problém projektu je nastavení šedé zóny, co už faul je a co ne. Co je zjevné pochybení rozhodčího a co ne. Proto jsou kolem toho diskuze a lidé se ptají, proč za tohle je penalta a za tohle ne," řekl Hrubeš.

Videoasistent ale do utkání zasahuje jen v případě, pokud jde o zjevné pochybení rozhodčích na hřišti. "Videoasistent by měl do utkání vstupovat minimálně, ale s maximálním efektem. Tedy napravovat zjevné pochybení, řekl bych skandální. Takové, na kterém by se shodli hráči obou týmů, odborníci, média," upozornil Hrubeš. "Videasistent tam není od toho, aby hledal lepší rozhodnutí. On je asistent a pomáhá jako člen týmu rozhodčích, aby utkání bylo zvládnuté co možná nejlépe," dodal.

Na šampionátu už bylo zahráváno 24 penalt, což je o šest více, než byl dosavadní rekord. "Vnímám to jako výsledek zavedení videa. Ale nemám informace, jestli sudí nedostali pokyn něco posuzovat přísněji," řekl Hrubeš.

Všiml si ale, že rozhodčí mnohem více komunikují s hráči před standardními situacemi a nabádají je, aby se vyhnuli držení, které video odhalí. "Rozhodčí jsou více proaktivní a v rámci taktiky řízení zápasu se snaží předcházet problémům. Pro žádného rozhodčího není příjemné, když se pak na doporučení videoasistenta musí jít podívat na monitor. Rozhodčí fungují jako tým a toto je součást taktiky," upozornil člen české komise sudích.

Celkově je podle něj velmi dobrá úroveň rozhodování na turnaji i od rozhodčích z jiných kontinentů, což v minulosti nebývalo vždy zvykem. "Ukázalo se, že na turnaj jsou vybráni nejlepší rozhodčí ze všech kontinentů a prošli důkladnou přípravou. Chyby jsou, ale to jsou v každé soutěži. Ale obecně rozhodčí na šampionátu podávají standardní a dobré výkony," ocenil Hrubeš.

Co videorozhodčím na turnaji závidí, tak je zázemí a technika, kterou mají k dispozici v centrále v Moskvě i na stadionu. "Ve srovnání s námi je to sci-fi, jak z Marsu. Ani nevím, jestli na tohle někdy dosáhneme, i když bychom rádi. Momentálně mají asi to nejlepší, co videoasistenti mohou mít k dispozici, podobně jako v Německu. Upřímně říkám, že to se mi líbí," dodal Hrubeš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

před 1 hodinou

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy