Odpovím, až řeknete Kosovo. Ve Španělsku plály emoce, hosty rozohnila i malá písmena

Marek Janoš Marek Janoš
2. 4. 2021 10:48
Utkání kvalifikace mezi Španělskem a Kosovem na fotbalovém MS v Kataru provázely bizarní okolnosti. Politické pozadí se promítlo i do fotbalového souboje, který vyústil v bitvu plnou emocí.
Ulice Prištiny před zápasem Kosovo - Anglie, kvalifikace o Euro 2020.
Ulice Prištiny před zápasem Kosovo - Anglie, kvalifikace o Euro 2020. | Foto: Reuters

Předzvěstí neklidného průběhu byla pohrůžka kosovské reprezentace, která odmítala k utkání proti Španělsku nastoupit, pokud nebudou před utkáním moci být vyvěšeny vlajky a zahraná skladba před utkáním nebude uvedena jako hymna Kosova.

Tento scénář byl vzhledem k oficiální španělské politice na stole. Přes tlak hostů, kteří se odkazovali na pravidla UEFA, k jeho uskutečnění nakonec nedošlo.

Důvod jednání domácích je nasnadě. Španělsko patří mezi celosvětově nejhlasitější kritiky kosovského vyhlášení nezávislosti z roku 2008. V rámci Evropské unie zastávají podobně příkrou pozici také Slovensko, Řecko a Kypr.

Největší rozruch pak vzbudila tisková konference s trenérem Bernardem Challandesem. Tiskový mluvčí Kosova odmítl zodpovědět dotaz mířící právě na kouče od reportéra španělského deníku AS.

"Koho se ptáte?" odvětil. "Kouče čeho?" Když reportér zopakoval otázku, mluvčí pokračoval. "Ptám se, protože jsme ve vašem deníku nikde neviděli jméno našeho národního týmu. Nikde. Ptáte se trenéra jakého týmu?" zopakoval otázku.

Až když reportér po delší odmlce doplnil, že svůj dotaz míří na "trenéra Kosova", začal Challandes odpovídat.

To ovšem nebyl jediný incident, který hosty pobouřil. Ve vysílání španělské veřejnoprávní televizi La 1 (La Una) totiž komentátoři a moderátoři mluvili o týmu hostů zásadně jako o "soupeři" či "týmu kosovské fotbalové federace". Navázali tak na rétoriku používanou španělskou vládou, která o Kosovu nereferuje jako o státu, ale jako o "území".

Televize navíc zobrazovala navzdory televiznímu protokolu zkratku země v ukazateli skóre malými písmeny jako "kos", standardní je přitom zobrazení velkými písmeny.

"Jsme členy UEFA a máme stejná práva jako dalších 54 federací, které jsou jeho členy. Španělsko se k nám podle toho musí chovat," uvedlo v prohlášení Kosovo.

V oficiálních materiálech Španělské fotbalové federace se o Kosovu hovořilo ne jako o státu, ale jako o "území". Konkrétní znění jednoho z tweetů bylo například toto: "Španělsko začíná cestu do Kataru proti Řecku, Gruzii a území Kosova."

Samotné utkání podle očekávání ovládli Španělé, kteří v Seville zvítězili 3:1 díky brankám Daniho Olma, Ferrana Torrese a Gerarda Morena. Za hosty pouze upravoval skóre Besar Halimi.

V evropské kvalifikační skupině B na MS 2022 Kosovo soupeří o účast na šampionátu kromě Španělska ještě s Řeckem a Gruzií, kteří jeho nezávislost také neuznávají. Paradoxně je ve skupině B pouze Švédsko zemí, která Kosovo uznala.

UEFA a FIFA přijaly Kosovo do svých struktur v roce 2016, osm let po vyhlášení nezávislosti. Do té doby hrálo pouze přátelské zápasy.

Španělsko neuznává Kosovo od vyhlášení nezávislosti v únoru 2008. Podle oficiálního stanoviska vlády nezávislost odporuje mezinárodnímu právu. Madrid se dlouhodobě potýká se separatistickými snahami na vlastním území. O odtržení usiluje především Katalánsko a v minulosti také Baskicko. Zjitřená atmosféra okolo potenciálního odtržení v roce 2019 se dotkla také španělského národního týmu a FC Barcelona.

Kosovo se v roce 2008 odtrhlo od Srbska, když kosovský parlament odhlasoval samostatnost. Do dnešních dnů uznalo nezávislost celosvětově 98 zemí (dalších 15 zemí uznání stáhlo), má ale i řadu odpůrců. Kromě zmíněných zemí jej v rámci EU neuznává ani Rumunsko. Nezávislost odmítají například také Rusko, Čína, Severní Korea, Brazílie, Indie a samozřejmě Srbsko.

 

Právě se děje

Další zprávy