Nizozemské mistryně Evropy jsou poprvé v semifinále MS. Vyzvou Švédsko

Aktualizováno 29. 6. 2019 20:54
Švédské fotbalistky porazily na mistrovství světa dvojnásobné šampionky z Německa 2:1 a postoupily do semifinále. Němky přitom ve čtyřech předchozích zápasech na turnaji ve Francii nedostaly ani gól. Švédky se o postup do finále utkají s Nizozemskem, které zdolalo Itálii 2:0.
Danielle van de Donková slaví postup Nizozemek do semifinále MS.
Danielle van de Donková slaví postup Nizozemek do semifinále MS. | Foto: Reuters

Švédky podlehly Německu v olympijském finále v Riu, ale v Rennes jim vyšla odveta i přesto, že inkasovaly první gól. Na vedoucí branku Liny Magullové z 16. minuty rychle odpověděla Sofia Jakobssonová, která proměnila sólový únik. Na počátku druhé půle pak rozhodla Stina Blacksteniusová, která byla v malém vápně nejblíž u odraženého míče.

Ve Valenciennes se utkaly celky, které mezi nejlepší čtveřici MS ještě nikdy nepronikly. O výhře úřadujících mistryň Evropy Nizozemek rozhodly v závěrečných 20 minutách hlavičky Vivianne Miedemaové a Stefanie van der Gragtové.

Italky měly po osmifinálové výhře nad Čínou zálusk na další postup, ale na rozdíl od soupeřek nevyužily šance. V druhém poločase se nejprve střela Danielle van de Donkové odrazila od břevna, pak už se nizozemský celek prosadil po dvou přesných centrech Sheridy Spitseové z přímých kopů.

Zápas Nizozemsko - Švédsko se bude hrát ve středu v Lyonu. Na tamním stadionu se v úterý utkají o finále americké obhájkyně titulu s Anglií.