Nizozemci v problémech. Van Gaal koučuje z golfového vozíku, diváci do ochozů nesmí

ČTK ČTK
15. 11. 2021 14:59
Řadě problémů čelí fotbalisté Nizozemska před klíčovým utkáním kvalifikace o světový šampionát proti Norsku. "Oranje" odehrají souboj o první místo ve skupině G kvůli opatřením proti koronaviru před prázdnými tribunami, navíc jim nepomůže zraněný stoper Stefan de Vrij. K tomu měl kouč Louis Van Gaal nehodu na kole a má poraněnou kyčel.
Trenér Nizozemska Louis van Gaal
Trenér Nizozemska Louis van Gaal | Foto: Reuters

Sedmdesátiletý Van Gaal, který se k nizozemské reprezentaci vrátil v srpnu už potřetí, vedl dnešní trénink z pojízdného golfového vozíku. Podle vyjádření mluvčího svazu dělá zkušený kouč vše pro to, aby v úterý alespoň usedl na lavičku. Jeho týmu stačí téměř jistě k postupu i remíza.

Nizozemci se však nebudou moci spolehnout na podporu vyprodaného stadionu De Kuip v Rotterdamu. V zemi platí kvůli zvyšujícímu se počtu nakažených koronavirem částečná uzávěra a hlediště musí zůstat prázdné. To je podle Van Gaala další komplikace pro jeho tým, který v sobotu neudržel dvougólové vedení a remízou 2:2 v Černé Hoře nevyužil šanci zajistit si postup.

"Je jasné, že zdraví má přednost před fotbalem. Ale všechno je to otázka vedení země. Žiju v Portugalsku, kde je 88 % naočkovaných a nakažené tam dokážou dobře kontrolovat. Na rozdíl od téhle země," citovala Van Gaala agentura SID. V Nizozemsku má alespoň jednu dávku vakcíny 75 % populace, počet nakažených stoupl za poslední období nad deset tisíc denně.

"S diváky v zádech jste vždycky silnější, dodají vám něco navíc. V úterý můžeme uspět, postoupit na mistrovství světa a tenhle nádherný okamžik se na prázdném stadionu úplně ztratí. Je to smutné," dodal Van Gaal.

Kroky vlády premiéra Marka Rutteho zkritizovalo i vedení nizozemského svazu. "Kabinet se zjevně nesnaží najít ohniska nákazy, ta totiž rozhodně nejsou na fotbalových stadionech. Od začátku pandemie se sehrály stovky zápasů a na žádném se nákaza rizikově nerozšířila. Teď budou fanoušci místo na čerstvém vzduchu a za veškerých bezpečnostních opatření na stadionu koukat na fotbal někde uvnitř u obrazovek," stojí v prohlášení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Marešové, žádala vyšší odškodnění od TV Nova

Ústavní soud odmítl stížnost zdravotní sestry Věry Marešové ve sporu o odškodnění s TV Nova. Za informování televize o jejím případu vysoudila 1,2 milionu korun, nárokovala desetkrát vyšší sumu. Dovolání Marešové loni zamítl Nejvyšší soud. Důvod k zásahu nenašli ani ústavní soudci, jak je patrné z usnesení v databázi soudu.

"Zadostiučinění přiznané stěžovatelce není očividně nepřiměřené jí způsobené újmě," stojí v usnesení.

Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Státní zástupce požadoval doživotí. Soudy ji pravomocně osvobodily. Některá média v mezičase informovala o Marešové, aniž dostatečně respektovala presumpci neviny, případně používala expresivní či bulvární jazyk. Zdravotní sestra pak některé mediální domy zažalovala.

Žaloba na TV Nova se týkala desítek reportáží z let 2014 až 2016. Obvodní soud pro Prahu 5 přiznal Marešové milion korun, Městský soud v Praze odškodnění zvýšil na 1,2 milionu. Zadostiučinění není zjevně nepřiměřeně nízké, rozhodl loni Nejvyšší soud, podle kterého justice správně zohlednila judikaturu v oblasti ochrany osobnosti, ale také odškodnění přiznané zdravotní sestře ve sporech s jinými mediálními domy.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy