Na fotbale s Cafu: Neymar může být nejlepším fotbalistou světa, ještě jím ale není

Michal Šenk Michal Šenk
23. 6. 2018 8:02
Slavný Cafu sledoval v Česku poslední utkání fotbalové Brazílie spolu s novináři.
Fotbalista Cafu: Brazilci by měli na MS hrát víc do stran a líp si posichrovat zálohu | Video: Michal Šenk

Praha - Marcos Evangelista de Morais, kterého celý fotbalový svět zná pod přezdívkou Cafu, měl nakonec dobrou náladu. Většinu utkání mezi Brazílií a Kostarikou v pátek na mistrovství světa ale vypadal zachmuřeně. Brazílie podle něj má navíc, než co zatím na turnaji předvedla.

Nakonec Kanárci vyhráli 2:0 díky zvládnutému závěru. A taky díky změně způsobu hry a střídání Douglase Costy, který ve druhé půli hru Brazilců rozhýbal. Cafu sám o přestávce nasazení Costy doporučoval stejně jako aktivnější hru po křídlech místo ve středu hřiště.

Tím byl ostatně sám Cafu pověstný. Tento "brusič" lajny a výjimečně ofenzivně laděný krajní obránce, který je dvojnásobným mistrem světa a aktuálně Brazilec s nejvíce reprezentačními starty v historii. V pátek byl v rámci ambasadorské role sponzora šampionátu AB InBev v Praze a se skupinou vybraných novinářů sledoval v televizi svůj tým. V sobotu ho čeká ještě festival v českobudějovickém pivovaru Samson, který je součástí skupiny AB InBev.

Osmačtyřicetiletá legenda přijela v doprovodu svého manažera a s překladatelem z portugalštiny. "Letošní šampionát ukazuje, jak se fotbalový svět vyrovnává. Fotbal se od mých dob hodně změnil. Stejně jako naše reprezentace. Dřív jsme stále mysleli na to útočit, útočit. Dnes je fotbal víc o bránění. O vysoké fyzické připravenosti," soudí někdejší hráč AS Řím, AC Milán nebo Realu Zaragoza, který jako aktivní hráč skončil před deseti lety.

"Nejkrášnější zápasy byly dosud Portugalsko - Španělsko a Chorvatsko - Argentina, ne tedy proto, že by Argentina prohrála," říká Cafu s poukazem na velkou rivalitu mezi Brazílii a Argentinou.

V zápase mezi Brazílií a Kostarikou došlo k jednomu důležitému spornému momentu. Rozhodčí nejdříve odpískal faul na Neymara a pokutový kop, po revizi situace u videa ale penaltu odvolal. Letošní mistrovství v Rusku je prvním šampionátem, kde video takto funguje.

"V některých případech video pomáhá dobře, v jiných to ale vede k dalším polemikám a zmatkům. Není zřejmé, jaký typ akce by měli rozhodčí videem posuzovat," zamýšlí se Cafu.

Neymar - jako Cafu rodák ze Sao Paula - nakonec branku dal, svou první na turnaji. Po utkání plakal. Jak později sám vysvětlil, tak z dojetí a úlevy, že Brazílie udělala důležitý krok k postupu ze skupiny. Neymar podle Cafu nicméně ještě nenaplnil svůj potenciál. Má prý nakročeno k tomu být jednou nejlepším fotbalistou světa, ale ještě jím není.

A co jinak dělá Cafu dnes, když zrovna nekouká na fotbal v televizi? "Stále zůstávám aktivním fotbalistou. Účastním se řady fotbalových benefic, charitativních zápasů a podobně. Jsem poradcem brazilské vlády pro sport. A spravuji nadaci Fundacao Cafu, která přispívá k výchově a rozvoji téměř 200 tisíc dětí," dodává.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy