Na fotbale s Cafu: Neymar může být nejlepším fotbalistou světa, ještě jím ale není

Slavný Cafu sledoval v Česku poslední utkání fotbalové Brazílie spolu s novináři.
Fotbalista Cafu: Brazilci by měli na MS hrát víc do stran a líp si posichrovat zálohu | Video: Michal Šenk

Praha - Marcos Evangelista de Morais, kterého celý fotbalový svět zná pod přezdívkou Cafu, měl nakonec dobrou náladu. Většinu utkání mezi Brazílií a Kostarikou v pátek na mistrovství světa ale vypadal zachmuřeně. Brazílie podle něj má navíc, než co zatím na turnaji předvedla.

Nakonec Kanárci vyhráli 2:0 díky zvládnutému závěru. A taky díky změně způsobu hry a střídání Douglase Costy, který ve druhé půli hru Brazilců rozhýbal. Cafu sám o přestávce nasazení Costy doporučoval stejně jako aktivnější hru po křídlech místo ve středu hřiště.

Tím byl ostatně sám Cafu pověstný. Tento "brusič" lajny a výjimečně ofenzivně laděný krajní obránce, který je dvojnásobným mistrem světa a aktuálně Brazilec s nejvíce reprezentačními starty v historii. V pátek byl v rámci ambasadorské role sponzora šampionátu AB InBev v Praze a se skupinou vybraných novinářů sledoval v televizi svůj tým. V sobotu ho čeká ještě festival v českobudějovickém pivovaru Samson, který je součástí skupiny AB InBev.

Osmačtyřicetiletá legenda přijela v doprovodu svého manažera a s překladatelem z portugalštiny. "Letošní šampionát ukazuje, jak se fotbalový svět vyrovnává. Fotbal se od mých dob hodně změnil. Stejně jako naše reprezentace. Dřív jsme stále mysleli na to útočit, útočit. Dnes je fotbal víc o bránění. O vysoké fyzické připravenosti," soudí někdejší hráč AS Řím, AC Milán nebo Realu Zaragoza, který jako aktivní hráč skončil před deseti lety.

"Nejkrášnější zápasy byly dosud Portugalsko - Španělsko a Chorvatsko - Argentina, ne tedy proto, že by Argentina prohrála," říká Cafu s poukazem na velkou rivalitu mezi Brazílii a Argentinou.

V zápase mezi Brazílií a Kostarikou došlo k jednomu důležitému spornému momentu. Rozhodčí nejdříve odpískal faul na Neymara a pokutový kop, po revizi situace u videa ale penaltu odvolal. Letošní mistrovství v Rusku je prvním šampionátem, kde video takto funguje.

"V některých případech video pomáhá dobře, v jiných to ale vede k dalším polemikám a zmatkům. Není zřejmé, jaký typ akce by měli rozhodčí videem posuzovat," zamýšlí se Cafu.

Neymar - jako Cafu rodák ze Sao Paula - nakonec branku dal, svou první na turnaji. Po utkání plakal. Jak později sám vysvětlil, tak z dojetí a úlevy, že Brazílie udělala důležitý krok k postupu ze skupiny. Neymar podle Cafu nicméně ještě nenaplnil svůj potenciál. Má prý nakročeno k tomu být jednou nejlepším fotbalistou světa, ale ještě jím není.

A co jinak dělá Cafu dnes, když zrovna nekouká na fotbal v televizi? "Stále zůstávám aktivním fotbalistou. Účastním se řady fotbalových benefic, charitativních zápasů a podobně. Jsem poradcem brazilské vlády pro sport. A spravuji nadaci Fundacao Cafu, která přispívá k výchově a rozvoji téměř 200 tisíc dětí," dodává.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy