Na fotbale s Cafu: Neymar může být nejlepším fotbalistou světa, ještě jím ale není

Michal Šenk Michal Šenk
23. 6. 2018 8:02
Slavný Cafu sledoval v Česku poslední utkání fotbalové Brazílie spolu s novináři.
Fotbalista Cafu: Brazilci by měli na MS hrát víc do stran a líp si posichrovat zálohu | Video: Michal Šenk

Praha - Marcos Evangelista de Morais, kterého celý fotbalový svět zná pod přezdívkou Cafu, měl nakonec dobrou náladu. Většinu utkání mezi Brazílií a Kostarikou v pátek na mistrovství světa ale vypadal zachmuřeně. Brazílie podle něj má navíc, než co zatím na turnaji předvedla.

Nakonec Kanárci vyhráli 2:0 díky zvládnutému závěru. A taky díky změně způsobu hry a střídání Douglase Costy, který ve druhé půli hru Brazilců rozhýbal. Cafu sám o přestávce nasazení Costy doporučoval stejně jako aktivnější hru po křídlech místo ve středu hřiště.

Tím byl ostatně sám Cafu pověstný. Tento "brusič" lajny a výjimečně ofenzivně laděný krajní obránce, který je dvojnásobným mistrem světa a aktuálně Brazilec s nejvíce reprezentačními starty v historii. V pátek byl v rámci ambasadorské role sponzora šampionátu AB InBev v Praze a se skupinou vybraných novinářů sledoval v televizi svůj tým. V sobotu ho čeká ještě festival v českobudějovickém pivovaru Samson, který je součástí skupiny AB InBev.

Osmačtyřicetiletá legenda přijela v doprovodu svého manažera a s překladatelem z portugalštiny. "Letošní šampionát ukazuje, jak se fotbalový svět vyrovnává. Fotbal se od mých dob hodně změnil. Stejně jako naše reprezentace. Dřív jsme stále mysleli na to útočit, útočit. Dnes je fotbal víc o bránění. O vysoké fyzické připravenosti," soudí někdejší hráč AS Řím, AC Milán nebo Realu Zaragoza, který jako aktivní hráč skončil před deseti lety.

"Nejkrášnější zápasy byly dosud Portugalsko - Španělsko a Chorvatsko - Argentina, ne tedy proto, že by Argentina prohrála," říká Cafu s poukazem na velkou rivalitu mezi Brazílii a Argentinou.

V zápase mezi Brazílií a Kostarikou došlo k jednomu důležitému spornému momentu. Rozhodčí nejdříve odpískal faul na Neymara a pokutový kop, po revizi situace u videa ale penaltu odvolal. Letošní mistrovství v Rusku je prvním šampionátem, kde video takto funguje.

"V některých případech video pomáhá dobře, v jiných to ale vede k dalším polemikám a zmatkům. Není zřejmé, jaký typ akce by měli rozhodčí videem posuzovat," zamýšlí se Cafu.

Neymar - jako Cafu rodák ze Sao Paula - nakonec branku dal, svou první na turnaji. Po utkání plakal. Jak později sám vysvětlil, tak z dojetí a úlevy, že Brazílie udělala důležitý krok k postupu ze skupiny. Neymar podle Cafu nicméně ještě nenaplnil svůj potenciál. Má prý nakročeno k tomu být jednou nejlepším fotbalistou světa, ale ještě jím není.

A co jinak dělá Cafu dnes, když zrovna nekouká na fotbal v televizi? "Stále zůstávám aktivním fotbalistou. Účastním se řady fotbalových benefic, charitativních zápasů a podobně. Jsem poradcem brazilské vlády pro sport. A spravuji nadaci Fundacao Cafu, která přispívá k výchově a rozvoji téměř 200 tisíc dětí," dodává.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Útočník Teplý podepsal v NHL nováčkovskou smlouvu s Chicagem

Český hokejový útočník Michal Teplý podepsal nováčkovský kontrakt s Chicagem, které si ho vybralo ve čtvrtém kole loňského draftu NHL ze 105. místa. Osmnáctiletý rodák z Havlíčkova Brodu, který odehrál poslední sezonu za tým Winnipeg Ice v juniorské WHL, oznámil dohodu obou stran na svém instagramovém účtu.

"Jsem moc šťastný a cítím se poctěný, že jsem svůj první kontrakt v NHL podepsal s Blackhawks. Chci poděkovat všem lidem okolo sebe, kteří mi pomohli dostat se až sem. Nikdy bych to nedokázal bez mé rodiny, kamarádů a Winnipegu Ice. Také nemohu zapomenout na můj milovaný tým v Havlíčkově Brodu," okomentoval velký okamžik kariéry Teplý.

Účastník juniorského mistrovství světa na přelomu roku v Ostravě a Třinci, kde si za pět startů připsal stejný počet nahrávek, prošel postupně všemi mládežnickými výběry reprezentace. Během ročníku 2018/19 nastoupil v dresu Liberce do 15 extraligových utkání.

V poslední sezoně už Teplý zářil v barvách Ice. Za 53 zápasů si připsal 63 bodů díky 29 gólům a 34 nahrávkám, což znamenalo nejlepší produktivitu ze všech nováčků ve WHL.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Google a Apple se spojily v boji proti koronaviru, monitorovat by mohly až tři miliardy lidí

Technologické firmy Google a Apple uzavřely partnerství, aby pomohly bránit šíření koronaviru. Zájemcům chtějí umožnit dozvědět se pomocí zařízení v chytrém telefonu, zda se nedostali do blízkosti nakažených nemocí Covid-19. Své partnerství oznámily v pátek. Monitorovat by mohly až tři miliardy obyvatel planety, pokud se do systému přihlásí.

Smartphony s operačním systémem iOS od Applu nebo Androidem od Googlu si budou moci vyměňovat informace prostřednictvím rozhraní bluetooth. Pokud se majitel takto vybaveného telefonu dostane do kontaktu s infikovaným jedincem, pošle mu přístroj zprávu, že se má izolovat a zůstat v karanténě.

Google a Apple uvedly, že technologii začaly vyvíjet před 14 dny a dostupná by mohla být v půli května. Dodaly, že nebude sledovat polohu nebo identitu uživatelů, ale zaznamená pouze údaje o tom, kdy se k sobě jejich telefony přiblížily.

Další zprávy