54. Ferrán Torres
74. Gavi
90. Soler
90+2. Morata

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z utkání základní skupiny E mezi Španělskem a Kostarikou. Zápas začíná ve středu 23. listopadu v 17 hodin.

Španělsko je v dnešním utkání jasným favoritem. Mistři světa z roku 2010 sice neprožili ideální kvalifikaci, když poztráceli body s Řeckem i Švédskem, ale v posledních utkáních hrají výborně. Potvrdili to vítězstvím v Lize národů A, ve které se rozhodovalo do závěrečného duelu. V tom však Španělsko v poměu 1:0 přetlačilo svého pyrenejského rivala z Portugalska a se ziskem 11 bodů celou skupinu ovládlo.

Španělský tým se letos bude muset obejít bez dvou zkušených reprezentantů. Pozvánku neobdržel Sergio Ramos ani gólman David de Gea.

ÚČAST ŠPANĚLSKA NA POSLEDNÍCH MS

MS 2018 - vypadnutí v osmifinále

MS 2014 - vypadnutí v základní skupině

MS 2010 - 1. místo

MS 2006 - vypadnutí v osmifinále

MS 2002 - vypadnutí ve čtvrtfinále

Kostarika se potřetí v řadě kvalifikovala na mistrovství světa, ale letos jí čeká těžká práce. V základní skupině se totiž utká se Španělskem, Německem a Japonskem. Již ve kvalifikaci však Kostarika ukázala, že může kousat, neboť získala stejný počet bodů jako třetí USA a jen vinou horších vzájemných zápasů musela do baráže. V ní narazila Kostarika na Nový Zéland, který porazila díky brance Joela Campbella 1:0.

Fotbalisté Kostariky slaví gól v baráži o MS s Novým Zélandem
Fotbalisté Kostariky slaví gól v baráži o MS s Novým Zélandem | Foto: Reuters

Největší hvězdou kostarického výběru bude Keylor Navas. V útoku by měl řádit především bývalý útočník Arsenalu, Joel Campbell.

SESTAVA ŠPANĚLSKA

Simon - Azpilicueta, Busquets (C), Laporte, Alba - Gavi, Rodri, Pedri - F. Torres, Asensio, Olmo

Raya, Sánchez - Balde, Carvajal, Fati, García, Guillamon, Koke, Llorente, Morata, Pino, Sarabia, Soler, P. Torres, Williams

Kostarika

SESTAVA KOSTARIKY

Navas (C) - Martínez, Fuller, Duarte, Calvao, Oviedo - Campbell, Borges, Tejeda, Bennette - Contreras

Alvarado, Sequeira - Aguilera, Henandez, Chacon, Lopez, Mataritta, Ruiz, Salas, G. Torres, Vargas, Venegas, Waston, Wilson, Zamora

Fotbalisté jsou na hrací ploše. Španělé, vedení jako domácí, nastoupí v červených dresech. Kostarika utkání odehraje v bílé.

1.

PRVNÍ POLOČAS PRÁVĚ ZAČAL.

2.

Hned první útočná akce Španělska přináší úvodní rohový kop zápasu. Přes Ovieda totiž neprošel Ferrán Torres.

3.

Olmův centr si defenzíva Kostariky pohlídala. Španělé si to znovu rychle namířila vpřed, avšak k ohrožení Navase se zatím nedostali.

4.

Kostarika je v úvodu v obraně velmi pozorná. Joel Campbell se pak ujal volného míče a vynutil si nedovolený zákrok Laporta.

5.

Do obrovské příležitosti se dostal Dani Olmo, který si zprava šikovně zaběhl za obranu Kostariky. Zakončení z prvního doteku letělo na zadní tyč, ale prošlo jen vedle brány.

7.

Přenesení hry na pravou stranu si tentokrát nepohlídal Ferrán Torres, jenž míč nechal projít do zámezí. Kostarika by se však potřebovala držet dál od svého gólmana.

9.

Další slibná možnost Španělska. Přes Pedriho se míč středem dostal ke kopačkám Asensia, jenž neváhal a okamžitě vyslal technické přízemní zakončení. I v tomto případě šla střela kousek vedle brány.

10.

Když nepočítáme nákopy Navase, Kostarika se dosud vůbec nedostala na útočnou polovinu. Naopak ve téměř neustále hraje před pokutovým územím středoamerické země.

11.

Španělsko jde po další parádní kombinaci do vedení. Znovu šla akce přes střed hřiště, načež si oblouček těsně před Navasem zpracoval DANI OLMO. Šikovný záložník měl před sebou už jen kostarického brankáře, kterého dokázal přehodit.

13.

Bryan Oviedo ve středu dobře předskočil soupeře a rozjel útočnou kombinaci Kostariky. Španělska defenzíva zareagovala bleskově.

14.

Nyní už mají míč v moci znovu fotbalisté Španělska, což znamená zvýšenou pozornost obránců Kostariky.

15.

Výborným manévrem si Gavi udělal prostor proti Calvovi, jenž jej zastavil nedovoleným způsobem. Španělsko bude rozehrávat volný kop.

16.

Nakrátko rozehraná standardka vyústila v nepřesnou kolmici do pokutového území. Okamžitě toho využil Bennette, jenž hru přenesl přes polovinu hřiště.

17.

Dlouhý centr do pokutového území si našel Calvo, ale jeho postavení bylo ofsajdové. Španělský gólman tak může zůstat v klidu.

19.

První déletrvající kombinace Kostariky na útočné polovině. Campbell centroval na levou stranu pokutového území, ale tam byl připraven jeden ze španělských beků.

20.

Pokus o rychlý výpad Španělska byl zastaven včasným návratem kostarické obrany. Je z toho proto další rozvážná kombinace španělského výběru.

21.

A je to 2:0. Klidná kombinace Španělska se přesunula na levou stranu odkud vyslal přihrávku Jordi Alba. Barcelonský obránce našel volného MARCA ASENSIA, jenž z první zakončil přesně tak jak potřeboval. Navas si na míč sáhl, ale vytěsnit jej nedokázal.

23.

Favorit zápasů neztrácí čas a znovu si to namířil vpřed. Tentokrát z toho bude rohový kop.

24.

Centrovaný míč nebyl přesný, ale Španělsko se ještě dostalo zpět k míči. Bohužel pro evropský celek pak Asensio nezakončil do prostoru brány. Bude z toho jen Navasův odkop.

26.

Velmi odvážně si to dopředu namířil Bennette. Přes jednoho obránce sice prošel, ale Rodri už mu vystavil stopku.

27.

Gavi znovu prokázal svou technickou vybavenost, když bez problémů prošel přes dva soupeře. Nakonec však zasáhl poslední obránce Kostariky.

28.

Na levé straně si s Carlosem Martínezem pohrál Jordi Alba, avšak poté Španělé svou kombinaci znovu zklidnili a vrátili se až k polovině hřiště.

29.

Penalta. Do souhry na hranici pokutového území se zapojil Jordi Alba, kterého posléze nakopl Duarte. Hlavní rozhodčí neváhal a ukázal na puntík.

31.

Španělsko přidává třetí branku. K penaltě se postavil FERRÁN TORRES, jenž si počkal na pohyb Navase a po poskočení zakončil na levou stranu. Opravdu precizně provedený pokutový kop.

33.

Kostarika se po delší době znovu vydala do útoku. Campbell si nakonec vynutil faul a Kostaričané tak mohou zahrozit.

34.

Jenže vše znovu končí ofsajdem. Tentokrát se provinil Joel Campbell, který byl snad dva metry za španělskou obrannou linií.

35.

Velmi důrazně šel až do blízkosti Keylora Navase střelec první branky zápasu. Veškerá snaha Olma však byla vinou ofsajdu zbytečná.

37.

Hra se přesunula do středu hřiště, kde se cosi kloudného pokouší vymyslet fotbalisté Kostariky. Dobře zformovaná obrana Španělska však nenabízí žádné mezery.

39.

Nyní už jsou u míče znovu aktivní borci ze Španělska. Uvidíme, zda dodrží statistiku gólu za deset minut. To by znamenalo, že by měli skórovat ve 41. minutě.

40.

Přihrávka z pravé strany prošla pokutovým územím. Na malém vápně nebyl nikdo ve španělském dresu.

41.

Fuller táhl na pravé straně rychlou akci Kostariky. Jenže opět si ofenzíva nepohlídala ofsajd.

43.

Španělé trpělivě kombinují na útočné polovině. Soupeř aktuálně jen pobíhá kolem hráčů v červeném, kteří jej do hry vůbec nepouští.

44.

Oviedo si napravo vyšlápl na Ferrána Torrese. Španělé okamžitě rozehrávají a pokračují v poněkud únavné kombinaci.

45.

Do ofsajdu se dostal Jordi Alba, který se při přihrávce vracel zpoza zad obránce.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje pět minut.

45+1.

Poněkud frustrovaný Joel Campbell fauloval a následně míč zakopl až k bráně Unaie Simóna. Kostarický tahoun může být rád, že neviděl žlutou kartu.

45+3.

Zdá se, že Španělsko už bude chtít utkání pouze v klidu dohrát kombinací poblíž středové lajny. Ani Kostarika už nevyvíjí výraznější aktivitu.

45+4.

Španělskou kombinaci narušil nedovolený zákrok jednoho z kostarických hráčů. Evropané už první půli dohrají s míčem na svých kopařkách.

45+5.

V závěru poločasu to ještě zkusil Marco Asensio, jenž dostal přihrávku do pokutového území. Střelecký pokus mu sjel po šajtli a letěl výrazně mimo tři tyče.

45+5.

KONEC PRVNÍHO POLOČASU.

Naprosto dominantní poločas ze strany Španělska je minulostí. Favorit zápasu měl fantastický začátek, když se už v 11. minutě zásluhou Daniho Olma dostal do vedení. Španělé navíc přidali další dvě branky, které si rozdělili stylově po deseti minutách. Ve 21. minutě totiž skóroval Marco Asensio a následně proměnil penaltu Ferrán Torres. Kostarika se za celou první půli nedostala k ohrožení brankáře Simóna.

46.

Střídání Kostariky: odchází Carlos Martínez, přichází Kendall Waston.

47.

Proti Ferránu Torresovi dobře vystoupil Oviedo, který tak zastavil postup Španělska. To začíná druhý poločas stejně jako skončilo ten první.

48.

Zničehonic přišla rychlá akce španělského výběru. Azpilicueta míč potáhl až k pokutovému území, načež oslovil Marca Asensia. Jeho razantní střela vylétla nad bránu.

49.

Také Kostarika hodlala zahrozit, když Oviedo našel Bennetta. Tomum ovšem nevyšlo zpracování.

51.

Zdá se, že i druhý poločas nám nabídne převážně držení míče ze strany Španělska, které se bude pokoušet o postupný přechod k pokutovému území.

52.

Velmi dobrou přízemní přihrávku na malé vápno vyslal Ferrán Torres. Ofenzivní mladík hledal Daniho Olma, nicméně toho si pohlídal kostarický obránce.

53.

Španělsko ještě vybojovalo roh, který vyústil v prudkou Olmovu přihrávku na malé vápno. Defenzíva Kostariky byla opět pozorná.

54.

Pokračuje stoprocentní bilance Španělska, co se týče střel na bránu. FERRÁN TORRES obdržel přihrávku do šestnáctky a ač to vypadalo na zpackání akce, přes Ovieda se dostal zpět k míči. Torres se dostal do těžké pozice, nicméně zády k bráně po otočce dokázal skórovat.

56.

Španělé pokračují v tlaku. Zatímco se chystá střídání Španělska, na zadní tyč si sbíhal Ferrán Torres. Ten už se k dokončení hattricku nedostal.

57.

Střídání Španělska: odchází Ferrán Torres, přichází Álvaro Morata.

57.

Střídání Španělska: odchází Pedri, přichází Carlos Soler.

58.

Svěřenci kouče Enriqueho vybojovali další roh, nicméně z něj už zahrozit nedokázali. Pomalu se chystá také druhá změna v sestavě Kostariky.

60.

Přes Wastona se sice Morata nedostal, ale míč u brankové čáry stihl ještě Dani Olmo. Na jeho patičku již nikdo v červeném dresu nenavázal.

61.

Střídání Kostariky: odchází Anthony Contreras, přichází Álvaro Zamora.

61.

Střídání Kostariky: odchází Jewison Bennette, přichází Bryan Ruiz.

62.

Z velké vzdálenosti to zkusil aktivní Dani Olmo. Zakončení španělského hráče vylétlo hodně vysoko nad bránu Keylora Navase.

63.

S dalším španělským zakončením přispěchal Morata, jenž si naběhl za obranu soupeře, ale z pravé strany šestnáctky vypálil jen do boční sítě.

64.

Střídání Španělska: odchází Jordi Alba, přichází Alejandro Balde.

64.

Střídání Španělska: odchází Sergio Busquets, přichází Koke.

66.

Velmi rychle se Španělé dostávají zpět k míči. Kostarika se nepropracovala ani k půlící čáře a znovu se musí bránit.

67.

Když už se Kostaričané dostanou na polovinu soupeře, končí jejich akce fauly či ofsajdy. Obrannou linii Španělska si tentokrát nepohlídal Oviedo.

68.

První žlutou kartu zápasu vidí Francisco Calvo, který byl později v souboji se Solerem.

69.

Střídání Španělska: odchází Marco Asensio, přichází Nico Williams.

70.

Až nyní si první úspěšný zákrok připisuje Keylor Navas, jenž v pohodě zastavil slabou hlavičku Daniho Olma. Neměly by to být tedy nula u procentuální úspěšnosti kostarického gólmana.

72.

Střídání Kostariky: odchází Celso Borges, přichází Brandon Aguilera.

73.

Nico Williams si pohybem v pokutovém území hledal prostor, nicméně přihrávka Daniho Olma přišla příliš pozdě. Míč se stal kořistí Keylora Navase.

74.

V závěru 74. minuty přichází pátá branka Španělska. Obrana Kostariky sice vyřešila první kombinaci, ale následně si z druhé vlny seběhl GAVI. Záložník Barcelony zakončil z hranice pokutového území a střelu poslal přesně k tyči.

76.

Především španělští fanoušci si užívají kombinaci svých oblíbenců a rozjíždí mexickou vlnu. Z řad kostarických příznivců se ozývá spíše pískot.

77.

Španělé už nevymýšlejí nic světoborného a v klidu hraje poblíž středové čáry.

78.

Znovu se připomněl Gavi, ale tentokrát to byla připomínka faulem. Kostarika by tak z volného kopu aspoň teoreticky mohla zahrozit.

79.

Poněkud zbytečná strkanice po faulu Kendalla Wastona. Hlavní rozhodčí už nechce trestat kartami a proto sáhl k důraznější domluvě.

80.

Velmi zajímavá přihrávka Nica Williamse, který se pokusil nalézt Moratu. Ten se na vzdálenější tyči neprodral přes připraveného obránce.

81.

Vypadalo to na velkou příležitost Moraty, ale jeho akce zakončená střeleckým pokusem byla vinou ofsajdu zbytečná.

82.

Střídání Kostariky: odchází Bryan Oviedo, přichází Ronald Matarrita.

84.

Williams si zabíhal za záda Matarrity, nicméně míč doputoval pouze za brankovou čáru. Navas si tak může přichystat odkop od brány.

85.

Souhru španělského výběru zastavil nedovolený zákrok na Gaviho. Ten si ani s blížícím se koncem utkání nedává prostor pro oddech.

86.

Z levé strany se Španělé prodrali až do pokutového území. Střelecký pokus Olma byl zablokován.

88.

Po souhře Gaviho s Olmem šel míč do šestnáctky k Moratovi. Tomu však ke kulatému předmětu chybělo několik decimetrů.

90.

Španělsko přidává další branku. Prudkou přihrávku z pravé strany sice zastavil Navas, ale volný míč se zjevil před dobíhajícím CARLOSEM SOLEREM. Gólman Kostariky šel rychle proti dorážce, nicméně Soler zakončil s přehledem k tyči.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje osm minut.

90+2.

Tak to je obrovský debakl. Morata si míč na hranici vápna vyměnil s Danim Olmem, který svého spoluhráč vybídl přihrávkou do šestnáctky. ÁLVARO MORATA v jasné příležitosti nezaváhal, když mířil po zemi k levé tyči.

90+4.

Při aktuálním skóre se jeví osmiminutové nastavení poněkud nesmyslné. Aktuálně sledujeme už jen velké trápení kostarických hráčů, kteří už by byli nejradši ve sprše.

90+5.

Španělsko pokračuje v ofenzívě a drží se v těsné blízkosti pokutového území. Uvidíme, zda se ještě dočkáme dalšího zakončení.

90+6.

Carlos Soler ještě hodlal přinést další branku, nicméně z patnácti metrů vypálil o pár decimetrů vedle bránu.

90+7.

Žlutou kartu si ještě za faul na Baldého vykoledoval Joel Campbell, který přišlápl nohu mladičkého Španěla.

90+8.

Solerův pokus z místa předchozího přestupku byl zastaven ve zdi. S největší pravděpodobností to byla poslední ofenzivní akce Španělů v dnešním utkání.

90+8.

KONEC UTKÁNÍ.

Druhé dnešní utkání skupiny E je minulostí a byl z toho totální debakl Kostariky. Outsider celé grupy vstoupil do mistrovství tristně, když už v 11. minutě skóroval Dani Olmo. O deset minut později se navíc prosadil Marco Asensio a v první půli skóroval z penalty také Ferrán Torres

Mohlo by se zdát, že Španělé poleví, ale opak byl pravdou. Již v 54. minutě totiž svou druhou branku přidal Ferrán Torres, který tak mohl posléze s klidným srdcem vystřídat. Už jen z lavičky tak Torres sledoval gól Gaviho, na kterého v samotném závěru navázali ještě dva spoluhráči. Trefil se totiž i Carlos Soler a v nastaveném čase uspěl Álvaro Morata.

Zrodila se tak největší výhra prvního kola letošního šampionátu.

Držení míče: 71 % - 11 % - 18 %

Střely celkem: 17 - 0

Střely na bránu: 7 - 0

Rohové kopy: 5 - 0

Ofsajdy: 3 - 7

Fauly: 8 - 12

Žluté karty: 0 - 2

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších on-line přenosů na shledanou.