MS ve fotbale • Skupina C • 20:00

Polsko - Argentina

Polsko
0:2
0:0
Konec utkání
Argentina
46. Mac Allister
67. Álvarez

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu z utkání základní skupiny C na mistrovství světa ve fotbale v Kataru mezi Polskem a Argentinou. Zápas začíná ve středu 30. listopadu ve 20 hodin.

Polsko

Poláci dnes nastoupí v očekávané sestavě. Jedinou změnou je nahrazení Arkadiusze Milika mladým Karolem Świderským. Na hrotu bude pochopitelně operovat Robert Lewandowski, do brány se znovu postaví opora Wojciech Szczesny.

Polsko vstupuje do dnešních závěrečných bojů v nejlepší pozici. Po dosud odehraných zápasech má na svém kontě čtyři body, když nejprve remizovali s Mexikem a následně dokázali přehrát Saúdskou Arábii. V ani jednom utkání však polská reprezentace neměla převahu a například proti Saúdům je zachránil gólman Szczesny, jenž chytil penaltu. Paradoxně však mohla být pohoda Polska ještě větší, avšak vítězství proti Mexiku znemožnil zahozený pokutový kop Roberta Lewandowského.

Argentina

Ani v sestavě Argentiny nechybí největší hvězda týmu, kterou je samozřejmě Lionel Messi. V útoku však bude scházet Lautaro Martínez, jenž začne utkání pouze mezi náhradníky.

Argentina má postup ve svých rukou, avšak jistotu zdaleka nemá. Aktuálně je sice na druhém místě skupiny, nicméně ve dvou zápasech dosud získalo jen tři body. Přitom se počítalo s tím, že před duelem s Polskem bude Argentina jistým postupujícím. Velkou čárou přes rozpočet však byla úvodní prohra se Saúdskou Arábií, kterou neodvrátil ani Lionel Messi. Na toho si však polští obránci musí dát pozor, neboť se prosadil v obou utkáních.

POSTUPOVÁ MATEMATIKA

 

Polsku stačí k postupu bod z utkání s Argentinou.

Argentina potřebuje ideálně zvítězit. Remíza jí bude stačit, pokud nevyhraje Saúdská Arábie. V případě vítězství Mexika bude rozhodovat skóre, která má Argentina zatím výrazně lepší.

Saúdská Arábie postoupí, pokud porazí Mexiko. Remíza ji zajistí postup v případě polského vítězství.

Mexiko musí bezpodmínečně zvítězit a nejlépe dost výrazným způsobem. Pomohla by ovšem prohra Argentiny.

Polsko s Argentinou již mají za sebou dvě vzájemná utkání v rámci mistrovství světa, ale oba zápasy jsou velmi starého data. V roce 1974 vyhráli Poláci (3:2), načež dokráčeli až ke světovému bronzu. O čtyři roky později pak vyhrála Argentina (2:0) a bylo z toho posléze zlato.

Dnešní utkání bude rozhodovat nizozemská sestava sudích. Hlavním bude Danny Makkelie.

Fotbalisté jsou nastoupeni na hrací ploše. Krátký předzápasový program začíná polskou státní hymnou a poté si budou moct zapět pochopitelně také Argentinci.

1.

PRVNÍ POLOČAS PRÁVĚ ZAČAL.

1.

Poláci začali utkání nepřesným nákopem na pravou stranu. Brzy poté však uzmuli míč Álvarezovi a zahajují postupný útok.

2.

Poprvé se na útočné polovině představila Argentina. Di María si to zprava naváděl do šestnáctky a vybojoval pro jihoamerickou zemi roh.

2.

Messiho centr od rohového praporku byl odvrácen na přední tyči. Záhy letěl ke Szczesnému další míč, nicméně Otamendi při hlavičkovém souboji fauloval Bereszyńského.

3.

Polský obránce je ošetřován, ale nevypadá to na nic vážného. Bereszyński by měl být schopen pokračovat.

4.

Emiliano Martínez dostal těžkou malou domů, kterou pro jistotu odkopl do zámezí.

5.

V úvodu páté minuty registrujeme první zakončení. Lewandowski si míč dobře pokryl, načež zpětnou přihrávkou oslovil Bielika. Tomu zakončení vůbec nevyšlo.

6.

Bielik tentokrát chyboval při rozehrávce. Než se ale Argentinci zformovali, byli polští obránci přesně na svých místech.

7.

Velmi šikovně to na levé straně udělal Acuňa. K finální přihrávce se sice nedostal, ale následně ještě zakončoval Lionel Messi. Střelecký pokus byl sražen.

8.

Další spolupráce Messiho s Acuňou. Jenže krajní obránce Argentiny míč na hřišti nestihl.

9.

Další zajímavá akce Argentinců. Po Messiho zisku míče pálil Di Mária, ale ten trefil jen svého kapitána.

10.

A tentokrát to vzal na sebe sám Lionel Messi, kterého Poláci vytlačili do strany a se střelou na přední tyč si věděl rady gólman Szczesny.

11.

Argentinci aktuálně hýří aktivitou a drží míč na svých kopačkách. Zatím z toho nebylo nic zásadního.

12.

Poláci jsou hodně zatažení a čekají, s čím přijde jejich soupeř. Celou akci zakončil Ángel Di María nepřesnou přihrávkou do pokutového území.

13.

V ofenzívě se na chvíli připomněli také polští fotbalisté. Lewandowski nadvakrát nedokázal přihrát na lépe postaveného spoluhráče.

14.

Poláci ukazují, že rovněž umí držet míč ve své moci a kombinovat. Ve srovnání s Argentinou se jejich souhra koná daleko od pokutového území.

15.

U rohového praporku na levé straně dvakrát zapracoval Frankowski. Jenže polskému záložníkovi míč nakonec utekl za brankovou čáru.

15.

Nepřesnou kolmici do šestnáctky vyslal Enzo Fernández, jenž se pokusil oslovit Álvareze. Polská obrana si akci Argentiny bezpečně pohlídala.

16.

Hra se znovu rychle přesouvá na útočnou polovinu Argentiny. Uvidíme, zda z toho bude ohrožení polského gólmana.

17.

Messiho krásné přenesení hry doputovalo k Acuňovi, jenž si míč rychle nachystal na střelu. Pravačkou však vypálil výrazně mimo tři tyče.

18.

Do volného prostoru si výborně naběhl Rodrigo De Paul. Přízemní přihrávka našla pouze nohy jednoho z polských obránců.

19.

Po dvou minutách to Messi s Acuňou opět zkusili svou souhrou. Jenže argentinský obránce míč posunul jen ke Szczesnému.

20.

Odvážně si to dopředu na pravé straně namířil Matty Cash. Ve finále akce byl polský reprezentant faulován Álvarezem.

21.

Volný kop z místa předchozího přestupku rozehrál Zieliński, nicméně defenzíva Argentiny byla připravená.

22.

Cash se znovu rozhodl podpořit útok a byl z toho polský roh. Ani v tomto případě Zieliński centrem nenašel nikoho v bíločervené kombinaci.

22.

Ještě jednou se k přihrávce do vápna dostal Piotr Zieliński, ale Glik míč patičkou dostal jen vysoko do vzduchu a zbytek vyřešil Emiliano Martínez.

23.

Ángel Di María šel ambiciózně do pokutového území, avšak Matty Cash neměl s bráněním aktivního záložníka sebemenší problém.

24.

Ani Argentina nedokázala zahrozit z rohu. Přesto zůstává nastěhována na útočné polovině.

25.

Pod menší tlak se dostal při odkopu Szczesny. Možná i proto letěl míč z jeho kopačky zcela mimo dosah polských fotbalistů.

26.

Poláci si nedělali těžkou hlavu a hned po zisku míče jej odkopli přes polovinu hřiště. Tam se bil Lewandowski marně.

27.

Hodně tvrdě šel Otamendi do skluzu proti Frankowskému, který okamžitě zůstal ležet na trávníku. Sudí faul neodpískal, ale po chvíli hru pro jistotu přerušil.

28.

Dvě zajímavé příležitosti Argentiny. Nejprve přišlo nebezpečné zakončení po skvělé kombinaci na pravé straně a následně to ještě zkusil Acuňa. Dělovku poslal o pár decimetrů vedle vzdálenější tyče.

29.

Poláci by potřebovali znovu trochu uklidnit aktivitu soupeře a přenášejí hru k polovině hřiště.

30.

Jen kousek chyběl Swiderskému k tomu, aby hlavičkou překvapil argentinského gólmana. Jihoameričané si teď při rozehrávce věřili až příliš.

31.

Opět se Argentinci dostali až k přihrávce do pokutového území. Jenže Acuňa našel pouze blokujícího soupeře.

32.

Polským fotbalistům se teď příliš nedaří. Sice dobře narušují kombinaci Argentiny, ale v posledních minutách nepřidali žádnou vlastní souhru.

33.

Ángel di María to z rohu zkusil parádně přímo na bránu. Polský gólman byl pozorný a dokázal míč konečky prstů posunout nad břevno.

34.

Znovu přichází postupný útok Argentiny. Evropský celek si trochu koleduje o malér.

35.

Již šestý roh rozehrávala Argentina, nicméně zakončení Enza Fernándeze letělo zpoza šestnáctky daleko od brány.

36.

Další velká příležitost argentinského výběru. Prostrkávačka do vápna putovala k Álvarezovi, jenž byl trochu z úhlu a polského gólmana překonat nedokázal.

36.

Ještě se ovšem zkoumá situace po následném centru, kdy se k zakončení hlavou tlačil Lionel Messi. Zdá se totiž, že Wojciech Szczesny jej rukou trefil do tváře.

38.

Wojciech Szczesny rukou opravdu zasáhl argentinského kapitána a po faulu na Lionela Messiho se bude kopat penalta.

Lionel Messi v zápase s Polskem
Lionel Messi v zápase s Polskem | Foto: Reuters
39.

Argentina neproměňuje penaltu a znovu se potvrdilo, že by pokutový kop neměl zahrávat hráč, který byl faulován. Lionel Messi z puntíku nezakončil špatně, ale Wojciech Szczesny vytáhl fantastický zákrok pravou rukou. Druhá chycená penalta polského gólmana na letošním šampionátu.

41.

Spoluhráči Lionela Messiho okamžitě pokračují v tlaku a výsledkem byla nebezpečná přízemní přihrávka přes pokutové území. Di María s ní ovšem nepočítal.

42.

Hned tři polští fotbalisté teď byli kolem Messiho, který si chystal zakončení z pravé strany šestnáctky. Míč byl sražen do rukavic Wojciecha Szczesného.

43.

Szczesny musel znovu zasahovat. Tentokrát jej prověřil Ángel di María, který prudce vypálil z hranice šestnáctky.

44.

Další zákrok pro polského gólmana. Ten je momentálně jednoznačným hrdinou.

45.

Polská obrana je zatažená hluboko ve vlastním pokutovém území. Další nebezpečí však zatím nepřišlo, neboť Acuňa nedosáhl na křížnou přihrávku.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje tři minuty.

45+2.

Do nesmírně těžké pozice se po zisku míče dostal Lewandowski, ke kterému se  rychle stáhli tři muži argentinské sestavy. Nakonec získal polský forvard aspoň vhazování.

45+3.

V poslední minutě nastavení prvního poločasu zahrávali Poláci volný kop, ale dlouhý centr se stal pouze kořistí argentinského gólmana.

45+3.

KONEC PRVNÍHO POLOČASU.

Úvodních 45 minut zápasu je minulostí. Těžko říct, kdo jde do utkání spokojenější, ale možná to budou Poláci, kteří zatím odolali velkému tlaku Argentiny. Jihoameričané jsou od úvodních minut jednoznačně aktivnější a několikrát nebyli daleko od vstřelení prvního gólu. Tu největší šanci měl Lionel Messi, nicméně kapitán Argentiny z penalty neprostřelil skvěle chytajícího Wojciecha Szczesného. Ten je zatím jednoznačně největší hvězdou polského výběru, jež dosud nic zajímavého nepředvedl.

STATISTIKY PRVNÍHO POLOČASU

 

Držení míče: 30 % - 13 % - 57 %

Střely celkem: 1 - 14

Střely na bránu: 0 - 9

Rohové kopy: 1 - 7

Ofsajdy: 0 - 0

Fauly: 2 - 6

Žluté karty: 0 - 0

46.

DRUHÝ POLOČAS PRÁVĚ ZAČAL.

46.

Střídání Polska: odchází Kami Świderski, přichází Michał Skóraś.

46.

Střídání Polska: odchází Przemysław Frankowski, přichází Jakub Kamiński.

46.

Argentina jde do vedení. Naprosto fantastický vstup jihoamerické reprezentace do druhého poločasu přinesl přízemní přihrávku z pravé strany. Na nějakých patnácti metrech si volný prostor našel ALEXIS MAC ALLISTER, který míč netrefil čistě, ale skákavou střelu umístil přesně ke vzdálenější tyči.

48.

Poláci se snaží přenést hru na útočnou polovinu, kam se dostávají po hodně dlouhé době.

49.

Marcos Acuňa přišlápl nohu jednoho z Poláků a vidí žlutou kartu.

50.

Zničehonic mohlo být vyrovnáno. Na vynikající centr do šestnáctky si naskočil Kamil Glik, který využil svou výšku a zakončil jen těsně vedle brány.

50.

V souběžně hraném utkání jde do vedení Mexiko. Tento výsledek by Argentině i Polsku stačil k postupu.

51.

Znovu to argentinští fotbalisté zkusili po akci na pravé straně. Ángel di María však ztroskotal na pozorném obránci.

52.

Hodně důrazný zákrok argentinského záložníka. Nařizuje se ovšem jen vhazování ve prospěch Polska.

53.

Hodně dlouhou individuální akcí se připomněl Lionel Messi, který si míč navedl od středu až na levou stranu pokutového území. Zakončení mu ale vůbec nevyšlo.

54.

Už už to vypadalo na sólový únik argentinského kapitána. Polská obrana sice zabrala, ale akce Argentiny pokračuje.

54.

Mexiko jde do vedení 2:0 a výrazně se přibližuje k postupu. V případě další inkasované branky ze strany Polska by se právě tyto celky dostaly do shody s počtem bodů i skóre.

56.

Velká převaha Argentiny pokračuje. Levačkou to zkusil Lionel Messi, avšak jeho i následné zakončení Álvareze bylo zablokováno.

57.

Konečně se k míči dostávají znovu i polští fotbalisté. Jejich kombinace se však odehrává daleko od brankáře.

59.

Střídání Argentiny: odchází Marcos Acuňa, přichází Nicolas Tagliafico.

59.

Střídání Argentiny: odchází Ángel di María, přichází Leandro Paredes.

60.

Pokus o přesunutí hry na útočnou polovinu Polska nebyl přesný. Bereszyński na dlouhý centr nedosáhl.

61.

Nažhavený Mac Allister si odskočil od obránce a dokázal zakončit do prostoru brány. Bohužel pro Argentinu šla střela přesně do náruče polského gólmana.

62.

Střídání Polska: odchází Krystian Bielik, přichází Damian Szymański.

64.

Mohl přijít další problém pro Poláky. Po ztrátě ve středu hřiště si to dopředu namířil velmi aktivní Lionel Messi. Opět z toho bude jen roh Argentiny.

65.

Argentinci rozvážně kombinují poblíž středové čáry. Předchozí roh jim sice nevyšel, ale nadále mají jednoznačně více ze hry.

66.

Důraz polských hráčů na chvíli přerušil kombinaci Argentiny, ale byla to opravdu jen chvilková záležitost. Znovu je míč u kopaček jihoameričanů.

67.

A je to 0:2. Po dlouhé kombinaci argentinských fotbalistů se míč dostal k JÚLIANOVI ÁLVEREZOVI, který si kulatý předmět skvěle zpracoval a následně jej zakončil do horního rohu brány. Poláci mají problém, neboť teď by o postupu rozhodovaly žluté karty.

70.

Ani druhá inkasovaná branka Poláky neprobudila. Svěřenci kouče Michniewicze se vůbec nedostávají do kombinace.

71.

Pro Polsko mohlo být ještě hůře. Přihrávku ze stany si v pokutovém území našel Messi, který trefil polského gólmana. Szczesny dělá, co může, ale zatím to nestačí.

72.

Střídání Polska: odchází Bartosz Bereszyński, přichází Artur Jedrzejczyk.

73.

Další obrovská šance Argentiny. Fantastickou průnikovou přihrávkou našel Lionel Messi rozběhnutého Álvareze, jehož zakončení rozvlnilo boční síť.

74.

Až nyní se Poláci dostali ke kombinaci na soupeřově polovině. Jenže akce skončila jen nepovedenou přihrávkou mířící k Emilianu Martínezovi.

76.

Ani napadání polských fotbalistů není moc aktivní. Argentinci se jednoduše pomalu přibližují k pokutovému území.

77.

Dopředu si to na levé straně namířil Kamiński, nicméně jeho přihrávka na Lewandowkého byla příliš pomalá.

78.

V naprosté pohodě hrající Argentinci zakombinovali i s gólmanem. Postup Mac Allistera pak faulem zastavil Grzegorz Krychowiak, jenž byl odměněn žlutou kartou.

79.

Střídání Argentiny: odchází Júlian Álvarez, přichází Lautaro Martínez.

79.

Střídání Argentiny: odchází Enzo Fernández, přichází Germán Pezzella.

80.

S poslední změnou v sestavě Argentiny si polská obrana rozhodně neodpočine. Martínez jistě bude chtít dokázat, že patří do základní jedenáctky.

81.

Na pravé straně si za polskou obranu zaběhl Molina. Před gólmanem však neměl nikoho, komu by mohl adresovat finální přihrávku.

82.

Menší zaváhání polské defenzívy zažehnal Kamil Glik, který míč před dotěrným Martínezem odehrál do autu.

83.

Nepřesná kombinace Messiho s Lauterem Martínezem. Míč doputoval za brankovou čáru.

83.

Střídání Polska: odchází Grzegorz Krychowiak, přichází Krzysztof Piatek.

84.

Střídání Argentiny: odchází Alexis Mac Allister, přichází Thiago Almada.

85.

Do kombinace soupeře se dobře vložil jeden z polských fotbalistů, který si na polovině hřiště vykoledoval nedovolený zákrok.

86.

Lautaro Martínez mohl zatlouct hřebíček do polské rakve. Obrovskou chybu udělal Kiwior, který míč posunul jen k argentinskému forvardovi, jenž křížnou střelou po zemi těsně minul.

87.

Svou reputaci si trochu napravil Kiwior, který tentokrát nic nevymýšlel a pro jistotu míč poslal až za polovinu hřiště.

88.

Argentina si v předchozích minutách na chvíli oddechla, ale nyní už zase kombinuje na útočné polovině.

88.

Stav zápasu Saúdská Arábie - Mexiko je stále 0:2, což aktuálně Polákům stačí k postupu. Kdyby však například dostali červenou kartu, dál by šlo Mexiko.

89.

Mexiko se posunulo do osmifinále, ale radost zastavil ofsajd.

90.

Hlavní rozhodčí námi sledovaného zápasu nastavuje šest minut.

90+1.

Poláci chtějí utkání dohrát za stavu 0:2 a jsou zatažení na vlastní polovině. To by se jim mohlo vymstít.

90+2.

Argentina už nikam moc nepospíchá. Výsledek Mexika ji nemusí zajímat, neboť je teď jasně v čele skupiny.

90+2.

Poláci přežili další klinickou smrt. Tagliafico dostal přihrávku do velké šance, přehodil Szczesného, ale Kiwior míč před brankovou čárou odehrál do bezpečí.

90+4.

Míč si ve středu hřiště naváděl Almada. Jenže místo zakončení přišla nepřesná přihrávka, po které musel Argentinec zabrat zpátky.

90+5.

Robert Lewandowski byl dvakrát příliš důrazný vůči Messimu. Nakonec se píská faul.

90+6.

KONEC UTKÁNÍ.

Utkání je sice u konce, ale dovolte mi ještě odkomentovat zbytek utkání Saúdské Arábie s Mexikem.

V souběžně hraném zápase se hraje páté minuta nastavení. Hlavní rozhodčí již předtím signalizoval sedmiminutové nastavení.

Saúdové posílají Polsko do osmifinále! 

Po parádní kombinaci na hranici pokutového území se před mexického gólmana dostal Salem Al Dawsari, který se tváří v tvář proti Ochoovi nemýlil.

Nicméně polský postup ještě není jistý. Jestli Mexiko v samotném závěru skóruje, půjde dál na vyšší počet vstřelených branek.

Zřejmě poslední akcí Mexika byl centr z volného kopu. Al Owais byl ale dříve u míče a jeden z Mexičanů jej fauloval.

Utkání Saúdské Arábie s Mexikem je u konce a z postupu se nakonec radují Poláci. Tak to bylo obrovské štěstí pro polskou reprezentaci, která byla několikrát kousek od vyřazení.

Nyní už se pojďme vrhnout na sumář námi sledovaného zápasu. V tom měli jednoznačnou převahu argentinští fotbalisté, kteří si nakonec zajistili postup z prvního místa. Skóre mohla Argentina otevřít již v prvním poločase, nicméně i vinou neproměněné penalty Lionela Messiho se muselo rozhodnout v druhé části zápasu.

Po přestávce měli argentinští hráči fantastický začátek, když se už ve 46. minutě prosadil Alexis Mac Allister. Vstřelená branka ještě podpořila aktivitu Argentiny a bylo jen otázkou času, kdy přijde další gól. Ten vstřelil v 67. minutě Júlian Álvarez, jenž pečetil postup z prvního místa. Poláci celé utkání nic zajímavého nevyprodukovali, ale díky pomoci Saúdské Arábie slaví postup z druhého místa.

Alexis Mac Allister slaví gól
Alexis Mac Allister slaví gól | Foto: Reuters

STATISTIKY UTKÁNÍ

 

Držení míče: 25 % - 11 % - 64 %

Střely celkem: 3 - 24

Střely na bránu: 0 - 13

Rohové kopy: 1 - 9

Ofsajdy: 0 - 1

Fauly: 6 - 11

Žluté karty: 1 - 1

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších on-line přenosů na shledanou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dánští házenkáři jako první tým v historii potřetí za sebou vyhráli MS

Dánští házenkáři jako první tým v historii potřetí za sebou vyhráli mistrovství světa. Ve finále ve Stockholmu porazili Francii 34:29 a oplatili jí porážku z duelu o zlato na předloňských olympijských hrách v Tokiu. Ke všem třem titulům z let 2019, 2021 i letos dovedl Dány trenér Nikolaj Jacobsen.

Dánové, kteří za celý turnaj ztratili v devíti zápasech jediný bod za remízu s Chorvaty, dnes před více než 23 tisíci diváků ani jednou neprohrávali. V první půli vedli až čtyřgólovým rozdílem, Francouzi ale do přestávky stáhli manko na jediný gól.

Hned po pauze šestinásobní světoví šampioni vyrovnali, ale Seveřané znovu odskočili a tentokrát už vedení nepustili. Deseti brankami se na výhře Dánů podílel nejlepší střelec zápasu Rasmus Lauge Schmidt, jehož vydatně podporovali Simon Pytlick a Mathias Gidsel.

Další zprávy