MS ve fotbale • Skupina F • 11:00

Maroko - Chorvatsko

Maroko
0:0
0:0, 0:0
Konec zápasu
Chorvatsko

Dobré dopoledne, vítejte u on-line přenosu z utkání skupiny F na mistrovství světa ve fotbale v Kataru mezi Marokem a Chorvatskem. Zápas začíná ve středu 23. listopadu v 11 hodin.

Maroko se rozhodně nevyplatí odepisovat předčasně. Celek z afrického kontinentu nejprve s přehledem ovládl kvalifikační skupinu s plným ziskem osmnácti bodů, načež do klíčového dvojzápasu dostal Demokratickou republiku Kongo. Na půdě soupeře se zrodila remíza 1:1 a doma svěřenci kouče Regraguie rozstříleli soupeře 4:1. V přípravě na světový šampionát odehráli pět utkání s velmi dobrou bilancí tří vítězství a dvou remíz. Před čtyřmi lety Maroko nepostoupilo ze základní skupiny, ve společnosti Španělska, Portugalska a Íránu získalo jediný bod.

Fotbalisté Chorvatska mají na co navazovat. Na posledním mistrovství světa konaném v Rusku totiž dosáhli velkého úspěchu, když došli až do finále, v němž prohráli v gólově bohatém utkání s Francií 2:4. Cesta na letošní světový šampionát nebyla nejjednodušší, neboť Chorvati skupinu H vyhráli o jediný bod před Ruskem, to by každopádně z politických důvodů stejně do Kataru neodcestovalo. Dalićova družina odehrála před turnajem jediný přípravný zápas, houževnatou Saúdskou Arábii porazila 1:0.

Šampionát je teprve ve svém úvodu, některé týmy stále ještě čeká na svoje první utkání na turnaji. Využijte této skutečnosti a vytvořte si predikci celého turnaje!

Sestavy

Týmy nastoupí do zápasu v následujících sestavách.

Fanoušci Chorvatska jsou připraveni na první zápas národního týmu na turnaji.

Fanoušci Chorvatska při zápase MS 2022 Maroko - Chorvatsko
Fanoušci Chorvatska při zápase MS 2022 Maroko - Chorvatsko | Foto: Reuters
1.

Zápas začal.

2.

První útok podniklo Maroko. Dlouhým nákopem za obranu se prezentoval Nájif Akird, avšak míč doputoval až mimo hrací plochu.

3.

Na malém prostoru kličkoval Marcelo Brozović. Z pravé lajny se do středu pole neprobojoval, balón odvrátil mimo hrací plochu Azzáedín Únáhí.

4.

Fotbalisté v bílých dresech se snaží na soupeřovu defenzivu vyzrát postupnou kombinací, ta zatím probíhá kolem poloviny hřiště.

5.

Pod tlakem dvou protihráčů volil Ivan Perišić zpětný pas, ale ani ten mu nevyšel, Joško Gvardiol dostihl míč až za postranní čárou.

6.

Zajímavý signál z rohového kopu, kdy Luka Modrić poslal míč za velké vápno na Joška Gvardiola, jenž hrál hlavou do vápna, v přehuštěném prostoru se nejlépe orientoval bránící Ašraf Hakimí.

7.

Na levé straně Selím Amalláh vyslal zajímavý střílený centr před bránu, odkud Dejan Lovren odvracel těsně před Júsufem Nasírím.

8.

Proti pravidlům hrál Marcelo Brozović. Do souboje se Sufjánem Búfálem přiběhl příliš pozdě a skluzem místo míče trefil jeho pravou nohu.

9.

Andrej Kramarić poděkoval za dobrý úmysl Dejana Lovrena, přestože si neporadil se zpracováním ve vzduchu. Následuje odkop od brány.

10.

Sufján Búfál prodlužoval naslepo za sebe do prostoru, kde se nacházeli pouze hráči v bílém. Chorvaté začínají akci od vlastní brány.

11.

Středopolař Mateo Kovačić chyboval a Azzáedín Únáhí poslal míč k pravé lajně na Hakíma Zíjáše, jehož pas na Nasírího neprošel přes Lovrena.

12.

Přenesení hry téměř dokonale. Hakím Zíjáš ovšem neodhadl dobře odskok míče od země a na hruď jej zpracovával až mimo hrací plochu.

13.

S nelehkým zpracováním si Sufján Búfál poradil u levé lajny na jedničku. Posléze centroval na hranici malého vápna, vzdušnému prostoru kraloval Borna Sosa.

14.

První zákrok byl pro Dominika Livakoviće z kategorie jednoduchých. Ašraf Hakimí střílel z velkého úhlu slabě, navíc do středu brány.

15.

Na levé straně šestnáctky si vytvořil prostor k centru Luka Modrić. Následoval centr šajtlí, jenže Perišić s Kramarićem zaspali, do prostoru naběhli příliš pozdě.

16.

Opět v akci Luka Modrić, který šikovně přepouštěl balón za sebe ne Juranoviće, do přihrávky v poslední chvíli vložil nohu Ašraf Hakimí.

17.

Mizernou nahrávku Selíma Amalláha na střed vystihl Ivan Perišić. Protože neměl podporu, tak střílel z velké dálky, míč proletěl nad břevnem.

18.

Pěkně si Romain Saïss pokryl míč mezi třemi protihráči, načež vymýšlel pas středem na Júsufa Nasírího, ovšem kulatý nesmysl nasměroval mimo jeho dosah.

19.

Zajímavá standardka pro Maroko. Ašraf Hakimí si na středu kousek za vápnem posunul míč kolem Luky Modriće, ten soupeři bolestivě šlápl na pravou nohu.

20.

Volný přímý kop si vzal na starosti Hakím Zíjáš. Skóre zápasu se nemění, protože napálil pouze dobře postavenou čtyřčlennou zeď.

21.

Chorvati vyrazili do rychlého brejku. Nikola Vlašić sprintoval s balónem dobrých třicet metrů, aby mu nakonec nevyšla prostrkávačka na Kramariće.

22.

Akce Evropanů pokračovala rohovým kopem. Míč se poměrně dlouho motal kolem pokutového území Maroka, nakonec až Sofján Amrábat zvládl odkopnout do bezpečí.

23.

Přihrávka po pravé lajně měla oči, jenže Josipa Juranoviće zradilo zpracování. Této skutečnosti využil k zisku míče Sufján Búfál.

24.

Hakím Zíjáš nastartoval Ašrafa Hakimího, který míč neudržel ve hře, ale pomezní nechal ve hře pokračovat. Následoval centr, míč úspěšně zblokoval Gvardiol.

25.

Pěkným pasem Sufján Búfál oslovil ve vápně naběhnutého Júsufa Nasírího. Útočník byl ale zády k bráně a kolem Lovrena se obtočit nedokázal.

26.

Jako další odcentroval do pokutového území Chorvatska Nusajr Mazráwí. Dejan Lovren bez větších problémů přeskočil Bornu Sosu.

27.

Útočným faulem se provinil Júsuf Nasírí. Cítil, že je Dejan Lovren v nouzi, leč místo vystihnutí rozehrávky jej trefil do levé nohy.

28.

Luka Modrić z první sklepl míč do levé lajny Mateu Kovačićovi, pro jeho vysoký centr si bezpečně vyběhl gólman Jásín Búnú.

29.

To se nepovedlo. Už to vypadalo, že Luka Modrić obere Sofjána Amrábata, jenže napoprvé mu míč jenom lehce posunul před nohu, napodruhé ho podrazil.

30.

Ofenzivní složku celku podpořil Josip Juranović. Právě u něj však útočné snažení skončilo, když dlouho dopředu avizovanou nahrávku k pravé čáře vystihl Nusajr Mazráwí.

31.

Svěřenci kouče Daliće byli zahnáni na vlastní polovinu. Dejan Lovren zachoval klid a do hry nohama zapojil i brankáře Livakoviće.

32.

Už to vypadalo, že Hakím Zíjáš získá míč na úkor váhajícího Borny Sosy, jenž v poslední chvíli zvládl v pádu píchnout balón k nohám Kovačiće.

33.

Azzáedín Únáhí hrál hlavou z první na Júsufa Nasírího, jenž si věřil na dvojici soupeřů, aby jej nakonec úspěšně obral Dejan Lovren.

34.

Příkladně zapracoval ve vlastním vápně Nusajr Mazráwí. Správně odhadl, kudy poletí střílený centr Juranoviće, kulatý nesmysl odpálil do zámezí.

35.

Přenesení k pravé lajně měla oči, ovšem Borna Sosa s ním počítal a před Hakímem Zíjášem úspěšně usměrnil míč do autu.

36.

Individuálně si věřil Azzáedín Únáhí. Luky Modriće se sice zbavil, jenže před Kovačićem přihrával na dlouhou nohu pouze ke kopačkám Gvardiola.

37.

Maroko je zatím překvapivě aktivnějším týmem. Hakím Zíjáš hledal Júsufa Nasírího, útočníka zradilo zpracování.

38.

Neúnavný Ašraf Hakimí využil dezorientace Borny Sosy k zisku míče, jenže posléze sám nepřesně nahrával do vápna Nasírímu.

39.

Pod tlakem byl pro změnu Josip Juranović. Ani on si neporadil vůbec dobře, kulatý nesmysl adresoval za postranní čáru.

40.

Výměna balónu mezi Hakímem Zíjášem a Azzáedínem Únáhím nevyšla, zpětnou nahrávku dokonale přečetl Luka Modrić.

41.

Jenže hned vzápětí chorvatský kapitán Luka Modrić vůbec nezvládl rozehrávku u levé lajny, načež fauloval do šance mířícího Hakimího. Standardka pro Maroko.

42.

Volný přímý kop rozehrál Hakím Zíjáš. Zvolil příliš krátký centr, míč odvrátil mimo pokutové území pozorný Dejan Lovren.

43.

Na trávník se zničehonic posadil Nikola Vlašić. Vyžádal si ošetření, nicméně na nohy se postavil sám a na vážnější zranění to dle prvních záběrů nevypadá.

44.

Fyzických předností využil Joško Gvardiol, jenž natlačil tělo před Júsufa Nasírího, aby následně nechal balón doputovat až za brankovou čáru.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje nad rámec prvního poločasu dvě minuty.

45+1.

Konečně trocha vzrušení! Borna Sosa vymyslel z levé strany parádní nahrávku do vnitra pokutového území na Nikolu Vlašiće, jenž zakončoval z první po zemi, roztáhnuvší se Jásín Búnú zasáhl pravou nohou.

45+2.

Závěr úvodního dějství patří Chorvatsku. Další ránu Nikoly Vlašiće zblokoval Nájif Akird pouze k Luku Modrićovi, ten nártem přestřelil.

45+3.

Konec prvního poločasu.

První poločas střetnutí mezi Marokem a Chorvatskem gól nepřinesl. Na pořádnou šanci se čekalo až do nastavení, kdy Borna Sosa vymyslel zajímavý pas do vápna na Nikolu Vlašiće, ten však ztroskotal na brankáři Búnúovi. Jinak ovšem vypadá herně překvapivě lépe Maroko, to si ale žádnou větší příležitost zatím nevypracovalo.

STATISTIKY PO 1. POLOČASE

Držení míče: 41 % - 59 %

Střely celkem: 4 - 4

Střely na bránu: 0 - 1

Střely mimo bránu: 0 - 2

Zblokované střely: 4 - 1

Rohové kopy: 0 - 2

Ofsajdy: 0 - 0

Fauly: 6 - 7

Druhý poločas začne přibližně ve 12:03.

46.

Začal druhý poločas.

46.

Střídání Chorvatsko: odchází Nikola Vlašić, přichází Mario Pašalić.

47.

Zatímco marocký trenér o přestávce žádnou změnu neudělal, tak chorvatský trenér k jednomu střídání sáhl, Nikolu Vlašiće nahradil Mario Pašalić.

48.

Nový muž Mario Pašalić se hned zapojil do hry. Nakonec mu ale byl odmáván ofsajd v momentě, kdy bylo jasné, že z akce nic nebude.

49.

Sufján Búfál při odmítání tělem Juranoviće lehce klopýtl a ztratil nad míčem kontrolu, ve hře už ho posléze neudržel.

50.

Výborné krytí balónu ukázal Mateo Kovačić. Moc dobře věděl o blížícím se Nusajru Mazráwím, jímž se nechal povalit k zemi.

51.

Další marocký faul vyprodukoval Hakím Zíjáš. Neodhadl správně kličku Luky Modriće, jehož poté zatáhl za dres.

52.

Sražená rána se odrazila příhodně na levou stranu šestnáctky k Nusajrovi Mazráwímu, jenž hlavou zakončoval z bezprostřední blízkosti do Livakoviće.

53.

Chorvatský kapitán Luka Modrić zakroutil balón směrem na bránu. Jásín Búnú vrazil míč jenom před sebe, dorážku skluzujícího Lovrena pokryl Sofján Amrábat.

54.

Na trávníku zůstali ležet hned dva maročtí fotbalisté, a sice Nusajr Mazráwí s Jásínem Búnúem. Hůře to vypadá s levým obráncem.

55.

Nusajr Mazráwí má problémy s pravým bokem. Bek z důvodu ošetřování musí opustit hrací plochu, zda bude pokračovat zatím není jisté.

56.

Chorvatský kapitán Dejan Lovren si s míčem nelámal těžkou hlavu a před dvojicí soupeřů hrál směrem dozadu na brankáře Livakoviće.

57.

Nákop Jásína Búnúa směřoval k polovině hřiště, kde čekal Ašraf Hakimí, Josip Juranović těsně před ním přizvedl míč do zámezí.

58.

Hodně nepovedená nahrávka Luky Modriće, kterou nejspíše hledal Andreje Kramariće, forvard však zůstal stát.

59.

Proti odkopu gólmana vystartoval Dejan Lovren, v pádu nasměroval kulatý nesmysl hlavou jenom za postranní lajnu.

60.

Je to jasné, dále to nepůjde. Nusajr Mazráwí se posadil na trávník a jeho gesto směrem ke střídačce je jasné.

60.

Střídání Maroko: odchází Nusajr Mazráwí, přichází Jahija al-Idrísí.

61.

Hodina střetnutí je minulostí, do konce základní hrací doby zbývá posledních třicet minut. V utkání mezi Chorvatskem a Marokem stále marně čekáme na první gól.

62.

Ašraf Hakimí vymyslel dobře mířený centr do pokutového území z pravé strany. K jeho smůle ovšem dva jeho spoluhráči míč přeběhli.

63.

Akce marockého národního celku pokračovala. Juranovićem lehce tečovaný centr skončil v rukavicích Livakoviće, Selím Amalláh na míč těsně nedosáhl.

64.

Není to poprvé, co Luka Modrić fauloval a daroval tak soupeři standardku. Teď si kapitán Chorvatska pomohl podražením Nájifa Akirda.

65.

Střídání Maroko: odchází odchází Sufján Búfál, přichází Abde Ezázúlí.

66.

Hakím Zíjáš jen tak lehce posunul míč na střed Ašrafu Hakimímu, jenž vypálil tvrdou ránu, Livaković ji s problémy vyrazil před sebe.

67.

Azzáedín Únáhí vyzkoušel ve vlastním vápně nasadit jesličky Luku Modrićovi. Neuspěl, pro volný míč si doběhl jeho spoluhráč Romain Saïss.

68.

Poslední okamžiky zápasu patří Chorvatům. Zprava centroval Juranović, ve vlastním vápně vyskočil nejvýše Romain Saïss.

69.

Reprezentace celku z afrického kontinentu to sice s presinkem nepřehání, ale zároveň má velmi dobře pokryté vlastní vápno, takže soupeře k šancím nepouští.

70.

Nedovoleným zákrokem se u pravé lajny prezentoval Abde Ezázúlí, když pravou rukou viditelně napnul dres Juranovićovi.

71.

Střídání Chorvatsko: odchází Andrej Kramarić, přichází Marko Livaja.

72.

Centr Luky Modriće z přímého kopu mířil na přední tyč, kde operoval Júsuf Nasírí, balón odvážně nasměroval nad břevno vlastní brány.

73.

Maroko se ubránilo rohovému kopu a do protiútoku naopak vystartoval Abde Ezázúlí, jenž chtěl proti Kovačićovi vybojovat faul, avšak středopolař si počínal čistě tělem.

74.

Střední záložník Mateo Kovačić se zapojil do hry i na útočné polovině. Proti dvojici soupeřů statečně odolával, nakonec ho však přeci jen obral Sofján Amrábat.

75.

Přetažený centr z levé strany nenašel svého adresáta. Azzáedín Únáhí ještě stihl míč ve hře a rozehrával přes Nasírího.

76.

V ofsajdovém postavení nachytán Marko Livaja. Útočník se hodně zlobí, avšak rozhodnutí pomezního arbitra bylo správné.

77.

Dle dění na hřišti to vypadá, že oba celky jsou se současným stavem spokojeny. Ani jeden se nežene dopředu, aktuálně kombinují Chorvaté kolem poloviny hřiště.

78.

První žlutou kartu střetnutí obdržel Sofján Amrábat. Luku Modriće zezadu podrazil s jasným cílem zastavit slibně se rozvíjející chorvatský útok.

79.

Střídání Chorvatsko: odchází Mateo Kovačić, přichází Lovro Majer.

80.

Už to vypadalo, že se Lovro Majer okamžitě zapojí do hry, avšak nahrávku Luky Modriće na jeho osobu Selím Amalláh zastavil nedovoleně rukou.

81.

Samozřejmě centroval Luka Modrić, jenž přetáhl míč na zadní tyč, v tomto prostoru Joško Gvardiol při zakončení fauloval Nájifa Akirda.

81.

Střídání Maroko: odchází Júsuf Nasírí, přichází Abderrazak Hamdalláh.

82.

Střídání Maroko: odchází Azzáedín Únáhí, přichází Abdalhamíd Sábírí.

83.

Výborně zahrál Dejan Lovren, který tělem odstrčil Abdalhamída Sábírího, získal nad balónem kontrolu a rozehrál na Juranoviće.

84.

Luka Modrić zvedl hlavu a pasem za obranu zkusil oslovit Ivana Perišiće, jenže ten neodhadl správně trajektorii míče a vůbec ho nezpracoval.

85.

Hrozí i Maročané. Za Lovrena zabíhal Abdalhamíd Sábírí, chorvatský stoper však v záklonu dokázal balón odvrátit do autu.

86.

Proti centru marockého reprezentanta od pravé lajny vystartoval z brankové čáry Dominik Livaković a ve vzduchu sebral míč do rukavic.

87.

Na dobře myšlenou průnikovou přihrávku mezi stopery si nabíhal Marko Livaja, ani na dlouhou nohu ale na kulatý nesmysl nedosáhl.

88.

Chorvatský protiútok zastavil Abde Ezázúlí s jasným cílem Juranoviće faulovat a může být rád, že ze souboje vyvázl bez karetního trestu.

89.

Útok po levé lajně Maroku nevyšel. Velkou rychlost vyvinul Hakím Zíjáš, leč klička proti Bornu Sosovi mu vůbec nevyšla.

90.

Střídání Chorvatsko: odchází Ivan Perišić, přichází Mislav Oršić.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje nad rámec základní hrací doby šest minut.

90+1.

Prostor k centru si u levé lajny vytvořil Abde Ezázúlí. Vyslal ovšem příliš vysoký míč, pro nějž si bez problémů vyběhl Dominik Livaković.

90+2.

Fotbalisté v červených dresech hrají přesně to, co potřebují. Neženou se dopředu, nicméně kombinují na útočné polovině a šetří cenné vteřinky.

90+3.

Přenesení hry mířilo doprava, kde číhal Hakím Zíjáš. Borna Sosa o něm moc dobře věděl, stáhl se k němu a hlavou míč odehrál do autu.

90+4.

Zajímavý obranný zákrok předvedl Abde Ezázúlí. Vyskočil do vzduchu a v pozici, která často vede ke stříhnutí nůžek, odpálil pravačkou hrací předmět přes hlavu na útočnou polovinu.

90+5.

Hodně je po příchodu na trávník vidět Abde Ezázúlí. Nyní ovšem prováhal ideální možnost k nahrávce, místo toho kulatý nesmysl ztratil a fauloval Juranoviće.

90+6.

Chorvaté měli v závěrečných vteřinách nastaveného času ještě jednu standardku. Centr do vápna Maročané pohlídali bez problémů, míč bleskově opustil jejich pokutové území.

90+6.

Konec zápasu.

Třetí bezbrankovou remízu šampionátu obstaralo Maroko s Chorvatskem. Výsledek odpovídá průběhu střetnutí, ani jeden z týmů totiž neměl herně navrch.

Snad jediná akce, která stojí za zmínku, nastala v nastaveném čase první půle, kdy Borna Sosa přízemním pasem do vápna našel Nikolu Vlašiće, jehož pravou nohou vychytal Búnú. Defenzivy obou mužstev pracovaly velmi dobře, zároveň bylo utkání takticky svázáno s jasným cílem obou celků hlavně neprohrát.

Chorvaté odehrají druhé utkání skupiny F 27. listopadu proti Kanadě, Maročané se ve stejný den postaví Belgii.

STATISTIKY UTKÁNÍ

Držení míče: 35 % - 65 %

Střely celkem: 7 - 7

Střely na bránu: 2 - 2

Střely mimo bránu: 0 - 2

Zblokované střely: 5 - 3

Rohové kopy: 0 - 5

Ofsajdy: 0 - 1

Fauly: 17 - 11

Žluté karty: 1 - 0

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se budu těšit zase někdy na počtenou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Nor Kilde vyhrál úvodní sjezd sezony v Lake Louise

Aleksander Aamodt Kilde vykročil ve Světovém poháru za obhajobou malého křišťálového glóbu za sjezd vítězstvím v úvodním závodu sezony v Lake Louise. Norský lyžař vyhrál z pátku přeložený sjezd s náskokem šesti setin sekundy před Danielem Hemetsbergerem z Rakouska.

Třetí skončil na olympijské sjezdovce s odstupem dalších čtyř setin úřadující vítěz SP Marco Odermatt. Švýcarský šampion, jenž ovládl dosud jediný závod sezony - úvodní obří slalom v Söldenu, si upevnil vedení v průběžném pořadí seriálu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kanadští tenisté zdolali Itálii a zahrají si v Davis Cupu o první titul

Kanadští tenisté se stali druhými finalisty Davisova poháru a zahrají si v neděli proti Austrálii o premiérový titul. Rozhodující bod zajistili týmu kapitána Franka Dancevice ve čtyřhře Vasek Pospisil a Félix Auger-Aliassime, kteří porazili italské duo Matteo Berrettini, Fabio Fognini 7:6, 7:5 a rozhodli o vítězství 2:1.

Kanaďané si zahrají ve finále podruhé ve třech letech. V roce 2019 nestačili v rozhodujícím utkání na Španělsko. Italové přišli o možnost zabojovat o druhý triumf v historii a první od roku 1976.

Kanada musela semifinále otáčet. V první dvouhře prohrál Denis Shapovalov po více než třech hodinách s Lorenzem Sonegem 6:7, 7:6, 4:6. Klíčovým mužem se stal šestý hráč světa Auger-Aliassime. Nejprve porazil Lorenza Musettiho 6:3 6:4 a poté uspěl se spoluhráčem s českými kořeny Pospisilem v deblu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy