MS ve fotbale • Osmifinále • 16:00

Japonsko - Chorvatsko

Japonsko
1:2
1:0, 0:1, 0:0, 1:3
Konec zápasu
Chorvatsko
43. Maeda
55. Perišić

Hezké odpoledne, vítejte u on-line přenosu z osmifinálového utkání na mistrovství světa ve fotbale v Kataru mezi Japonskem a Chorvatskem. Zápas začíná v pondělí 5. prosince v 16 hodin.

Reprezentace Japonska už skolila dva evropské giganty, nyní má před sebou třetího. Fotbalisté ze "země vycházejícího slunce" na úvod šampionátu šokovali vítězstvím 2:1 nad Německem, načež překvapivě padli 0:1 s Kostarikou, přesto postoupili z prvního místa, protože se rychle oklepali a Španěly porazili po dalším výborném výkonu a zdárném obratu 2:1. Svěřenci trenéra Morijasua mají extrémně efektivní protiútoky. Na míči si moc času nezahrají, proti Němcům měli 27 % držení míče, proti Španělům dokonce pouze 18 %, ale i navzdory tomuto faktu zcela po zásluze brali všechny tři body.

Chorvatští fotbalisté na turnaji ještě nepoznali hořkost porážky, přesto postoupili ze skupiny F "až" z druhého místa. Nejprve odehráli bezbrankové utkání s Marokem, načež porazili outsidera skupiny Kanadu s přehledem 4:1 a další bezbrankovou remízou s Belgií si zajistili druhou pozici právě na úkor evropského konkurenta. Dalićova družina dbá především na pevnou defenzivu, tato volba zatím přináší kýžený efekt. Šance na obhajobu stříbra či dokonce vylepšení výsledku z před čtyř let stále existuje.

Populární chorvatská fanynka už je natěšená na utkání, před ním ještě stíhá rozdávat i fotky obdivovatelům. 

Chorvatští fanoušci před osmifinále MS s Japonskem
Chorvatští fanoušci před osmifinále MS s Japonskem | Foto: Reuters

O níže zmíněné fanynce Chorvatska si můžete přečíst více v našem článku.

Chorvatsko

Chorvatská sestava doznala oproti utkání s Belgií dvou změn, místo Sosy s Livajou dostali v základu důvěru Barišić a Petković.

Japonsko

Místo vykartovaného Itakury se na stopera postaví Tomijasu.

Předzápasová rozcvička je v plném proudu.

Rozcvička před zápasem Japonsko - Chorvatsko
Rozcvička před zápasem Japonsko - Chorvatsko | Foto: Reuters
1.

Zápas začal.

2.

Chorvaté začali aktivně. Po levé lajně se procpal až k rohovému praporku Ivan Perišić, svým centrem ovšem hlavu adresáta Kramariće nenašel.

3.

Na druhé straně vybojovali Japonci roh. Po krátké rozehrávce následoval centr do vápna a Šogo Taniguči hlavičkoval kousek vedle pravé tyče.

4.

Hodně dlouho otálel s rozehrávkou chorvatský brankář Dominik Livaković. Málem byl potrestán Maedou, který ve skluzu zblokoval míč, ale odrazil se od něj výrazně vedle brány.

5.

Fotbalisté v bílých dresech zkouší na soupeře vyzrát postupnou kombinací. Hráči v modrých dresech ovšem působí v defenzivě velmi kompaktním dojmem.

6.

Po chybné nahrávce Marcela Brozoviće trval japonský protiútok jenom pár vteřin, proti Maedovi skvěle vystoupil Borna Barišić.

7.

Dajči Kamada po zisku míče přenesl hru k pravé lajně na Ita, jenž chtěl najít Maedu nahrávkou mezi nohama Lovrena, stoper se nachytat nenechal.

8.

První chorvatská tutovka gólem neskončila! Tomijasu se nechal obrat Ivanem Perišićem, který postupoval z levé strany sám na gólmana. Volil tvrdou křižnou ránu nártem, Gonda s vypětím všech sil úspěšně zasáhl rukama.

9.

Evropané pokračují v aktivním pojetí hry. Dlouhý pas za obranu vyzkoušel Marcelo Brozović, pro balón si vyběhl včas reagující brankář Gonda.

10.

Pod tlakem si Joško Gvardiol nedělal s balónem těžkou hlavu, alespoň na pár chvil střetnutí zklidnil malou domů.

11.

Potlesk fanoušků si vysloužil Šogo Taniguči. Výborně odcouval s Andrejem Kramarićem a hlavou sklepl míč pro Kamadu.

12.

S nelehkým zpracováním si Junja Ito poradil, míč si ke kopačkám posunul hrudí. Akci poté pozdržel zpětným pasem na Tomijasua.

13.

Japonský útok nakonec nedopadl vůbec zle! Za stříleným centrem zprava skluzoval Junja Ito, jemuž chyběl půl krok, Livaković si mohl zhluboka oddechnout.

14.

Andrej Kramarić stihl dlouhý nákop po pravé lajně ve hře, následně ovšem přetáhl centr mimo dosah útočníka Petkoviće.

15.

K pravé straně si sběhl středopolař Luka Modrić. Při zpracování si viditelně pomohl rukou, což pozornosti arbitra Elfatha neuniklo.

16.

Do prudké nahrávky Tomijasua vložil nohu Ivan Perišić. Gonda udržel balón na hrací ploše, bezpečně ho sebral do rukavic.

17.

Už podruhé se Dajzen Maeda dostal k zakončení hlavou, ovšem trefil jenom před sebou stojícího Dejana Lovrena.

18.

Standardku pro Japonce vybojoval Ricu Doan. Na malém prostoru se krásně vykličkoval, vzápětí ho zezadu podrazil Joško Gvardiol.

19.

Útočný faul předvedl Wataru Endo. Vyskočil sice vysoko do vzduchu, ovšem přitom skočil na záda protihráči Barišićovi.

20.

Junja Ito po pravé lajně prchl Barišićovi a volil polovysoký centr do malého vápna, míč se stal kořistí včas reagujícího Dominika Livakoviće.

21.

Špatné zpracování Josipa Juranoviće potrestal Juto Nagatomo. Narazil si s Dajčim Kamadou, kličkou po lajně nevyzrál na Gvardiola.

22.

Na trávníku skončil chorvatský stoper Joško Gvardiol, jehož pravou rukou trefil do oblasti třísla Ricu Doan. Zatím to nevypadá na zranění vážnějšího rázu.

23.

Do vápna centroval Luka Modrić. Odražený míč si na hranici velkého vápna našel Joško Gvardiol, ten vysoko přestřelil.

24.

Hráči v modrých dresech si vyměňují kulatý nesmysl na vlastní polovině. Čekají, jak soupeř zareaguje, jeho presink není příliš vysoký.

25.

U míče znovu Chorvaté. Dejan Lovren váhal hodně dlouho, aby nakonec zapojil do hry nohama brankáře Livakoviće.

26.

Už to vypadalo, že do slibné příležitosti bude postupovat Bruno Petković. Dostal skvělou nahrávku za obranu, jenže ho výborně zakřižoval Tomijasu a ten nepustil hrací předmět za svá záda na Kramariće.

27.

Svěřenci kouče Daliće vyzkoušel štěstí středem. Luka Modrić si věřil jeden na jednoho proti Wataruovi Endovi, ale byl neúspěšný.

28.

Centr zprava i zleva, v obou případech přetažený. Až třetí míč poslaný do japonského vápna byl povedený, na Perišićův prodloužený balón jen těsně nedosáhl Andrej Kramarić.

29.

V pozici posledního Takehiro Tomijasu zafungoval na jedničku. Pokryl náběh Bruna Petkoviće a hlavou usměrnil míč do zámezí.

30.

Dlouhé autové vhazování pokryl Maja Jošida. Vyskočil vysoko do vzduchu a kulatý nesmysl odehrál za velké vápno.

31.

Sám proti dvěma neměl Dajči Kamada moc šancí na úspěch. Po střetu s Juranovićem zůstal ležet na zemi, vzápětí si Nagatomo ukopl míč před Lovrenem.

32.

Narážečka Matea Kovačiće s Lukou Modrićem vyšla. Posléze první jmenovaný zkusil kličku na Moritu, japonský středopolař získal kulatý nesmysl pro sebe.

33.

Takehiro Tomijasu vyzkoušel oblouček za obranu na Junju Ita, jehož podržel na zádech Dejan Lovren a sám rozehrával středem na Brozoviće.

34.

Japonci už delší dobu kombinují na polovině soupeře. Zatím však daleko za pokutovým územím, to mají Evropané velmi dobře pokryté.

35.

Možnost chorvatského rychlého protiútoku zhatil Juto Nagatomo, jenž u levé lajny zezadu takticky podrazil Josipa Juranoviće.

36.

Sám proti třem Dajči Kamada neměl moc šancí na úspěch. Zabojoval sympaticky, leč Borna Barišić poměrně snadno získal míč pro sebe.

37.

Joško Gavrdiol výborně předskočil Moritu. Všiml si nabíhajícího Andreje Kramariće, leč volil příliš prudký pas, s jehož zpracováním si forvard neporadil.

38.

Příliš dlouho Junja Ito avizoval zpětnou nahrávku na střed na Enda. Pas vystihl Mateo Kovačić, sám ale potom nepřesně rozehrál na Brozoviće.

39.

Přes protihráče se dostal k centru Juto Nagatomo. Levou nohou netrefil hrací předmět vůbec dobře, Dominik Livaković bude odkopávat.

40.

Centr z volného přímého kopu Lukovi Modrićovi nevyšel. Ještě na hranici velkého vápna nebezpečí zažehnal Maja Jošida.

41.

Japonský útok byl o poznání nebezpečnější! Morita s Maedou se skvěle vykombinovali u levé lajny přes dva protihráče, aby posléze první jmenovaný přihrál do vápna Kamadovi, jenž se zbavil kličkou na střed obránce, ale ve finále pálil nad břevno!

42.

Střední záložník Morita poslal prudkou přihrávku po pravé ruce na Ita a ten vyzkoušel odvážný pas šajtlí, v poslední chvíli zakročil skluzující Lovren.

43.

Dominik Livaković si proti centru nejspíše zakřičel pozdě. Dejan Lovren už nestihl uhnout a hlavou odvrátil balón na rohový kop.

43.

Japonci střílí gól, jímž zadělali na historický postup do čtvrtfinále! Roh byl opět rozehrán na krátkou vzdálenost. Po centru a zmatcích ve vápně se balón odrazil od Jošidy k DAJZENU MAEDOVI, proti jehož střele z bezprostřední blízkosti byl Livaković bezmocný.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje nad rámec prvního poločasu dvě minuty.

45.+1

Defenzivní povinnosti si Juto Nagatomo splnil na jedničku. Nejenže natlačil tělo před Andreje Kramariće, ale ještě jej zvládl nastřelit a zařídil tak pro Gondu odkop.

45.+2

Poslední útok úvodního dějství patřil Chorvatům. Z pravé strany centroval bek Josip Juranović, Dejan Lovren na balón nedoskočil.

45.+3

Konec prvního poločasu.

Čtyři osmifinále dopadly dle papírových předpokladů, nicméně v tom pátém je zaděláno na překvapení, protože Japonsko po první půli vede nad Chorvatskem 1:0. Jediný gól úvodního dějství padl ve 43. minutě, kdy se po přiťuknutí Jošidy trefil z bezprostřední blízkosti Dajzen Maeda. Evropané jsou dle očekávání na míči aktivnější, ale není jim to nic platné. V jejich největší příležitosti selhal Perišić, který tvrdou střelou nártem na Gondu nevyzrál.

STATISTIKY PO 1. POLOČASE

Držení míče: 41 % - 59 %

Střely celkem: 3 - 3

Střely na bránu: 1 - 1

Střely mimo bránu: 2 - 1

Zblokované střely: 0 - 1

Rohové kopy: 3 - 1

Ofsajdy: 1 - 0

Fauly: 5 - 3

Druhý poločas začne přibližně v 17:03.

46.

Začal druhý poločas.

47.

Ani jeden z trenérů neudělal o poločasové přestávce žádnou změnu v sestavě, což může být překvapení hlavně v podání Chorvatů, ovšem Zlatko Dalić nejspíše čeká, jak utkání bude pokračovat a až podle toho zareaguje.

48.

Zpoza velkého vápna si připravil prostor ke střele Dajči Kamada. Vyslal povedenou ránu pravačkou, balón prosvištěl těsně nad břevnem.

49.

Dejan Lovren si v pozici posledního hráče nevedl úplně ideálně. Hrál pomalou malou domů a měl štěstí, že Dominik Livaković už běžel proti míči a sebral jej před Maedou.

50.

Kousek za polovinou hřiště vybojoval faul na svou osobu Luka Modrić. Ukázal výbprné krytí balónu, zezadu ho nedovoleně poslal k zemi Junja Ito.

51.

Podruhé během pár minut sáhl Dejan Lovren čelem k vlastní bráně k malé domů. V tomto případě si vedl o poznání jistěji, Livaković mohl zůstat stát na místě.

52.

Pokutový kop se pokusil pro Chorvatsko vybojovat Bruno Petković. Pádu výrazně přidal, Šogo Taniguči si nepočínal za hranicí pravidel.

53.

Tentokráte Bruno Petković zůstal na nohách. Z levé strany šestnáctky cpal přihrávku na střed k nohám Modriće, jehož přetlačil Takehiro Tomijasu.

54.

Do vnitra pokutového území odcentroval Junja Ito. Dajzen Maeda na balón těsně nedoskočil, Dejan Lovren odvracel nebezpečí za cenu rohového kopu.

55.

Se standardkou v podobě rohu si Chorvaté poradili bez větších problémů, vzdušnému prostoru kraloval zkušený stoper Dejan Lovren.

55.

Vyrovnáno! Dejan Lovren vyslal parádní centr do vnitra pokutového území přesně do míst, kde se pohyboval IVAN PERIŠIĆ, na přesně umístěnou hlavičku k levé tyčce neměl Gonda šanci dosáhnout.

57.

Z velké vzdálenosti napřáhl ke střele Wataru Endo. Balón zajímavě klesal pod břevno, Dominik Livaković ho s problémy vyrazil nad horní tyč.

58.

Také s rohovým kopem si poradil Dominik Livaković. Gólman vystartoval proti míči a pravou rukou jej vyboxoval mimo velké pokutové území.

59.

Josip Juranović ve výskoku nasměroval míč k nohám Luky Modriće, chorvatský kapitán byl sám proti dvěma obráncům bez šance.

60.

Zleva centroval Juto Nagatomo. Dejan Lovren vyskočil poměrně pozdě, přesto bez větších problémů přeskočil Maedu.

61.

Pod tlakem dotírajícího protihráče zakončoval Wataru Endo v pádu. Snadná práce pro Dominika Livakoviće, jenž si připsal druhý úspěšný zákrok v utkání.

62.

První střídání provedl Zlatko Dalić. Vyměnil hroťáka za hroťáka, místo Bruna Petkoviće se o góly bude pokoušet Ante Budimir.

63.

K chorvatské otočce moc nechybělo! Luka Modrić si nechal míč spadnout, načež vypálil dělovou ránu nártem zpoza velkého vápna, Gonda balón parádně vytáhl nad břevno.

64.

Dvojité japonské střídání. Kromě střelce zatím jediné japonské branky Dajzena Maedy odstupuje i zkušený bek Juto Nagatomo, nově příchozími hráči jsou Takuma Asano a Kaoru Mitoma.

65.

Z tribun se ozývá hlasitý pískot, který reaguje na hodně ospalou kombinaci Chorvatů na jejich polovině hřiště.

66.

Josip Juranović si narazil s Ivanem Perišiće, aby posléze vyzkoušel centr do vápna, před Budimirem balón odklízel Maja Jošida.

67.

Na levém křídle si Andre Kramarić našel prostor k centru, kterým vybídl k zakončení hlavou Anteho Budimira, zakončení o zem proletělo vedle levé tyče.

68.

Osmifinálové klání skončilo pro dnes poměrně nevýrazného Andreje Kramariće. Nově příchozím fotbalistou je Mario Pašalić.

69.

Dlouhé autové vhazování Josipa Juranoviće prodloužil Ante Budimir naslepo za sebe, hrací předmět pro sebe získal gólman Šujči Gonda.

70.

Rozběhnutý Kaoru Mitoma nezískal plnou kontrolu nad míčem. Sice utekl Deanu Lovrenovi, jenže pak i s balónem vyběhl mimo hrací plochu.

71.

Ofenzivní složku podpořil Takehiro Tomijasu. Marně ovšem čekal na nahrávku od Mority, úspěšně ji totiž vystihl nataženou levou nohou Marcelo Brozović.

72.

Středopolař Hidemasa Morita okamžitě zaváhání napravil. Tělem se natlačil před Luku Modriće a hrací předmět získal zpět do svého držení.

73.

Stříleným centrem se z pravé strany prezentoval Josip Juranović. Junja Ito odvrátil nebezpečí za cenu rohového kopu.

74.

Luka Modrić vyslal zajímavou přízemní přihrávku na přední tyč k Ivanu Perišićovi, jeho pas do druhé vlny získal před Brozovićem Ito.

75.

Dajči Kamada má pro dnešek odpracováno. Naběhal devět kilometrů, první naběhané metry se nyní chystá sbírat Hiroki Sakaj.

76.

Osamocený Josip Juranović vyslal solidní centr ze své pozice pravého obránce. Hledal a našel Anteho Budimira, zakončení mělo k úspěchu hodně daleko.

77.

V nouzi Maja Jošida vymyslel mizernou zpětnou nahrávku, kterou vystihl Ivan Perišić, jehož Tomijasuem tečovaná střela proletěla vedle pravé tyče.

78.

Chorvatský útok pokračoval rohovým kopem. Mario Pašalić sklepával prodloužený míč obráncem pod sebe, Budimir ve snaze o zakončení pouze fauloval Ita.

79.

Volný přímý kop vybojoval Wataru Endo. Ukázal výborné pokrytí balónu, zezadu ho nekompromisně podrazil zezadu Mateo Kovačić.

80.

Propadený balón si našel Takehiro Tomijasu. Z otočky volil místo zakončení nahrávku pod sebe, trefil pouze nohu dobře postaveného Lovrena.

81.

Středem nastartoval Takuma Asano. Příliš dlouho avizoval průnikovou nahrávku doleva na Enda, ve skluzu Lovren přisunul balón k Juranovićovi.

82.

Právě u Josipa Juranoviće útok evropského celku skončil. Pro příliš vysoký centr si vyběhl japonský brankář Šujči Gonda.

83.

Snahu o rychlou protiútok Japonska překazil zdviženým praporkem pomezní, v ofsajdovém postavení se nechal nachytat Ricu Doan.

84.

Úmysl dobrý, realizace pokulhávala. Ivan Perišić si narazil s Mateem Kovačićem, jenže nezvládl zpracování zpětné přihrávky.

85.

Fyzických proporcí využil Joško Gvardiol. Natlačil se před Takumu Asana, ten neměl žádnou šanci získat balón zpátky.

86.

Ke vstřelenému gólu chtěl Ivan Perišić přidat i asistenci. Jeho centr zleva měl oči, Mario Pašalić ovšem nedokázal zamířit mezi tři tyče.

87.

Dalším japonským žolíkem je Takumi Minamino, hráč, který překvapivě nedostává příležitosti v základní sestavě. Nahrazuje již viditelně unaveného Ricu Doana.

88.

Na polovině hřiště fauloval Hiroki Sakaj. Vyskočil vysoko do vzduchu, přitom pravou rukou smolně trefil do obličeje Ivana Perišiće.

89.

Znovu se do hry zapojil Ivan Perišić. Vyzkoušel si balón prodloužit po levé lajně, na hrací ploše už ho ale i přes velkou snahu nestihl.

90.

První žlutou kartu zápasu obdržel střední záložník Mateo Kovačić. Do skluzu šel pozdě a místo míče trefil nejen Tomijasua, ale i spoluhráče Barišiće.

90.+1

Hlavní rozhodčí nastavuje nad rámec základní hrací doby čtyři minuty.

90.+2

Útočný faul odpískán Hirokimu Sakajovi. Nejprve si chytře počínal tělem, jenže pak si pomohl levou rukou, kterou příliš viditelně odstrčil Bornu Barišiće.

90.+3

Tlesknutím si o nahrávku řekl Ivan Perišić. Stoper Joško Gvardiol reagoval zbrkle, kulatý nesmysl nasměroval mimo jeho dosah do zámezí.

90.+4

Japonci hrají na prodloužení. Kaoru Mitoma možná i chtěl centrovat do vápna, jenže neměl na koho, proto hrál na stopera Maju Jošidu.

90.+5

Konec druhého poločasu.

První prodloužení světového šampionátu obstarají Chorvaté s Japonci. Evropané vstupovali do druhé půle s jednobrankovou ztrátou, kterou smazal v 55. minutě Ivan Perišić skvěle umístěnou hlavičkou k levé tyčce. Svěřenci kouče Daliće byli aktivnější i ve zbytku druhé půle, kýženého obratu se ovšem zatím nedočkali.

91.

Začalo první prodloužení.

92.

Japonci odstartovali prodloužená rohovým kopem. Do polovysokého centru se opřel Takuma Asano, hlavičku usměrnil vedle levé tyčky.

93.

Chorvatská akce neměla dlouhého trvání. Ante Budimir pochopil nahrávku Luky Modriće příliš pozdě, zachytil ji Maja Jošida.

94.

Japonský protiútok neskončil kýženým druhým gólem. Za obranu zabíhal Takumi Minamino, levou nohou zastavil přihrávku Mority stoper Joško Gvardiol.

95.

Svěřenci kouče Morijasua rozehrávali další rohový kop. Ve snaze o hlavičku Takehiro Tomijasu pouze fauloval Maria Pašaliće.

96.

Ante Budimir šikovně prodlužoval za sebe na Ivana Perišiće, k němuž se stáhl Hiroki Sakaj a pravou nohou vystihl kličku po lajně.

97.

Do chorvatské rozehrávky se zapojil i brankář Dominik Livaković, jenž dostal přihrávku od Dejana Lovrena, volil přenesení doleva na Bornu Barišiće.

98.

Útočný faul odpískán Antemu Budimirovi. Hrotový útočník vyskočil vysoko do vzduchu, při dopadu bolestivě dopadl na nohu Jošidovi.

99.

Luka Modrić případným exekutorem pokutového kopu v rozstřelu nebude. Spolu s Mateem Kovačićem je střídán, Zlatko Dalić si slibuje oživení od výrazně mladších bojovníků Lovra Majera a Nikoly Vlašiće.

100.

Jako poslední si Maja Jošida počínal na jedničku. Neriskoval a hlavou odvracel balón před presujícím Perišićem do autu.

101.

Až do pokutového území nasměroval autové vhazování Borna Barišić, Ivan Perišić při vytváření prostoru pro vlastní osobu fauloval Ita.

102.

Je evidentní, komu se chce do penalt více. Na vlastní polovině brání kompletní japonská jedenáctka, Chorvati útočí do plných.

103.

Dlouhou hlavičku Lovrena chtěl zpracovávat těsně za velkým vápnem Lovro Majer. Nedostal prostor, tělem ho totiž odtlačil Hiroki Sakaj.

104.

Zleva centroval do pokutového území Borna Barišić. Hledal nejspíše Anteho Budimira, před nímž hlavičkoval vysoko vyskočivší Takehiro Tomijasu.

105.

Parádní individuální akcí se prezentoval Kaoru Mitoma. S míčem uběhl dobrých sedmdesát metrů, načež vypálil tvrdou ránu, ale přímo do středu brány, Livakovič zdárně vyrazil balón před sebe.

105.

Hlavní rozhodčí nastavuje nad rámec prvního prodloužení dvě minuty.

105.+1

Útočné snahy Japonců pokračovaly rohovým kopem. Vysoko vyskočil Takuma Asano, ještě o něco výše se však vyšplhal Dejan Lovren.

105.+2

Přetažený centr Marcela Brozoviće se s úspěchem nesetkal. Hiroki Sakaj navíc dokázal hrací předmět sklepnout k nohám spoluhráče Mority.

105.+2

Konec prvního prodloužení.

106.

Začalo druhé prodloužení.

106.

Střídání na obou stranách. Zbytek střetnutí budou sledovat na lavičce Hidemasa Morita z Japonska a Ivan Perišić s Antem Budimirem z Chorvatska. Novými hráči na hřišti jsou Ao Tanaka, Mislav Oršić a Marko Livaja.

107.

Fotbalisté v modrých dresech pokračují v aktivitě. Pravou stranou se zkusil prosmýknout Takumi Minamino, Borna Barišić zastavil protihráče v poslední chvíli ve skluzu.

108.

Morijasuova družina kombinuje kolem poloviny hřiště. Není vůbec jednoduché se probít dobře rozestavenou formací Chorvatů.

109.

Na levé straně si vytvořil prostor pro centr Hiroki Sakaj. Polovysoký centr úspěchem neskončil, úspěšně odkopával z hranice velkého vápna Joško Gvardiol.

110.

Po pravé straně nastartoval Lovro Majer, který má ještě plno sil. Přenesl hru doleva, po sraženém centru Vlašiće budou Dalićovi svěřenci kopat roh.

111.

Mislav Oršić kroutil centr zajímavě do brány. Výborně zapracoval Šujči Gonda, vyběhnuvší gólman vyboxoval míč pryč z vápna.

112.

Jako další centroval Marcelo Brozović. Hledal Marka Livaju, jehož tělem odtlačil mimo nebezpečný prostor Takehiro Tomijasu.

113.

Japonský brankář Šujči Gonda zakřičel na Maju Jošidu, který reagoval v poslední chvíli, míč nechal spadnou do rukavic gólmana.

114.

Po dlouhém autovém vhazování Josipa Juranoviće slabě hlavičkoval Marko Livaja, Šujči Gonda si připsal do statistik snadný zákrok.

115.

Japonský brankář neotálel a dlouhým výkopem nastartoval Takumu Asana, jemuž klička do dvojice protihráčů nevyšla, byť moc nechybělo.

116.

Rovněž druhá žlutá karta utkání míří do chorvatských řad. Vysloužil si ji Borna Barišić, jenž šel do skluzu s jasným záměrem zastavit Ita, nikoliv hrát míč.

117.

Chorvaté kombinují na útočné polovině soupeře. Nakonec to byl Joško Gvardiol, kdo centroval do pokutového území, Takehiro Tomijasu úspěšně přehlavičkoval Lovra Majera.

118.

Pod tlakem japonský stoper Takehiro Tomijasu. Po zisku míče na úkor Nikoly Vlašiće neváhal a sáhl k dlouhému odkopu do zámezí.

119.

Levý obránce Borna Barišić napálil ostrý centr do hlavy Ao Tanaky, otřesený japonský reprezentant si pár vteřin poležel na trávníku.

120.

Hlavní rozhodčí nastavuje nad rámec druhého prodloužení jednu minutu.

120.+1

Z hranice velkého vápna mohl rozhodnout Lovro Majer. Přízemní střela pravačkou mu nevyšla ideálně, míč proletěl zhruba o metr a půl vedle brány.

120.+1

Konec druhého prodloužení.

Půlhodinové prodloužení o pátém osmifinalistovi nerozhodlo. Za zmínku stojí dvě příležitosti, po jedné na každé straně. Nejprve Kaoru Mitoma po sólu téměř přes celé hřiště zakončoval na střed přímo do Livakoviće. Z chorvatské strany mohl v nastavení druhého prodloužení rozhodnout Lovro Majer, přízemní pokus nártem ovšem nasměroval mimo tři tyče.

Penaltový rozstřel začíná. Jako první bude kopat Japonsko.

Japonsko

Jako první se rozběhl Takumi Minamino. Tíhu okamžiku vůbec neustál, ne dobře umístěnou penaltu po své pravé ruce Livaković vyrazil před sebe!

Chorvatsko

Za Chorvaty střílel Nikola Vlašić. Prudký pokus k pravé tyči slavil úspěch, Gonda neměl šanci na míč dosáhnout.

Japonsko

Další obrovská komplikace pro celek z Asie! Kaoru Mitoma střílel ze svého pohledu doleva, s čímž Dominik Livaković počítal a míč vyškrábl pravou rukou.

Chorvatsko

S obrovským přehledem si poradil Marcelo Brozović. Zkušený středopolař vypálil do středu brány, Gonda spadl k pravé tyčce.

Japonsko

Japonsko žije. Takuma Asano vstřelil první japonský gól v rozstřelu, Livakovićovi balón zkušeně poslal do protipohybu.

Chorvatsko

Ještě to bude drama! Krátký rozběh Marku Livajovi nevyšel, slabá střela se od pravé tyče odrazila mimo bránu.

Japonsko

Dominik Livaković bude s velkou pravděpodobností chorvatským hrdinou! Chytá třetí penaltu, přízemní pokus Jošidy k pravé tyči vyrazil s velkým přehledem rukou.

Chorvatsko

Pátým čtvrtfinalistou jsou Chorvaté! Marko Pašalić zachoval chladnou hlavu a pevné nervy, balón nasměroval po levé ruce, zatímco brankář Gonda si vybral opačnou stranu.

Konec zápasu.

Pátým čtvrtfinalistou světového šampionátu jsou Chorvaté, kteří v dramatickém penaltovém rozstřelu ukončili putování turnajem Japoncům.

Hrdinou zápasu se stal Dominik Livaković, který chytil tři ze čtyř penalt, zatímco na chorvatské straně neuspěl pouze Marko Livaja. Konečnou byla čtvrtá série, v níž nejprve neuspěl Maja Jošida, načež Mario Pašalić zkušeně poslal míč do protipohybu gólmana, čímž střetnutí ukončil.

Unavené Chorvatsko se může těšit na čtvrtfinále, v němž změří síly s vítězem zápasu Brazílie - Jižní Korea. Japonsko se na turnaji prezentovalo velmi dobrými výkony, na nejlepší osmičku to ovšem nestačilo.

STATISTIKY UTKÁNÍ

Držení míče: 41 % - 59 %

Střely celkem: 12 - 17

Střely na bránu: 4 - 4

Střely mimo bránu: 4 - 6

Zblokované střely: 4 - 7

Rohové kopy: 8 - 5

Ofsajdy: 3 - 0

Fauly: 13 - 16

Žluté karty: 0 - 2

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se budu těšit zase někdy na počtenou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy