MS ve fotbale • Skupina F • 17:00

Chorvatsko - Kanada

Chorvatsko
4:1
2:1
Konec utkání
Kanada
36. Kramarič
44. Livaja
70. Kramarič
90+4. Majer
2. Davies

Dobrý den, vítejte při sledování online přenosu z utkání základní skupiny F na mistrovství světa ve fotbale v Kataru mezi Chorvatskem a Kanadou. Zápas začíná v neděli 27. listopadu v 17 hodin.

Chorvatsko

Chorvatsko jde do dnešního utkání s jednou změnou oproti zápasu s Marokem. Místo Nikoly Vlašiče je v základní jedenáctce Marko Livaja. Rozestavení by mělo být 4-3-3, přičemž v útoku bude působit trio Livaja-Kramarič-Perišič.

Chorvaté jsou v dnešním utkání favority zápasu, nicméně stejnou pozici nezvládli zužitkovat už v prvním kole proti Maroku. Při bezbrankové remíze sice měli herní převahu, nicméně jen šest střeleckých pokusů Chorvatska bylo velkým zklamáním. Navíc jen dvě tyto střely mířily do prostoru mezi třemi tyčemi, což dnes Chorvaté musí jednoznačně zlepšit.

Kanada

Také kanadští trenéři se odhodlali k jedné změně v základní sestavě. Juniora Hoiletta nahradí v ofenzivě Cyle Larin, který ve kvalifikaci nasázel třináct branek v šestnácti utkáních.

Kanada se v úvodním utkání prezentovala velmi sympatickým výkonem, když dlouho trápila favorizovanou Belgii. V zápase měli Kanaďané celkem 21 střel a v tomto ohledu evropský celek jasně předčili. Bohužel ani jeden pokus neskončil brankou, přičemž Davies dokonce nevyužil penaltu. Prohra 0:1 však rozhodně není katastrofou a Kanada dokázala, že bude kousat.

Kanadský trenér se směrem k dnešnímu zápasu nevyhnul peprnějším slovům.

1.

PRVNÍ POLOČAS PRÁVĚ ZAČAL.

2.

Kanada jde do vedení. Naprosto snový začátek pro severoamerický celek, který se poprvé v utkání dostal na útočnou polovinu a centr z pravé strany našel hlavu ALPHONSA DAVIESE. Hráč Bayernu Mnichov si naskočil tak jak měl a zakončil mimo dosah brankáře Livakoviče.

3.

Po historicky první brance na mistrovství světa se Kanada znovu odhodlala k ofenzívě. Davies tentokrát nedostal dostatek prostoru.

4.

Chorvatsko má velmi vlažný začátek. Postupným útokem se zatím prodralo jen k polovině hřiště.

5.

Výborně se pohybující fotbalisté Kanady soupeři nadále nedávají čas na jakoukoliv kombinaci.

7.

Šikovně to udělal Kramarič, který vytáhl z rukávu dvě zasekávačky a na chvíli se zbavil kanadského obránce. Sraženého centru se nakonec ujal pozorný Borjan.

8.

Chorvatský útočník Marko Livaja se zatím vůbec nedostal do hry. Po další nepřesné přihrávce míří dopřed aktivní Buchanan.

9.

Vypadalo to na další velkou příležitost Kanady, když Davies prostrčil míč na Larina. Ten byl v jasném ofsajdu.

10.

Kanada v poklidu rozehrává z hloubi vlastní poloviny. Chorvaté se pokouší o napadání, nicméně to zatím nepřináší kýžené ovoce.

11.

Ivan Perišič si to zleva namířil blíže k pokutovému území a přes Johnstona dokázal vybojovat roh.

12.

Nakrátko rozehraný roh vyústil ve dvě přihrávky Luky Modriče. V ani jednom případě chorvatský záložník nenašel adresáta.

13.

Dlouhý aut Perišiče způsobil kanadské defenzívě menší trable. Po několika hlavičkových soubojích se míč dostal daleko od brankáře Borjana.

14.

Kanadskou rozehrávku narušil Perišič, jenž si ale pomohl nedovoleným způsobem. Na trávníku skončil Buchanan.

15.

Larin poslal přihrávku do pokutového území k Daviesovi. Dosud jediný úspěšný střelec si v šestnáctce počínal nedovoleně.

16.

Velmi elegantně se Chorvaté vyhnuli napadajícím Kanaďanům. Jenže Livaja už se nedokázal prodrat přes Vitoriu.

17.

Borjan nepředvedl zrovna ideální vyboxování míče. Naštěstí pro Kanadu se Perišič nedostal přes bránícího hráče, kterého navíc fauloval.

18.

Hodně sebevědomě působí Kanada v ofenzivní fázi. Larin teď v pokutovém území vymyslel zajímavou patičku, které chybělo k adresátovi několik centimetrů.

19.

Hodně dezorientovaný Juranovič nejprve ztratil míč na polovině hřiště a poté zavinil roh ve prospěch Kanady.

20.

Menší trable měla chorvatská obrana při odvrácení nízkého centru. Míč však ve výsledku končí až u Borjana.

21.

Obrovské problémy má Juranovič s Daviesem. Tentokrát se však kanadský hráč neprezentoval přesnou přihrávkou na Larina.

22.

Do zajímavé pozice se dostal Livaja, kterému moc nechybělo k tomu, aby pořádně zahrozil. Kovačičovu přihrávku nakonec jen lehce usměrnil k brankáři Borjanovi.

23.

Další velmi zajímavá aktivita kanadské ofenzívy. Tentokrát se Chorvaté dokázali dobře zformovat na hranici svého vápna.

24.

Chorvaté se ne a ne vymanit z obranné poloviny. Velké problémy jim způsobuje především aktivní napadání Kanady hned po ztrátě míče.

26.

Chorvatsko se na chvíli radovalo z vyrovnání. Dobře to udělal Andrej Kramarič, který si pohrál se dvěma soupeři a zakončil ke vzdálenější tyči. Bohužel pro Kramariče si ofsajd předtím nepohlídal Livaja.

27.

Hutchinson to nemyslel vůbec špatně, ale přihrávku na rozběhnutého Daviese poslal pouze do zámezí.

28.

Hodně důrazně šel proti Perišičovi Johnston, který skluzem obral zkušeného chorvatského reprezentanta. Ani další akce evropského mužstva nepřinesla nic zajímavého, neboť Livaja fauloval.

30.

Výborně zahrál ve středu hřiště Hutchinson, který předskočil chorvatského soupeře a Kanada může zaútočit do otevřenější obrany.

31.

Dejan Lovren sáhl rukou do obličeje Daviese. Ten si díky tomu chystá rozehrávku volného kopu.

32.

Do zajímavé pozice se mohl dostat Perišič, jenž chtěl využít zaváhání kanadského obránce. Vitoriu však okamžitě zastoupil Buchanan.

33.

Kanaďané se svou laxností dostali do úzkých v blízkosti vlastního pokutového území. Chorvatsko získává vhazování z dobré pozice.

34.

V šestnáctce nyní dobře pracovali Modrič s Kramaričem, nicméně ohrožení gólmana Borjana se nekonalo.

35.

Kanada se snad poprvé v utkání dostala pod dlouhodobější tlak soupeře a byla z toho obrovská šance. Výbornou přihrávku obdržel Livaja, ale Borjan jeho ránu vykopl na roh.

36.

Chorvatsko se raduje z vyrovnání. Přímo po rohovém kopu sice Chorvaté nezahrozili, ale po chvíli si prostor v pokutovém území našel ANDREJ KRAMARIČ. Ten zužitkoval Perišičovu přihrávku a z prvního doteku propálil kanadského gólmana.

38.

Daviesova se nepovedla rozehrávka po faulu Perišiče a ani v další akci nedostal míč do nebezpečného prostoru.

39.

Andrej Kramarič absolvoval vydatný sprint s míčem, avšak kloudnou přihrávku již nevypracoval. Na druhé straně pak fauloval Larin.

40.

Jakýsi problém má Eustaquio, který zůstává na trávníku. Případné zranění by bylo pro Kanadu velkou nepříjemností.

42.

Eustaquio už je na hřišti a ve středu zakládá kanadskou kombinaci. Následuje přechod na útočnou polovinu Kanady.

43.

Ofsajdovou linii si v závěru 43. minuty nepohlídal jeden z kanadských útočníků. Chorvaté rychle rozehrávají.

44.

Chorvatsko otáčí nepříznivý vývoj zápasu. Výborně to udělal Juranovič, který si míč ze strany navedl do středu hřiště a posunul jej mezi nohami kanadského obránce. Kulatý předmět zamířil přesně před MARKA LIVAJU, který nezaváhal a razantní nízkou střelu poslal k tyči Borjanovy brány.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje pět minut.

45+2.

Pro Chorvaty mohlo být ještě lépe. Střeleckou pozici si našel Andrej Kramarič, nicméně jeho rána levačkou vylétla nad bránu.

45+3.

David si pádem na trávník řekl o odpískání nedovoleného zákroku. Jenže místo toho Chorvaté rychle pádí do útoku.

45+4.

Další ztráta uprostřed hřiště v podání Kanady. Ta je aktuálně úplně mimo a vyčkává na poločasovou přihrávku.

45+5.

PRVNÍ POLOČAS PRÁVĚ SKONČIL.

Polovina utkání je minulostí a do kabin jdou nakonec spokojenější Chorvaté. Ti měli velmi pomalý vstup do zápasu, když se už ve 2. minutě prosadil Alphonso Davies a Kanaďanů bylo všude plno. Jenže postupně se Chorvatsko srovnalo s tempem zápasu a díky Andreji Kramaričovi dokázalo vyrovnat. Navíc to pak netrvalo dlouho a o pět minut později se prosadil i Marko Livaja. Před druhou půlí tak mají navrch favorité.

STATISTIKY PRVNÍHO POLOČASU

 

Držení míče: 43 % - 16 % - 41 %

Střely celkem: 5 - 1

Střely na bránu: 4 - 1

Rohové kopy: 3 - 1

Ofsajdy: 1 - 2

Fauly: 5 - 2

Žluté karty: 0 - 0

46.

DRUHÝ POLOČAS PRÁVĚ ZAČAL.

46.

Střídání Kanady: odchází Stephen Eustaquio, přichází Ismaël Koné.

46.

Střídání Kanady: odchází Cyle Larin, přichází Jonathan Osorio.

47.

Dlouhý aut Chorvatů doputoval až k Perišičovi, kterého dokázal předstoupit Johnston. Toho pak Perišič fauloval.

49.

Buchanan měl dost prostoru na pravé straně a po první nepřesné přihrávce se ještě dostal k míči. Centr na vzdálenější tyč nepřinesl nic zásadního.

49.

Kanada byla blízko k vyrovnání. Odražený míč se totiž dostal k Osoriovi, jenž pálil jen kousek vedle tyče Livakovičovy brány. Chorvatský gólman se natahoval marně, ale stálo při něm štěstí.

50.

Kanada vstoupila do druhého poločasu podobně aktivně jako v případě první půle. Chorvaté zatím odolávají.

51.

Paradoxně mohla přijít branka Chorvatska. Sosa vyprodukoval fantastický centr, který byl pro Borjana těžce čitelný a div, že míč někdo z chorvatských fotbalistů neusměrnil do brány.

52.

Tajon Buchanan zezadu podrazil unikajícího soupeře a je prvním hráčem, který vidí žlutou kartu.

53.

Nakrátko rozehraný volný kop vyústil v centr Juranoviče. Krajní bek Chorvatska nenašel žádného ze svých spoluhráčů.

54.

To byla tutovka. Modrič to udělal výborně, když se uvolnil na pravé straně a předložil míč Kramaričovi. Nebezpečné zakončení ze středu šestnáctky však vytěsnil Borjan.

55.

Opět se dostal do akce Luka Modrič, nicméně v tomto případě si proti Osoriovi pomohl faulem.

56.

Pěkná akce i na druhé straně. David zakončoval z prvního doteku zpoza šestnáctky, ale Livakovič míč posunul nad bránu.

56.

Žlutou kartu za předchozí faul na Davida vidí Dejan Lovren.

57.

Z rohu se Kanadě nepodařilo zahrozit. Sledujeme ovšem fantastické utkání, ve kterém přichází jedna zajímavá akce za druhou.

58.

Borjan sice zaváhal při rozehrávce, ale následně lapil Perišičův centr. Na druhé straně Buchanan neprostřelil blokujícího Brozoviče.

59.

Několik nepřesností na obou stranách. Pomalu se chystá první změna v sestavě Chorvatska.

60.

Sosa sice prostrčil míč k Livajovi, nicméně tomu míč uzmul pozorný obránce Kanady.

60.

Střídání Chorvatska: odchází Marko Livaja, přichází Bruno Petkovič.

62.

Střídání Kanady: odchází Richie Laryea, přichází Junior Hoilett.

62.

Pro Kanadu se chystá velmi zajímavá standardka, neboť byl těsně před šestnáctkou faulován Davies.

63.

Exekuce volného kopu se Daviesovi vůbec nepovedla. Zakončení letělo pouze do chorvatské zdi.

65.

Po další zajímavé pasáži se hra trochu uklidnila. Míč se přesunul poblíž středové lajny.

66.

Dlouhý aut nedoputoval až k Petkovičovi. Gvardiol pak ještě zabojoval, nicméně přihrávku do pokutového území si pohlídal Borjan.

67.

Šikovné přenesení hry na Buchanana. U něj byl ovšem velmi blízko pozorný Juranovič, jenž míč posunul do zámezí.

68.

Chorvaté se pokusili o rychlý výpad, který vyústil v nepřesnou přihrávku na Kovačiče.

69.

Velmi rychle z brány musel Borjan, před kterého poslal zajímavou přihrávku Kovačič. Kanadský gólman měl blíže k míči a dokázal jej schovat v náruči.

70.

Chorvatsko se výrazně přibližuje k vítězství. Na levé straně měl dost času Ivan Perišič, který si všiml volného spoluhráče v pokutovém území. ANDREJ KRAMARIČ si míč dokázal zpracovat, posunul si jej na levačku a s trochou štěstí zakončil ke vzdálenější tyči.

71.

Aktivita Kanady je v posledních minutách hodně utlumená. Místo snahy o snížení a následné vyrovnání se teď musí znovu bránit.

72.

Střídání Kanady: odchází Jonathan David, přichází Lucas Cavallini.

72.

Střídání Kanady: odchází Atiba Hutchinson, přichází Sam Adekugbe.

72.

Střídání Chorvatska: odchází Andrej Kramarič, přichází Nikola Vlašič.

74.

V závěru 74. minuty posunul Davies míč blíž k Livakovičovi, ale Buchananovi už dorážku znemožnil ofsajd.

75.

Chorvatsko hraje s velkým přehledem a vůbec soupeře nepouští do šancí. Naopak bude mít k dispozici rohový kop.

76.

Z nakrátko rozehraného rohu sice Chorvaté nic nevytěžili, ale hlavu si s tím vůbec nelámou a posílají míč až k Livakovičovi.

77.

Z velké vzdálenosti to zkusil Hoilett. Skákavé zakončení putovalo výrazně mimo tři tyče Livakovičovy brány.

78.

Definitivní pojistku vítězství mohl přidat Kovačič, který byl sám v pokutovém území. Zakončení doprostřed brány dokázal zneškodnit Borjan, který si předtím poradil i s Perišičovým pokusem.

79.

Zdravotní problémy má Ivan Perišič. Oba celky si tak mohou na chvíli oddechnout.

81.

Nyní už se znovu pokračuje a Kanada se snaží nalézt skulinu v defenzivním rozestavení Chorvatska.

82.

Z otočky to zkusil před chvílí ošetřovaný Ivan Perišič. Poměrně výrazně však minul Borjanovu bránu.

84.

Luka Modrič nejdříve fauloval a posléze ještě sahal do rychlé rozehrávky Millera. Poněkud zbytečné emoce obou hráčů.

85.

Luka Modrič je za své počínání odměněn žlutou kartou.

85.

A potrestán je i Kamal Miller, jenž strčil do chorvatského záložníka.

86.

Střídání Chorvatska: odchází Ivan Perišič, přichází Mislav Oršič.

86.

Střídání Chorvatska: odchází Luka Modrič, přichází Mario Pašalič.

86.

Střídání Chorvatska: odchází Mateo Kovačič, přichází Lovro Majer.

87.

Po trojitém střídání Chorvatska si to dopředu namířili fotbalisté Kanady. Před rozběhnutým Cavallinim však zasáhl Lovren.

88.

Kanada to zkouší z pravé strany. Hoilett s Buchananem vybojovali pouze vhazování.

89.

Díky důraznému postupu vpřed v podání Vlašiče se hra přesouvá na útočnou polovinu Kanady. Chorvaté už ale nikam nespěchají.

90.

Hodně slabé zakončení vyprodukoval Mislav Oršič, kterého oslovil Petkovič. Střela šla přesně doprostřed brány, kde byl připravený Borjan.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje šest minut.

90+1.

Vitoria si pomohl přistrčením Petkoviče. Chorvatsko tak bude rozehrávat volný kop v klidu od poloviny hřiště.

90+2.

Zajímavý centr odvrátil Juranovič, ale zakončení ještě obstaral Hoilett. Jeho střelecký pokus byl zablokován.

90+3.

Ještě jednou to zkusil David Hoilett, nicméně jeho skákavá rána putovala několik decimetrů vedle brány.

90+4.

Chorvatsko pečetí vítězství. Obrovskou chybu udělal na polovině hřiště Miller, kterému míč propadl a rázem šli na Borjana dva hráči v chorvatském dresu. Oršič to sice mohl vzít na sebe, ale gól daroval LOVRO MAJEROVI, jenž pálil razantně pod břevno.

90+5.

Kanaďané to ještě zkusili centrem z levé strany. Míč se stal kořistí pozorného Livakoviče.

90+6.

Chorvatsko si vypracovalo ještě jednu šanci. Petkovič však na míč o kousek nedosáhl.

90+6.

KONEC UTKÁNÍ.

Druhé vystoupení obhájců stříbra je u konce a Chorvatsko se nakonec raduje ze zisku tří bodů. Lepší vstup do zápasu měla Kanada, která zásluhou Alphonsa Daviese brzy vedla, nicméně poté už se prosazovali jen Chorvaté.

V závěru poločasu přišly dvě trefy, když na Andreje Kramariče navázal Marko Livaja a Chorvatsko tak ještě před přestávkou zvládlo důležitý obrat. Navíc se Andrej Kramarič v 70. minutě prosadil podruhé, čímž pojistil chorvatské vítězství. Poslední branku však obstaral střídající Lovro Majer, jenž v nastavení zakončil brejk dvou na gólmana.

STATISTIKY ZÁPASU

 

Držení míče: 39 % - 16 % - 45 %

Střely celkem: 13 - 8

Střely na bránu: 10 - 2

Rohové kopy: 5 - 2

Ofsajdy: 1 - 3

Fauly: 13 - 5

Žluté karty: 2 - 2

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších on-line přenosů na shledanou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dánští házenkáři jako první tým v historii potřetí za sebou vyhráli MS

Dánští házenkáři jako první tým v historii potřetí za sebou vyhráli mistrovství světa. Ve finále ve Stockholmu porazili Francii 34:29 a oplatili jí porážku z duelu o zlato na předloňských olympijských hrách v Tokiu. Ke všem třem titulům z let 2019, 2021 i letos dovedl Dány trenér Nikolaj Jacobsen.

Dánové, kteří za celý turnaj ztratili v devíti zápasech jediný bod za remízu s Chorvaty, dnes před více než 23 tisíci diváků ani jednou neprohrávali. V první půli vedli až čtyřgólovým rozdílem, Francouzi ale do přestávky stáhli manko na jediný gól.

Hned po pauze šestinásobní světoví šampioni vyrovnali, ale Seveřané znovu odskočili a tentokrát už vedení nepustili. Deseti brankami se na výhře Dánů podílel nejlepší střelec zápasu Rasmus Lauge Schmidt, jehož vydatně podporovali Simon Pytlick a Mathias Gidsel.

Další zprávy