Zaplacení diváci, tým žoldáků. Házená zažila v Kataru bizarní MS, atleti zase inferno

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
15. 11. 2022 12:49
Fotbalové mistrovství světa, které v neděli odstartuje, je svým významem spolu s olympiádou největší globální akcí ve sportu. Letošní hostitel Katar si v nedávné době zkusil alespoň pořádání šampionátů v házené a atletice. "A pokud bude mít fotbalové MS podobné parametry jako házená, máme se na co těšit," říká s ironickým úsměvem český házenkář Pavel Horák.
Předešlá mistrovství světa v Kataru (házená 2015, atletika 2019) nelákala v dějišti příliš pozornosti.
Předešlá mistrovství světa v Kataru (házená 2015, atletika 2019) nelákala v dějišti příliš pozornosti. | Foto: Reuters

Zkušený reprezentant a vítěz Ligy mistrů byl v roce 2015 s českým týmem u toho, když se v Kataru hrálo házenkářské MS. Turnaj vešel hned z několika důvodů do historie.

"Možná to byla pro házenou i vítaná změna, že se MS přesunulo jinam z Evropy. Katar neměl problém postavit moderní haly, ubytovat mužstva v luxusních hotelích. Ale na turnaji nebyli skoro žádní diváci, chodili jen na zápasy arabských zemí," vzpomíná Horák. 

Házená má v Kataru naprosto minimální tradici, a tak sáhli pořadatelé dokonce k "nákupu" příznivců odjinud. "Zaplatili si nějaké fanoušky ze Španělska, kteří dělali v zápasech domácích atmosféru," vybavuje si Horák. Najatí diváci povzbuzovali Katar i v utkání se Španěly.

V jiných zápasech byly k vidění povětšinou prázdné sedačky. "Fotbal je přece jen mnohem větší fenomén, jeho fanoušci cestují po celém světě. Najdou si cestu zřejmě i do Kataru, byť je to pořadatelství kritizováno," přemýšlí házenkář.

Placení fanoušci zpět na scéně

Přesto také letos vsadil Katar na podobnou taktiku a určitým skupinkám fanoušků zaplatí cestovní náklady a pobyt na turnaji. Na oplátku od nich čeká pozitivní hodnocení na internetu. 

Zároveň v týdnu před fotbalovým šampionátem pronikají na sociální sítě záběry z fanouškovských průvodů, jejichž složení je ale přinejmenším diskutabilní.

Ulicemi Dauhá procházejí stovky lidí v dresech národních týmů a s transparenty. Má jít o příznivce z Brazílie, Anglie, Argentiny, Německa nebo Ghany. Média však spekulují o tom, že oněmi fanoušky jsou cizinci pracující v Kataru. Názor, že jde znovu jen o placenou stafáž, rezonuje i na sítích.

"Všude vidím jen samé lidi z Indie, Bangladéše a Pákistánu," píše jeden z uživatelů Twitteru. Další zmiňují, že už stejného člověka viděli v dresech různých týmů, nebo upozorňují, že na záběrech nejsou žádné fanynky.

Před sedmi lety byl další bizarní stránkou házenkářského MS i samotný domácí výběr. V týmu Kataru figuroval jediný hráč narozený v této zemi, zbytek se poskládal z okolních arabských států, ale hlavně z kvalitních Evropanů. Velel tomu Valero Rivera, kouč posledních mistrů Španělů.

"Pravidla to umožňují," krčí rameny Horák. "Věděli jsme o tom dávno před turnajem. Zaujalo nás, když Katar získal Srba Danijela Šariče, tehdy brankáře Barcelony. Byli tam další Balkánci, Španěl, Francouz, ale všichni jsme si říkali, že si takový tým nemůže spolu sednout," pokračuje.

Rozhodčí na straně Kataru

Katar ovšem nečekaně obsadil druhé místo ve skupině a prošel do play off. V osmifinále přetlačil Rakušany, ve čtvrtfinále Němce. Oba soupeři si však hlasitě stěžovali na způsob, jakým rozhodčí tyto zápasy řídili.

Pavel Horák na MS v házené 2015 v Kataru.
Pavel Horák na MS v házené 2015 v Kataru. | Foto: Pavel Lebeda/chf.cz

"V házené se dá říct, že je normální, když sudí pomáhají držet domácí tým v turnaji. Ale i tak je potřeba mít odpovídající výkonnost, musí se mu nechat, že s naprostým slepencem došel Katar opravdu daleko," komentuje Horák.

V semifinále zdolal Poláky, kteří už pocit křivdy jen tak neunesli. Po konci duelu se shlukli kolem rozhodčích a dlouho jim ironicky tleskali.

Polská média pak zlostně referovala o tom, jak jejich tým vyřadili sudí a skvadra žoldáků. Ve finále sice pohádka Kataru skončila, titul získala pod dohledem českých rozhodčích Francie, ale i tak šlo o obrovskou senzaci. "Tohle už se jen tak opakovat nebude," tuší Horák.

Nicméně nemyslí si, že by MS rozvoj házené v Kataru v dalších letech výrazně podpořilo. V arabském světě je populární především v Egyptě a Tunisku. "Z Kataru mám pocit, že se nechce nechat bavit sportem. Nikdy jsem neslyšel, že by tam snad někde bylo vyprodáno," míní házenkář.

"Myslím, že na naše MS přišla většina Katařanů z donucení," dodává.

Většinu času tehdy Češi, kteří neprošli ze základní skupiny a nakonec obsadili sedmnácté místo, strávili na hotelu nebo v hale. Když už vyrazili ven, překvapilo je, že se v Dauhá ani nedostali k moři. Pláže totiž patřily soukromníkům a při jedné procházce zastavila tým hlídací služba.

"Na hotelu mě pak rušilo akorát vyvolávání imáma za úsvitu. To bylo slyšet až dovnitř," směje se Horák. O tom, že bude Katar pořádat letošní MS ve fotbale, se ví od roku 2010. Téma úmrtí dělníků při stavbě nových stadionů bylo tedy aktuální i před sedmi lety.

"O stavební práce nebo úklid se v Kataru starají Filipínci, Indové a další národy. Katařané mají dobře placené státní pozice a tohle dělat nechtějí. Dělníci žijí v oddělených částech mimo centra měst," podotýká Horák.

A jedním dechem dodává: "Omílá se to dokola, i já považuju Katar za nešťastnou volbu. Rád se nechám překvapit, ale dalo se to řešit jinak." Pro připomenutí, katarská nabídka porazila ve volbě o pořadatelství fotbalového šampionátu USA, Jižní Koreu, Japonsko a Austrálii.

Atlety štvala atmosféra i klima

Před třemi lety se v katarském hlavním městě Dauhá sešli nejlepší světoví atleti. Stejně jako u fotbalu, také atletické MS bylo z důvodu klimatických podmínek posunuto z klasického termínu.

Závodilo se až na podzim, přesto někteří atleti zažili doslova peklo. Klání maratonců a chodců, byť v noci, vykázala rekordní čísla předčasných odstoupení. Mnozí opouštěli trať na vozíčku, naprosto vyčerpaní.

"Je to neúcta k nám sportovcům. Vysoce postavení bafuňáři se rozhodli umístit šampionát sem a teď sedí někde v chládku a pravděpodobně spí," stěžovala si běloruská maratonkyně Volha Mazuronaková.

Ostatní účastníci šampionátu zase na stadionu bojovali s klimatizací. "Pere to na vás, mezi pokusy je opravdu velká zima," komentovala Barbora Špotáková. "Tady to nemá s atletikou, kterou známe, nic společného," dodala česká oštěpařka.

Navíc ani na atletiku fanoušci v Kataru nechodili.

"Je to katastrofa," řekl při hodnocení atmosféry šampionátu na rovinu francouzský vícebojař Kévin Mayer. Přitom Katařané po vítězství v kandidatuře slibovali "žádné prázdné sedačky".

A když fenomenální Jamajčanka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová jako první sprinterka v historii počtvrté vyhrála stovku na MS, z tribun ztichlého stadionu přihlíželo zhruba tisíc diváků.

Po skončení házenkářského i atletického šampionátu v Kataru panovalo mezi fanoušky a sportovci hlavně rozčarování. Fotbalové MS začíná v neděli v 17 hodin zápasem mezi Katarem a Ekvádorem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Slovenská prokuratura podala obžalobu v korupční kauze na exministra Kaliňáka

Elitní složka slovenské prokuratury podala obžalobu na bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka a podnikatele Jozefa Brhela pro podezření z podplácení někdejšího šéfa finanční správy Františka Imreczeho. S odvoláním na šéfa úřadu speciální prokuratury Daniela Lipšice to dnes napsal list Denník N, podle kterého oběma obžalovaným hrozí pětileté vězení. Kaliňák už dříve vinu v případu popřel.

Stíhání Kaliňáka a Brhela podle dřívějších informací souvisí s podezřením, že stáli za vyplácením peněz navíc Imreczemu k jeho oficiálnímu platu prezidenta finanční správy. Před nástupem do čela státní instituce Imrecze pracoval v soukromé sféře, kde měl vyšší plat.

Brhel spolu se svým synem a několika dalšími obžalovanými už čelí obžalobě v jiném případu, který se týká podezření z nevýhodných zakázek na dodávku informačních systémů pro finanční správu v době, kdy ji řídil Imrecze. Ten spolupracuje s policií při vyšetřování kauz z dob dlouholetého vládnutí nyní opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, jejichž dlouholetým místopředsedou byl Kaliňák. Imrecze, jehož důvěryhodnost jako svědka Fico letos zpochybňoval a označil ho za udavače, v jiné korupční kauze vyvázl letos v únoru s podmínkou a peněžitým trestem.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Expředseda britských labouristů Corbyn dostal zákaz kandidovat ve volbách

Bývalý šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn dostal zákaz objevit se na kandidátce strany v příštích parlamentních volbách. Pro návrh jeho nástupce Keira Starmera hlasovalo 22 členů výkonného výboru strany, proti jich bylo 12, informoval server BBC.

Corbyn byl lídrem labouristů v letech 2015 až 2020, kdy ho nahradil Starmer. Na podzim 2020 ho strana ze svých řad dočasně vyloučila kvůli zprávě, která konstatovala, že se straníci pod jeho vedením nedokázali vypořádat s antisemitismem. I když členství mu bylo obnoveno, v parlamentu už Corbyn labouristy dál reprezentovat nesměl a oficiálně je nyní nezávislým poslancem.

"K Labouristické straně jsem se přidal v 16 letech, protože jsem jako miliony dalších věřil v přerozdělení bohatství a moci," uvedl v pondělí Corbyn a zdůraznil, že se z politiky stáhnout nehodlá. Podle serveru BBC je pravděpodobné, že ve svém volebním obvodu Islington North, který zastupuje v Dolní sněmovně už od roku 1983, bude kandidovat jako nezávislý. Kvůli vysoké popularitě by tam měl i bez stranické podpory velkou šanci uspět, napsal server Sky News.

Starmer argumentoval, že Corbynova kandidatura by labouristy v příštích parlamentních volbách plánovaných na rok 2024 poškodila. Opoziční strana má podle všech průzkumů velkou šanci výrazně porazit nyní vládní konzervativce. Rozdíl mezi oběma politickými rivaly je v současnosti kolem 15 procentních bodů.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

USA přestanou s Ruskem sdílet data o svých jaderných zbraních

Spojené státy podle deníku The Wall Street Journal informovaly Rusko, že s ním nebudou nadále sdílet data o svých strategických jaderných zbraních. Důvodem je ruské únorové pozastavení účasti na dohodě Nový START, která omezuje počet aktivních jaderných zbraní a jejich nosičů.

"Toto je první krok, který jsme v rámci dohody v reakci na ruské pozastavení členství udělali. Naším cílem je přimět Rusko, aby se k dohodě vrátilo," řekl WSJ vysoce postavený představitel Bílého domu. Americké rozhodnutí sdělila náměstku ruského ministerstva zahraničí Sergeji Rjabkovovi náměstkyně amerického ministerstva zahraničí Bonnie Jenkinsová.

"Je to velice nešťastné, ale naprosto předvídatelné a vhodné. Proč by Rusko mělo nadále těžit z transparentnosti, když zamítá přístup Spojeným státům?" uvedl Lynn Rusten z neziskové organizace Nuclear Threat Initiative zabývající se bezpečnostními otázkami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy