Matka mu ředila mléko vodou, přesto z Lukaka vyrostl golem. Na MS by ani neměl hrát, říká Ferdinand

Jiří Škuba Jiří Škuba
10. 7. 2018 14:16
Na mistrovství světa má skvělou formu. Na útočníka Romela Lukaka si budou muset fotbalisté Francie v dnešním semifinále proti Belgii dát mimořádný pozor.
Jako by Lukaku dostal místo ředěného mléka elixír vitality od Obelixe.
Jako by Lukaku dostal místo ředěného mléka elixír vitality od Obelixe. | Foto: Reuters

Moskva - Přesně si pamatuje moment, kdy se ocitl na dně. Přestože mu tehdy bylo pouhých šest let, doteď má před očima ten konkrétní obrázek: jeho matka stojí u lednice a do mléka mu lije vodu.

"Nebyli jsme jen chudí, byli jsme i zlomení," vzpomíná Romelu Lukaku na své dětství. Vyrůstal v Antverpách, jeho rodiče pocházejí z Demokratické republiky Kongo, jejíž barvy Lukakův otec dokonce reprezentoval.

Jenže když Romelu vyrůstal, byl už tatínek na sklonku kariéry. Hrál v nižších belgických ligách a peněz bylo málo. První věc, která podlehla úspornému režimu, byla kabelová televize. "Už žádný fotbal, žádný signál. Nic," říká Lukaku v rozhovoru pro web The Players Tribune.

Jeho matka si zase musela v pekařství několikrát "vypůjčit" kus chleba, aby měli co jíst. A k pití bylo ředěné mléko.

Nyní pětadvacetiletý střelec žije ve zcela jiném světě. V Manchesteru bere 250 000 liber týdně, tedy asi 7,2 milionu korun. Podle časopisu Forbes je šestým nejhodnotnějším hráčem mistrovství světa v Rusku, na přestupovém trhu se jeho cena pohybuje kolem tří a půl miliardy korun.

A po šampionátu bude zřejmě ještě vyšší. Belgičané se probili do semifinále a Lukaku se na jejich úžasné jízdě podílel čtyřmi trefami. Více jich v Rusku nastřílel pouze Angličan Harry Kane, ten si ale ze šesti tref započítal tři ze značky pokutového kopu.

Bídné dětství se kupodivu nepodepsalo ani na jeho tělesné konstituci. Měří 191 centimetrů, váží 94 kilo. Do soupeřovy šestnáctky vjíždí jako tank, je velmi těžké ho oddělit od balonu.

"Vypadalo to, jako když na školním hřišti hraje šestnáctiletý kluk s jedenáctiletými dětmi. On je velký a silný pro kohokoli. Skoro by mu neměli dovolit na mistrovství hrát," prohlásil po čtvrtfinále s Brazílií slavný obránce Rio Ferdinand.

Úctyhodných rozměrů ostatně dosahují i jeho belgičtí spoluhráči. Tahle parta vytáhlých mladíků má výškový průměr téměř 187 centimetrů, to už je obrovská vzdušná síla. Na ni si budou muset Francouzi v dnešním semifinále dát obrovský pozor.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy