Skvělý Lukaku zničil nováčka z Panamy. Anglie rozhodla až v nastavení

Aktualizováno 18. 6. 2018 22:24
Fotbalisté Belgie vkročili do světového šampionátu výhrou 3:0 nad nováčkem z Panamy. Uspěla i Anglie, která porazila 2:1 Tunisko. Oba góly vstřelil Kane.
Romelu Lukaku slaví jednu ze svých dvou branek proti Panamě.
Romelu Lukaku slaví jednu ze svých dvou branek proti Panamě. | Foto: Reuters

Volgograd - Fotbalisté Anglie ve svém úvodním vystoupení na mistrovství světa v Rusku vydřeli výhru 2:1 nad Tuniskem. Oba góly Albionu dal kapitán Harry Kane, který nejprve v 11. minutě otevřel skóre a v první minutě nastavení rozhodl. Na průběžných 1:1 ve 35. minutě srovnal z penalty Fardžaní Sasí.

Skupinu G vede před Anglií o skóre Belgie, která v dalším utkání změří síly s Tuniskem. Výběr Albionu čeká příště Panama. Do další fáze turnaje postoupí z každé skupiny dva nejlepší celky.

Anglie, která čeká na světové zlato od roku 1966, vyhrála úvodní utkání na MS poprvé po 12 letech a navázala na vítězství z posledního vzájemného duelu s Tuniskem ze šampionátu 1998. Africký celek naopak protáhl čekání na výhru na mistrovství světa na 12 utkání.

Angličané celý první poločas dominovali, jenže zahazovali jednu šanci za druhou. Ve třetí minutě se dostal k odraženému míči ve vápně Lingard a Tunisany zachránil od inkasovaného gólu brankář Hasan. O minutu později netrefil stejný hráč prázdnou branku, akci však předcházel těsný ofsajd.

Výběr Albionu pokračoval v náporu a v 11. minutě otevřel skóre. Stonesovu hlavičku po rohu ještě vytáhl brankář Hasan, ale z dorážky už doklepl míč do sítě Kane. Anglický kapitán se při své patnácté střele na velké akci dočkal premiérové trefy.

Tuniský gólman se při zákroku zranil a po 16 minutách musel přepustit místo Bin Mustafáovi. Favorit dál kraloval, ale smolař Lingard ve 24. minutě neproměnil další jasnou šanci, protože po centru špatně trefil míč.

Tunisané působili neškodně, než je ve 33. minutě zkratem pustil do hry Walker, který při centru zbytečně trefil loktem protihráče a kolumbijský rozhodčí nařídil penaltu. Sasí srovnal a dal první gól afrického celku na turnaji, i když brankář Pickford odhadl směr střely. Ve 14. utkání na MS v Rusku sudí odpískali už osmý pokutový kop.

Na druhé straně Tunisané odvrátili balon z brankové čáry a těsně předtím rozhodčí přehlédl zápasnické stažení Kanea ve vápně. Do pauzy ještě zahodil další dvě gólovky Lingard - nejprve špatně trefil míč a pak mu radost zkazila tyč. Angličané vyslali za první poločas šest střel mezi tyče, což je nejvíce od semifinále 1966, přesto jim to k vedení nestačilo.

Po přestávce se nepískala penalta ani po dalším stažení Kanea. Angličané v druhé půli ještě více drželi míč, ale k šancím už se tolik nedostávali. Favorita spasil až v první minutě nastavení podobně jako v úvodu po rohu Kane. Po Maguirově prodloužení v mírném záklonu uklidil kapitán Albionu balon do sítě a vylepšil svou bilanci na deset branek za posledních osm reprezentačních utkání.

Belgičané zabrali až po přestávce

Belgie potvrdila na mistrovství světa v Rusku roli favorita a v úvodním utkání skupiny G porazila Panamu 3:0. Střelecky se prosadila ale až po přestávce. O vítězství nad nováčkem šampionátu rozhodl v 47. minutě krásnou trefou z voleje Dries Mertens, další dva góly přidal nejlepší střelec belgické historie Romelu Lukaku.

Belgičané neprohráli už deset utkání v základních skupinách mistrovství světa. V dalším zápase se utkají v sobotu s Tuniskem, Panamu čeká o den později Anglie.

Trenér Belgičanů Roberto Martínez se musel obejít bez zraněných opor zadních řad Kompanyho a Vermaelena, favorit přesto vstoupil do utkání očekávaným náporem. Brankář Peneda musel už v 6. minutě zneškodnit Carrascovu střelu z nadějné pozice a následně i Mertensovu ránu mířící pod břevno. O dalších pět minut později navíc poslal nedůraznou malou domů panamský kapitán Torres, Eden Hazard ale sám před Penedou z úhlu branku netrefil.

V 21. minutě hledal v další velké šanci De Bruyne před bránou Lukakua, své předchozí zaváhání ale napravil stoper Torres a obětavým skluzem sebral nejlepšímu belgickému střelci z kopačky jasný gól. Po půlhodině se hra vyrovnala, Belgičané se sice často dostávali do palebných pozic na hranici šestnáctky, ale většina pokusů mířila mimo tři tyče. V poslední šanci před přestávkou znovu Hazard ztroskotal na vynikajícím Penedovi.

Nejproduktivnější ofenziva evropské části kvalifikace se prosadila krátce po změně stran. Odražený míč se dostal v rohu pokutového území k Mertensovi, který ho z voleje krásně napálil na zadní tyč Penedovy brány.

Po inkasované brance se nováček turnaje osmělil a vypracoval si i obrovskou šanci na vyrovnání. Na Bárcenasův oblouček za obranu si seběhl z pravé strany Murillo, Courtois ale včasným vyběhnutím dostatečně zmenšil krajnímu obránci Panamy střelecký úhel a jeho střelu vyrazil na roh.

Odpor středoamerického celku definitivně zlomil až dvěma slepenými góly Lukaku. Nejprve v 69. minutě "rybičkou" uklidil do sítě De Bruyneho přihrávku šajtlí a v 75. minutě se prosadil znovu po rychlém brejku. Útočník Manchesteru United vstřelil na velkých turnajích už pět branek a v historickém pořadí mu schází jeden přesný zásah na nejlepšího krajana Jana Ceulemanse.

Mistrovství světa ve fotbale - skupina G:

Belgie - Panama 3:0 (0:0)

Branky: 69. a 75. Lukaku, 47. Mertens. Rozhodčí: Sikazwe (Zamb.) - Dos Santos (Angola), Siwela (JAR) - Dankert (video, Něm.). ŽK: Meunier, Vertonghen, De Bruyne - Davis, Bárcenas, Cooper, Murillo, Godoy. Diváci: 43.257.

Belgie: Courtois - Alderweireld, Boyata, Vertonghen - Meunier, De Bruyne, Witsel (90. Chadli), Carrasco (74. Dembélé) - Mertens, E. Hazard - Lukaku (83. T. Hazard). Trenér: Martínez.

Panama: Penedo - Murillo, R. Torres, Escobar, Davis - Bárcenas (63. G. Torres), Cooper, G. Gómez, Godoy, J. Rodríguez (63. Díaz) - Pérez (73. Tejada). Trenér: H. Gómez.

Tunisko - Anglie 1:2 (1:1)

Branky: 35. Sasí z pen. - 11. a 90.+1 Kane. Rozhodčí: Roldán - De la Cruz (oba Kol.), Montero (Kost.) - Ricci (video, Braz.). ŽK: Walker (Angl.). Diváci: 41.064.

Tunisko: Hasan (16. Bin Mustafá) - Maríá, S. bin Júsif, Bronn, A. Maalúl - Schirí, Badrí, Sasí - F. bin Júsif, Chazrí (85. Chalífa), Slití (74. Bin Amúr). Trenér: N. Maalúl.

Anglie: Pickford - Walker, Stones, Maguire - Trippier, Alli (80. Loftus-Cheek), Henderson, Lingard (90.+3 Dier), Young - Kane, Sterling (68. Rashford). Trenér: Southgate.